Esnafa sicil affı

Yeniden Yapılandırma, Vergi ve Matrah Artırımı, Kredi Sicil Affı Getiren Kanun Resmi Gazete'de yayımlandı. Malatya Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, sicil affının çıkmasının esnaf ve sanatkarlar için önemli bir gelişme olduğunu, esnaf ve sanatkarların bankalarda da daha rahat kredi kullanılmasının önünün açıldığını söyledi.

Esnafa sicil affı

Malatya Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren, Resmi Gazete'de yayımlanarak, yasalaşan sicil affı ile ilgili açıklamada bulundu. Evren, sicil affının çıkması esnaf ve sanatkarlar için önemli bir gelişme olduğunu belirtti. 

Esnaf sanatkarın bankalarda önü açıldı

Evren, sicil affının, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesi ile birlikte esnaf ve sanatkarların bankalarda da daha rahat kredi kullanılmasının önünün açıldığını anımsatarak, "Sicil Affı çıkması için yıllardır uzun uğraş verdiğim birçok raporlar hazırladığım esnaf ve sanatkarlarımızın bankalarda geçmişte yaşamış olduğu çek, senet ve kredi kartlarındaki gecikmelerinden dolayı KKB notu düşmüş sicilleri etkilenmiştir. Şu pandemi döneminde de KKB notundan dolayı bankalarda, Esnaf Kefalet kooperatiflerinde hazine destekli kredi kullanamayan esnaf ve sanatkarlarımız iyice zor duruma düşürmüştür. Yapmış olduğumuz çalışmalar ve raporlarımız hükümetimiz tarafından olumlu olarak karşılanarak 9 Haziran 2021 tarih 31506 sayılı resmi gazete yayınlanarak 20/05/2021 tarihinden önce karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve kredilerini zamanında ödemeyenler, Risk Merkezi tarafından kayıtları tutulan esnaf ve sanatkarlarımız borçlarını 31/12/2021 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacaktır. Bu sicil affının çıkması ile esnaf ve sanatkarlarımızın bankalarda önünü açan başta Cumhurbaşkanımız, Hükümetimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Bankalara büyük görevler düşüyor

İlimizdeki esnaf ve sanatkarların, deprem, arkasında pandemi salgınından dolayı 2021-2022 yıllarında protestolara maruz kaldığını anımsatan Evren, "Çekleri yazılmış, kredi kartlarını ödeme güçlüğü yaşamış ve iş hacimleri düşmüş, bölgemizde piyasaları durma noktasına kadar gelmiş. Malatya ve Elazığ’da meydana gelen deprem sonrasında buradaki esnaf ve sanatkarlarımıza faizsiz kredi ile hazine destekli krediler verilerek piyasalarda yaşanan kırgınlığı bir nebze olsa da rahatlatmıştır. Hükümetin pandemi de ise esnaf ve sanatkarlarımıza pandemi kredisi, kira ve gelir desteği 17 Mayıs 2021 tarihinde yine açıkladığı bir paketle de esnaf ve sanatkarımıza toplamda 4,6 milyar ₺ hibe desteği vereceğini açıklamıştır. Sicil affının çıkması ile hükümetin 2020-2021 yılı içerisinde esnaf ve sanatkarlara birçok destekler vermesi ve sicil affının da gelmesiyle de burada bankalara büyük görevler düşüyor. Çünkü pandemiden dolayı iki yıldır işyerleri kapalı olan esnaf ve sanatkarlarımız çek senet, kredi kartlarını, vergi ve sosyal güvenlik primlerini yatıramaz duruma düşmüşlerdir. 2021 yılı içerisinde esnaf ve sanatkarlarımız, esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatiflerinde, bankalarda kredi hacimlerini artırarak bilim ve teknoloji ile üretimlerine devam edecek, salgın hastalığın da bir an önce bitmesi için aşıyı da biraz daha hızlandırırsa, işleri kısa zamanda normale dönecek, piyasalar canlanacak esnaf ve sanatkarlarımızın inşallah eski günlerine tekrar döneceğine inanıyorum" şeklinde konuştu. 

Bakmadan Geçme