Kayısı Haberleri

Kayısı Haberleri

113 ülkeye ihraç ediliyor

Dünya kuru kayısı üretiminin önemli bir kısmının yapıldığı Malatya'dan geçen sezon (1 Ağustos 2021-31 Temmuz 2022) 113 ülkeye 80 bin 720 ton kuru kayısı ihraç edilerek ülke ekonomisine 375 milyon dolar kazandırıldı.

Üreticinin ilgisi artıyor

Dünya kuru kayısı üretiminin önemli bir kısmının yapıldığı Malatya'da kurulan lisanslı depoda muhafaza edilen ürün miktarı giderek artıyor.

Kayısı hasadında sona doğru

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde kayısı hasadı devam ediyor. Önemli kayısı üretim merkezlerinden olan Doğanşehir'de kayısı hasadının Ağustos ayının ortalarında doğru tamamlanması bekleniyor.

Kayısı yetiştiriciliği müfredatta

Malatya'da düzenlenen 'Kayısı Yetiştiriciliği Dalı Program Hazırlama' çalıştayı sonrası tarım okulunda kayısı yetiştiriciliği dersinin müfredata alınması konusunda fikir birliğine varıldı.

Kayısı hırsızları yakalandı

Malatya'da motosiklet ve kayısı hırsızlığı olaylarına karıştıkları belirlenen 6 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Kayısı ‘okullu’ oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü'nce organize edilen, 'Kayısı Yetiştiriciliği Dalı Program Hazırlama Çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı. Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir, kayısı yetiştiriciliği müfredata girdiğini belirterek, “Kayısı ile ilgili 4 ders tanımlandı. Mesleki Eğitim merkezlerimizde bundan sonra kayısı bir meslek haline gelecek” dedi.

Kayısıda pazar sorununu yok

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Kuru Kayısı Lisanslı Deposunu ziyaret etti. Kaliteli kayısı üretiminin önemini vurgulayan Tüfenkçi, 'Kaliteli ürün ürettiğimiz sürece ürettiğimiz ürünün pazar sorununun olmadığını biliyoruz' dedi.

Kayısı hasadı devam ediyor

Dünya kuru kayısı üretiminin önemli bir kısmının yapıldığı Malatya'da çiftçilerin hasat telaşı sürüyor.

Malatya için büyük kazanım

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Tecde Mahallesi Altın Kayısı Bulvarı üzerinde bulunan 300 dönümlük alanda yapılmakta olan 100. Yıl Kent Parkı’nda çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Kayısı çalıştayı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü’nce organize edilen, ‘Kayısı Yetiştiriciliği Dalı Program Hazırlama Çalıştay’ı başladı. 3 gün sürecek çalıştayda, sektör temsilcileri, kayısı yetiştiriciliği dalının mesleki eğitim kurumlarında açılmasının gerekliliklerini görüşülecek.

1 ayda 375 milyon dolar gelir

AK Partili Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, 01 Ağustos-31 Temmuz aralığında kayısıda yaklaşık 80 bin 720 ton ürün ihracatı gerçekleştirildiğini ifade ederek, 375 milyon dolar gelir elde edildiğini söyledi.

Kayısı hasadı devam ediyor

Malatya'da, güneşin altın yumurtası olarak adlandırılan kayısıda hasat sezonu hızla devam ediyor. Darende ilçesinde hasat dönemi her yer altın sarısı renge bürünürken, kayısı üreticileri ise bin bir emekle yetiştirdikleri kayısıların hasadı ve kurutulması ile meşguller.

TMO neyi bekliyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya milletvekili Veli Ağbaba, TMO’nun Türkiye’nin en önemli stratejik ürünlerinden kayısının taban fiyatlarını bir an önce açıklamasını istedi. Ağbaba, “TMO’nun kayısı alımı yapmasıyla övünüyorlar. Geçen yıl taban fiyatta geç açıklama oldu. Bu yıl çoğu bölgelerde hasat sezonu bitmesine rağmen bir fiyat açıklanabilmiş değil. Malatya’da 130 liraya çıkan kayısının 80-90 liraya düştüğü söyleniyor. TMO’nun hem taban fiyat açıklaması hem de alıma başlaması gerekiyor” dedi.

Kayısıdan pizza

Reçelden, çikolataya, dönerden kebaba kadar bir çok ürünü yapılan Malatya kayısısı bu seferde pizza oldu.

Kayısı Festivali sona erdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl 25'incisi düzenlenen Malatya Uluslararası Kültür Sanat etkinlikleri ve Kayısı Festivali sanatçılar Eypio ve Serdar Ortaç konserleriyle sona erdi.

