'Emeklinin hakkı gasp edildi'

İYİ Parti Malatya İl Başkanı Serdar Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, emekli çiftçilere 5 bin liralık yardım ödemesinde yaşanan mağduriyetleri değerlendirdi.

'Emeklinin hakkı gasp edildi'

Günboyu gazetesinde yer alan habere göre, Yıldız, yaptığı açıklamada "Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Kayıt sistemi ve Ziraat Odalarına kayıtlı ancak kayıtları pasif olan çiftçilerimiz ödemelerden muaf tutulmuşlardır. Hakları gasp edilmiştir. Sistemde kayıtları aktif olmayan çiftçilerimize ödeme yapılmaması temel hak ve özgürlükler bakımından çifte standart oluşturmaktadır. Bu haksız uygulamayı asla kabul etmiyoruz." dedi.

Değerli Basın Mensupları,

“Çalışmayan emekli vatandaşlarımıza ödenmeye başlanan 5 bin TL yardım ödeneği bir çok vatandaşımızı ne yazı ki mağdur etmiştir. Ödeme şartlarının belirlenmesinde özellikle geçimini çiftçilik yaparak sağlayan vatandaşlarımızın hakları gözardı edilerek büyük bir mağduriyet yaşanmasına sebep olmuştur.

Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Kayıt sistemi ve Ziraat Odalarına kayıtlı ancak kayıtları pasif olan çiftçilerimiz ödemelerden muaf tutulmuşlardır. Haklarımgasp edilmiştir. Sistemde kayıtları aktif olmayan çiftçilerimize ödeme yapılmaması temel hak ve özgürlükler bakımından çifte standart oluşturmaktadır. Bu haksız uygulamayı asla kabul etmiyoruz.

Özellikle enflasyon verilerinin hızla yükseldiği, temel gıda harcamalarına bile gelirlerin yetişmediği şu kriz ortamında, tek geliri açlık sınırının çok çok altında kalan emekli vatandaşlarımız arasında hakkaniyetten uzak tamamen keyfi ayrımlar yapılmasına karşıyız. Devlet yardımlarından tüm vatandaşlarımız ayrımsız ve eksiksiz olarak faydalandırılmak zorundadır. Unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti; sosyal, hukuk devletidir.

Vatandaşları arasında temel haklarda ayrım yapamaz. Bu akıl tutulması durumun biran önce sona erdirilerek emekli çifçilerimize hakkı olan 5 bin TL yardım ödeneğinin maaş hesaplarına yatırılmasını talep ediyoruz. Bu haksız uygulamalar nedeni ile vatandaşlarımız arasındaki gelir adaletsizliği de her geçen gün artmaktadır.

Özellikle alt gelir grubu ve emeklilerimiz, ekonomik krizin bütün yükünü çekerken birde bu haksız tutumlara maruz kalmaları yaşam haklarını giderek daraltmaktadır. Endişe ile belirtmek isteriz ki AKP hükümeti bu liyakatsiz poltiklarına devam ederse ülkemizin ekonomik krizi düzeltilmesi imkansız bir kaosa sebep olacaktır.

AKP iktidarının ülkemizi yönetmeye başladığı 2002 seçimlerinden günümüze geçen 21 yıllık süreçte, sürekli ayrımlara tabi tutulan vatandaşlarımızın artık müşterek politikalarda buluşmasını sağlayacak tüm projelerimiz ile Türk milletini buluşturmak adına Genel Başkanımız Meral Akşener'in liderliğinde hür ve müstakil politikalarımızla İYİ Parti ailesi olarak iktidar yürüşümüzü sürdürürken ülkemiz için adeta bir kara lekeye dönüşen tüm ayrımcıklara da son vereceğiz.”