Hududi yeniden yargılanıyor

Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun Malatya 15 Temmuz Darbe Girişimi Davasında 15 yıl hapis cezası alan 2. Ordu eski Komutanı Orgeneral Adem Huduti'ye verilen cezayı yasal ve yeterli gerekçe gösterilmeksizin takdiri indirim uygulanmasına yer olmadığına karar verilmesi nedeniyle bozması ve cezasından indirim uygulanmasına karar vermesi üzerine 4 sanık ile birlikte yeniden yargılanmaya başladı.

Hududi yeniden yargılanıyor

Yargıtay kararı bozmuştu

Malatya’da 15 temmuz hain darbe girişimi sürecinde  2. Ordu ve 7. Ana Jet Üssü’ndeki Darbe Girişimi davasında 15 yıl cezaya çarptırılan dönemin 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ve ile birlikte yargılanan 3’ü general 14 subaya ağırlaştırılmış müebbet, 2 subaya da müebbet hapis veren Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından Temmuz 2019’da onaylamıştı. Ancak;  Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Yargıtay Başsavcılığının yaptığı itiraz üzerine  Malatya´daki FETÖ´nün darbe girişimi davasında “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası´nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçuna yardımdan 15 yıl hapis cezası verilen dönemin 2. Ordu Komutanı orgeneral Adem Huduti yönünde verilen hükmü,  “Anayasayı ihlal suçuna yardım” etme suçundan cezalandırılmasına karar verilirken yasal ve yeterli gerekçe gösterilmeksizin takdiri indirim uygulanmasına yer olmadığına karar verilmesi nedeniyle bozmuştu. Yargıtay kararında Huduti’ye verilen cezada iyi hal uygulanmasını kararlaştırmıştı.  

Huduti ve 4 sanık yeniden yargılanmaya başladı

2. Ordu eski komutanı Adem Huduti ile birlikte Yargıtay 16. Ceza Dairesince "Anayasa'yı ihlale yardım" suçunu oluşturup oluşturmadığının, sanıkların FETÖ ile bağlantılarının bulunup bulunmadığının araştırılması gerektiği gerekçesiyle  haklarında beraat kararları bozulan Huduti'nin eski koruma astsubayları Fatih Gürcan ile Eyüp Özcan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan  2. Ordu Komutanlığı eski İdari Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili'nin emir astsubaylığını ve korumalığını yapan tutuksuz sanık astsubay Hasan Ayaz ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığı Eski Güvenlik Tabur Komutanı Yüzbaşı Murat Mutlu, haklarındaki hükümlerin bozulması nedeniyle Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmaya başladılar.  Yapılan ilk duruşmada Adem Huduti Sincan Cezaevinden, Fatih Gürcan ile Eyüp Özcan, Ankara Adliyesinden ve  Hasan Ayaz ise Aksaray Adliyesinden SİGBİS üzerinden duruşmaya katıldılar. Sanık Murat Mutlu ise duruşmada hazır bulundu. Sanık Adem Huduti savunmasında, “Bozma öncesi savunmalarımı tekrar ederim, bozma ilamındaki aleyhe hususları kabul etmiyorum, Yargıtay Ceza Genel Kurulu Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı üzerine sınırlı şekilde inceleme yapmıştır, bu hususta lehime bir karar oluşmuştur, dosyanın tekraren incelenerek beraatıma ve tahliyeme karar verilmesini talep ediyorum. Eğer Mahkeme bana ceza verecekse, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ya da verilecek cezanın kamuya yararlı bir işte çalıştırılma seçenek yaptırımına çevrilmesine muvafakat ediyorum” ifadelerini kaydetti. Diğer sanıklar Fatih Gürcan, Eyüp Özcan, Murat Mutlu ve Hasan Ayaz haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatlarını talep ettiler. Avukatı Bayram Taşkın, “Şikayetimiz devam etmektedir. Yargıtay'ın bozma ilamına iştirak etmiyoruz. tüm sanıkların iddianamedeki sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasını talep ederiz” dedi. Sanık avukatları, müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.  

Huduti cezaevinde sakat kalmış

Babasının cezaevinde sakat kaldığını belirten  sanık Adem Huduti avukatı ve aynı zamanda oğlu olan Ersin Oktay Huduti, “Müvekkilin üzerine atılı suçlama ihmalen işlendiği iddiası söz konusudur. Bu hali ile tutuklamanın ölçülü olmadığı açıktır. Müvekkil ceza infaz kurumunda sakat kalmıştır. Kaçma şüphesi söz konusu değildir, tahliyesini ve hüküm ile birlikte beraatine karar verilmesini talep ediyoruz.” dedi. Huduti’nin avukatı , 2. Ordu eski komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel, dönemin Malatya Valisi Mustafa Toprak, dönemin Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz ve Kara Kuvvetleri Eski Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın tanık olarak dinlenmesini de talep etti. Duruşmayı sonlandıran Mahkeme Heyeti, ara kararında sanıklar hakkında yeni lehe aleyhe bilgi, belge, beyan olup olmadığı varsa gönderilmesi için Malatya İl Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılmasına,  Sanık Adem Huduti’nin avukatının  tanık dinletme ve bilirkişi raporu aldırılması yönündeki taleplerinin dosyanın gelmiş olduğu aşama itibariyle esasa yarar sağlamayacağı gerekçesiyle red edilmesine ve Adem Huduti’nin tutukluluk halinin devamına karar verildi. 

Duruşma ileri tarihe ertelendi

Bu arada, Yargıtay 16. Ceza Dairesi ararına göre; darbe girişimine yardım suçundan 2. Ordu Eski İdari Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili, 2. Ordu Eski Harekat Destek Yarbaşkanı Tuğgeneral Zeki Karataş, 7. Ana Jet Üs Eski Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık, 2.Ordu Eski Plan Hareket Şube Müdürü Albay Bahadır Erdemli, 2. Ordu Eski Harekat Başkanı Albay Erkan Varol, 2.Kara Havacılık Alay eski Komutanı Albay Mustafa Özkan, 7. Ana Jet Üs Eski Harekat Başkanı Albay Tayfun Tuna, 2. Ordu Eski İcra Subayı Binbaşı Eyüp Kök, 2. Ordu’da görevli Binbaşı İbrahim Dede, 7.Ana Jet Üs 171. Filo Eski Komutanı- Pilot Binbaşı Metin Çivilibal, 7 Ana Jet Üs 171. Filo’da görevli Pilot Binbaşı Tuncay Öztürk, 2. Ordu İstihkam Alayı Tabur Eski Komutanı Yarbay Ahmet Üçbudak, 2. Ordu İstihkam Alayı Eski Komutan Vekili- Yarbay İsmail Akın hakkında verilmiş ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onaylamıştı.