Festival istişare toplantısı

Bu yıl 25'incisi düzenlenecek olan Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali öncesi fikir alışverişinde bulunmak, her kesim ve kesitten geniş bir katılımın sağlanması için istişare toplantılarına devam ediliyor. Malatya Valisi Hulusi Şahin başkanlığında Kayısı Festivali için STK-Sendika ve Amatör Spor Kulüpleriyle bir araya gelindi.

Festival istişare toplantısı

Malatya Valisi Hulusi Şahin başkanlığında Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen istişare toplantısına Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, Sendika Temsilcileri ve Amatör Spor Kulüpleri yetkilileri katıldı. Kayısı Festivalinin Malatya için çok önemli olduğunu belirten Başkan Gürkan istişare toplantısında yaptığı konuşmada, “Dünya kuru kayısı üretiminin %80’inin yapıldığı Malatya’da kayısı festivali yapıyoruz. Kayısı festivalimizin 25’incisini yapacağız. Ülkemizin ve şehrimizin bazı sıkıntılara duçar olduğunu ve coğrafyamızın etrafının ateş çemberi içerisinde olduğunu görüyoruz. Bizim Malatya’da yakacağımız ışık Malatya’yı aydınlatacağı gibi Türkiye’yi de aydınlatacak biz ışık olacak. Çünkü ilk medeniyeti kuran, ilk devleti kuran, Anadolu’yu Anayurt yapan, ilim adamlarının yetiştiği yer Malatya. Malatya’da yanan birliktelik ışığı Türkiye’yi aydınlatacaktır. Bizim vereceğimiz mesaj 21 Temmuz’daki mesajdır. 21 Temmuz’da bütün toplumun kesimleri, kesitleri, görüşleri, partileri Malatya paydasında birleşip şehir merkezine başlatacağımız on binlerin katıldığı kortejle mesaj vereceğiz. Kortejimize bütün STK’larımız, sendikalarımız, meslek kuruluşlarımız, kanaat önderlerimiz aileleriyle, çocuklarıyla, üyeleriyle el ele verip güçlü bir mesaj vermeliyiz. 21 Temmuz’da Malatya’nın şahlanışını caddelerimizde görmek istiyoruz” diye konuştu.

Festivali hep birlikte coşkuyla kutlayacağız

Malatya’dan Türkiye’ye ve Dünya’ya birlik ve beraberlik mesajı vereceklerini belirten Malatya Valisi Hulusi Şahin, “ İki şey yapmaya çalışıyoruz. Birlik, beraberlik mesajını Malatya’dan Türkiye’ye, Türkiye’den dünyaya ulaştırmamız lazım. Malatya bu konunda çok doğru bir adres. Birlik ve beraberlik mesajları her yerde anlam ifade etmez çünkü tabanı yoktur ama Malatya’da bu taban var. Bu başarılmış ve bedeller ödenmiş. Birileri doğru bir şekilde hamleler yaparak müdahale ederek şehri bir tutmuş ve bu kültürle beraber şehir 800 binin üzerinde nüfusuyla insanların ekmek yediği, mutlu bir şekilde yaşadığı, çocuklarıyla yaşadığı bir şehre dönüşmüş. İkinci hedefimiz de Malatya’da yapılan her işi hukuki bir zemine oturtturmak, zapturapt altına almak, belirli bir düzen içerisine yapmak ve bu şekilde bir kültür de oluşturabilmek. Yoksa herkes bir tarafa dağılırsa aslında güçlerimizi dağıtmış oluruz. Güçlerimizi birleştirdiğimiz zaman her şeyi yapabiliriz yeter ki dağılmayalım. 
Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da bence çok doğru ve kıymetli bir çalışması var. Bakanlığımız her ilde İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kurdu. Türkiye’de, Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansını kurdu. Böylece Türkiye’nin tüm tanıtım ve turizm işlerinde belirli bir ciddiyet, disipline almaya çalışıyor. Malatya’da da çok sayıda etkinlikler var. Bu çalışmaları belli bir düzene koymak ve takvime bağlamak lazım. İl Tanıtma ve Geliştirme Kurulu’nun başkanı benim. Üyeleri de Malatya’da bulunan kurumlar, belediyeler, STK’lar, sendikalar, spor kulüpleri vb. Dolayısıyla Malatya’mızda yapılacak olan her türlü turizm ve tanıtıma yönelik etkinlikte biz bu çatıyı kullanacağız. Bunun ilki ve en önemlisi de kayısı festivalidir. Bundan sonra yapılacakları da yine bu kurul çerçevesinde yapacağız. Önümüzdeki en önemli etkinlik olan kayısı festivalini hep birlikte coşkuyla kutlayacağız. Biz kayısının isminin altında başka şeylerde söylemeliyiz. Kayısı festivalinde sadece kayısıdan bahsetmeyeceğiz, esas itibariyle Malatya’dan bahsedeceğiz. Malatya’da tanıtılmaya değer her ne varsa festivalimizde anlatılacak. En çokta Malatyalıların serüvenini anlatacağız. Malatyalıların bir serüveni var. Ben Malatya’da başarı hikâyesi görüyorum. İleriye doğru bir mesaj verelim. Malatya kendini ikiye katlayacak bir potansiyele sahiptir. STK’lar olarak, sendikalar olarak, dernekler olarak, spor kulüpleri olarak her kesimle birlikte festivalimizin kortejinde güçlü bir mesaj verelim. Malatya için bir olalım” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme