Gastronomi turizmiyle kalkınma hedefleniyor

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, gastronominin bölgeyi turistler için çekici hale getirdiğini ve somut olmayan kültürel değerlerin de aktarılmasına yardımcı olduğunu ifade etti.

Gastronomi turizmiyle kalkınma hedefleniyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Malatya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ile bir araya geldi.

Gastronomi turizmiyle kalkınma hedefleniyor

Cömertoğlu, Gülaçtı ve yanında bulunan heyete eşlik ederek, Kaşkaoğlu Gastronomi Mutfağı, Arapgir Belediyesi Reyhan Kurutma ve Paketleme Tesisi, Arapgir Belediyesi Konkasör Tesisi ve Beton Santrali'nde bir dizi incelemelerde bulundu.

Gastronomi turizmiyle kalkınma hedefleniyor

Bölge açısından gastronominin öneminden bahseden Cömertoğlu, şunları söyledi:‘’Gastronomi, yerleşikler ve bölgeyi ziyaret eden turistler arasında önemli bir bağ oluşturmasının yanı sıra somut olmayan kültürel değerlerin de aktarılmasına yardımcı olmaktadır. Gastronomi turizmi kapsamında yiyecekler, bölgeye turistlerin gelmesi için önemli bir çekim unsuru hatta başlı başına bir destinasyon tercihi olabilmektedir. Bu nedenle bölgesel kimliğin unsurlarını taşıyan yiyeceklerimizin ve içeceklerimizin coğrafi işaret alarak tescillenmesi destinasyonun gastronomi imajını güçlendirmesi açısından önemlidir. Coğrafi İşaret Tescil işlemlerinde bizlere desteklerinden dolayı Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürümüz Akif Gülaçtı başta olmak üzere tüm ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.’’