Evde bakım teknikerleri atama bekliyor

Evde Sağlık ve Bakım Derneği (EVSABDER) Başkanı Murat Kol, korona virüs (kovid-19) ile birlikte evde hasta bakımın öneminin bir kez daha otaya çıktığını belirterek, ' Bakanlığımızın PDC sayılarını evde sağlık yönetmeliği doğrultusunda düzenleyerek yapılacak olan ilk alımda evde hasta bakım teknikerlerinden istihdam oluşturması gerekmektedir' dedi.

Evde bakım teknikerleri atama bekliyor

EVSABDER üyeleri koronavirüs (kovid-19) ile birlikte evde hasta bakımın öneminin bir kez daha otaya çıktığını belirterek, atama beklediklerini dile getirdiler.

Evde sağlık hizmetlerine duyulan önem artmıştır

Kol, Kovit 19 ile mücadele kapsamında bakanlığın bir dizi önlemler alıp bu bağlamda sağlık sektörünün personel ihtiyacını karşılayabilmek için 18 binlik bir personel alımına çıkıldığını anımsatarak, "Pandemiyle mücadele noktasında alına bilecek en etkili önlem sosyal izolasyon olmakla beraber milletimizden evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmaması istenmiş 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirilerek siz evde kalın biz size gelelim kampanyası başlatılmıştır. Bu süreçte Evde Sağlık Hizmetlerine duyulan önem kat ve kart artmıştır. Bütün sağlık bakanlığı çalışanlarımızın özveriyle çalıştığı bu süreçte birincil risk grubuna yerleşen evde sağlık hizmetleri personeline duyulan ihtiyaç da evde sağlık hizmetine duyulan ihtiyaçla doğru orantılı olarak artış göstermiş olmakla beraber geleceğini kestiremediğimiz bir sürece girmiş olduğumuz şu günlerde ihtiyacın her gecen gün artacağını da bizlere göstermiştir. İçinde bulunduğumuz bu süreç göz önüne alındığında personel ihtiyacından doğabilecek sıkıntılar ve sağlık sisteminde meydana gelebilecek bir çöküşü önlemek adına alınan tedbirler kapsamında yapılan 18 binlik personel alımında 11 kişilik evde hasta bakım teknikeri alımı yapmak alım sürecinin iyi işletilemediğini bizler göstermiş bulunmaktadır" diye konuştu.

Ekip sayıları yeniden düzenlensin

Bakanlığın verilerine göre Türkiye genelinde 770 birimle evde sağlık hizmeti sunulduğunu ifade eden Kol, "Evde sağlık yönetmeliği gereği her ekipte en az 1 Evde Hasta Bakım Teknikeri bulunmalıdır ibaresi hiçe sayılarak 723 olarak belirlenmiş olan evde hasta bakım teknikerlerinin, personel dağıtım cetveli (PDC) si olması gerektiği gibi ekip sayıları baz alınarak tekrardan düzenlenmesi elzem hale gelmiştir.  Dernek yönetimi olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda 770 evde sağlık biriminde hizmet veren ekip sayısının 2 bin'e yaklaştığı bilgisi elimizde mevcut olup bakanlığımızın PDC sayılarını evde sağlık yönetmeliği doğrultusunda düzenleyerek yapılacak olan ilk alımda düzenlenmiş olan PDC sayılarına göre evde hasta bakım teknikerlerinden istihdam oluşturması gerekmektedir" açıklamasında bulundu.