Cirit gösterisine büyük ilgi

25'inci Malatya Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali coşkusu festival çerçevesinde yapılan etkinliklerle devam ediyor. Festivalde Yazıhan Atlı Spor Kulübü tarafından kayısı festivaline özel müsabaka yapıldı.

Festivalde Hande Yener rüzgarı

25'inci Malatya Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali 3. günü gerçekleştirilen birçok etkinlik ve konser programlarıyla hız kesmeden devam etti.

Festivalde MTÜ standı açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 21-24 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 25. Kayısı Festivali Uluslararası Kültür Sanat etkinlikleri çerçevesinde Mişmiş Park fuar alanına Malatya Turgut Özal Üniversitesi de stant açtı.

Kayısı Festivali sürüyor

25. Kayısı Festivali birbirinden farlı etkinliklerle Malatya'nın her noktasında kutlanmaya devam ediyor. 21 Temmuz'da başlayıp 24 Temmuz akşamı konser ile sona erecek olan Kayısı Festivali nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Kayısının serüveni

Malatya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince düzenlenen 25. Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında "Kayısının Serüveni Fotoğraf Sergisi" açıldı.

Festivale yoğun ilgi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 21-24 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 25. Kayısı Festivali Uluslararası Kültür Sanat etkinliklerine vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Haluk Levent hepsini satın aldı

Malatya'da Kayısı Festivalinde sahne alan Türk Rock Sanatçısı ve AHBAP derneğinin kurucusu Haluk Levent, konser alanındaki pamuk şeker satıcılarını sahneye çağırarak, bütün pamuk şekerleri aldı.

Belediye asıl işini yapsın

Saadet Partisi Malatya İl Başkan Yardımcısı Planlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Şahin Sert, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin asıl işine odaklanması gerektiğini belirterek, “Milletin yükünü çoğaltmak yerine hafifletmesi gerekiyor. İsraf projelerini, israf yatırımlarını, israf programlarını bir tarafa bırakıp acilen milletin yarasına merhem olacak milletin acil ihtiyaçlarına cevap verecek projeleri ve çalışmaları asıl işini aksatmadan yapması gerekmektedir” dedi.

Hedef 20 bin ton

Dünya kuru kayısı üretiminin büyük bir kısmının karşılandığı Malatya'da, hasadına devam eden yaş kayısılar başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkede ağızları tatlandırıyor.

Tek yürek olamadık

Türkiye Değişim Partisi Malatya İl Başkanı Ali Karakuş, 25. Uluslararası Malatya Kayısı Festivali’nin kortej yürüyüşüne tepki göstererek, “Haftalar, aylar öncesinden birlik ve beraberlik kavramı deklare edildi. Sadece 3 parti ve iki STK’nın ismi zikredildi anonslarda. Madem tek yürek olacaktık, neden partimizin ismi ve diğer siyasi partilerin isimleri geçmedi” dedi.

Uğur Aslan ve Buray ile doyasıya eğlendiler

Bu yıl 25'incisi gerçekleştirilen Malatya Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali'nin ilk gününde sahne alan Uğur Aslan ve Buray, şarkılarıyla binlerce kişiyi doyasıya eğlendirdi.

Kayısı Festivali'nde Darende standı ilgi görüyor

25. Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali çerçevesinde açılan fuarda yerini alan Darende standı ilgi görüyor.

Takas ilanına ilgi

Malatya'da bir esnaf, arkadaş ve yakınlarının kayısı talebine yetişemeyince kayısı alabilmek için otomobilini kayısı ile takas etme yoluna gitti. Aracına astığı ilanın büyük ilgi gördüğü esnaf, 2 ton kayısı ile aracı takas edebileceğini belirtti.

Malatya'da festival coşkusu

Bu yıl 25'incisi düzenlenen Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali kortej yürüyüşü ile başladı. Renkli görüntülere sahne olan festivalin açılışına AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım'da katıldı.

Hasar tespiti yapılmadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya milletvekili Veli Ağbaba, 14 Nisan’ı 15 Nisan’a bağlayan gece soğuk hava dalgasından etkilenen kayısı ile ilgili henüz hasar tespitinin yapılmadığını savunarak, Bir yıl boyunca bin bir zorluklarla üretilen kayısının bir günde yanması nedeniyle Malatya ekonomisi kan kaybediyor. Kayısı üreticisi için daha zor bir durum çünkü kayısı tutsa da tutmasa da aynı masrafı yapıyor. Sigorta yaptırmayan ve zararı olanlar ne yapacak?” dedi.