Heykelin keşfi yapıldı

Malatya'nın Battalgazi ilçesi Kanalboyu'nda bulunan çıplak heykelin kaldırılması için olayın yargıya taşınmasından sonra, Malatya 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen keşif ve bilirkişi incelemesi kararının ardından bugün keşif yapıldı. Yapılan incelemenin ardından davacı hukukçular adına açıklamalarda bulunan Üzeyir Cengiz Yılmaz, çıplak heykelin yıllardır Malatya'nın göbeğinde, bir utanç tablosu olarak durduğunu söyledi.

Heykelin keşfi yapıldı

Malatya Kanalboyu Caddesi’nde, Orduevi ile Hürriyet Parkı arasında bulunan Mustafa Kemal Anıtı'ndaki ‘çıplak genç’ heykelin, halkın inanç ve değerlerine aykırı olduğu için büyük tepki toplamış ve kaldırılması için Öğretim Üyeleri, STK Temsilcileri, Hukukçular ve vatandaşlar yetkililere çağrıda bulunmuşlardı. Daha sonra, bir grup avukat, Çıplak heykelin kaldırılması için Malatya Valiliğine başvuruda bulunmuş, valilik ise heykelle ilgili işlem yapılabilmesi için Sivas Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün izin vermesinin gerektiğini bildirmişti.  Bu kez Sivas Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne başvuran avukatlar, oradan cevap alamayınca, mahkemeye başvurmuş ve yargı süreci başlamıştı. Malatya 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen keşif ve bilirkişi incelemesi kararının ardından; Malatya Adli Saray’ından bir hakim, davacı hukukçular adına avukat Mehmet Mustafa Özünver ile Üzeyir Cengiz Yılmaz, Malatya Valiliği İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü Malatya Müze Müdürü Vekili Samet Erol, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü Görevlisi Sanat Tarihçisi İbrahim Gül, Bilirkişi Mimar Seda Parlakpınar, Bilirkişi Arkeoloji Ve Sanat Tarihçisi Muzaffer Yılmaz ile Bilirkişi Sanat Ve Mimarlık Tarihçisi Erdal Zeki Tomar, heykelin bulunduğu alana gelerek, keşif ve incelemelerde bulundular. Yapılan incelemenin ardından davacı hukukçular adına açıklamalarda bulunan Üzeyir Cengiz Yılmaz, yıllardır çıplak heykelin Malatya’nın göbeğinde bir utanç tablosu olarak durduğunu, başlattıkları yargı sürecinde keşif aşamasına geldiğini ve bundan sonraki süreci takip edeceklerini söyledi.

Bu çıplak bir utanç tablosu olarak durmakta

Çıplak heykelin yıllardır Malatya’nın göbeğinde, bir utanç tablosu olarak durduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Bizde Malatyalı avukatlar olarak, bu heykelin kaldırılması için dava açmıştık ve bugün keşif yapıldı. Malatya halkımız yıllardır bu heykele tepki göstermektedir. Zira manevi değerlere sahip muhafazakâr bir il olan Malatya’da bir çıplak heykelin bulunması kabul edilebilir bir durum değildir. Bu heykelin ne gençliğimizi ne de milletimizi temsil etmesi söz konusu değildir. Hatta bu çıplak heykelin milletimizi temsil etmesini dile getirmek, milletimize yapılan bir hakaret olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca elinde bulunan Türkiye Bayrağına da hakaret içerdiğini ifade ediyoruz. Zira bayrağın kanuna göre de manevi değerlerine uygun şekilde işlem görmesi gerekiyor. Dolayısıyla şehit kanlarını temsil eden bayrağımızın bir çıplak heykelin eline tutuşturulmuş olması kabul edilebilir bir durum değildir ve bayrak kanunu da aykırıdır.” diyerek tepkisini dile getirdi. Yılmaz, “Ülkemizde başka durumlar söz konusu olduğundan dolayı vatandaşlar, heykelle alakalı eleştiri dahi yapmaktan genelde çekiniliyor. Bu heykelin kaldırılması için biz, ilk önce Malatya Valiliğine başvuruda bulunduk. Valilik, bunun Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü alanına girdiğini ifade ederek dosyamızı Sivas Bölge Müdürlüğüne gönderdi. Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne yaptığımızı başvuru kabul edilmediğinden dolayı bizde yargı sürecini başlattık ve yargı süreci keşif aşamasına geldi. Bundan sonraki süreci takip edeceğiz.” dedi.