Emlak Konut'tan Battalgazi'ye bin konut 

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 6 Şubat tarihli depremlerden etkilenen ilçeye, Emlak Konut tarafından bin konutun yapılması noktasında görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Güder, 'Battalgazi'de Emlak Konut tarafından bin konutun yapılması için istişaremiz vardı, Büyükşehir ve Battalgazi ortak çalışma yürütecek. Büyükşehrimizle çalışma yaptıktan sonra nihai karar o gün verilmiş olacak' dedi.

Emlak Konut'tan Battalgazi'ye bin konut 

Belediye Başkanı Güder, belediyenin sosyal tesisinde gazetecilerin Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde ilçede orta hasar gören konutların durumuna ilişkin sorularını yanıtladı. Orta hasarlı konutlar için iki seçeneğin bulunduğunu anlatan Güder, "Çevre ve Şehircilik Bakanımızın teyidi sonucu orta hasarlılar istediklerinde ağır hasarlı hükmünde kabul edilip, yıkımları gerçekleştirilecek. Ağır hasarda nasıl insanlar hak sahibiyse orta hasarda da hak sahibi olacaklar. Belediye olarak orta hasarlıların güçlendirilmesi konusunda vatandaş çalışma getirdiğinde, biz çalışma noktasında güçlendirme için desteklerimizi sunuyoruz, yapılan müracaatlara izin veriyoruz. Battalgazi'de Emlak Konut tarafından 1000 konutun yapılması için istişaremiz vardı, Büyükşehir ve Battalgazi ortak çalışma yürütecek. Büyükşehrimizle çalışma yaptıktan sonra nihai karar o gün verilmiş olacak. Çalışmanın yapılacağı yerde az sorunla karşılaşma ve mahkemeye intikal etmemesi birinci önceliğimiz. Yer konusunda netleşme yok şu anda. Saray Mahallesinde yıkımın fazla olması özellikle az hasarlı konutların olmadığında dolayı o bölgede yapılabilir mi diye bir kanat oluştu. Bu çalışmalarımızı büyükşehirlerimizle beraber yaptıktan sonra nihai karar o gün verilmiş olacak. Yani çalışmanın yapılmış olduğu yerde az sorunla karşılaşma ve mahkemeye intikal etmemesi birinci önceliğimiz” dedi. 

3 bin 400 konut yapımı gerçekleştiriliyor

Battalgazi Belediyesinde 3 bin 400 konut yapımı gerçekleştirildiğini ifade eden Güder, "Biz Battalgazi belediyesi olarak Cumartesi 400 sosyal konutumuzun temeli atacağız. Battalgazi'ye baktığımızda ciddi sayıda yerinde dönüşüm söz konusu. Battalgazi rezerv alanlarında şu anda 3 bin 400 konut yapımı gerçekleştiriliyor. Normalde 20 binin üzerinde konut yapılması lazım. Bu yerinde dönüşüm talebinden kaynaklanan bir sorun. Belediye olarak yerinde dönüşümü hızlı ve seri şekilde başlatmamız gerekiyor " diye konuştu.