Eleştiri olmazsa olmaz

Saadet Partisi Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Cemali Marasalı, Saadet Partisi Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Emine Akkurt ve beraberinde partililer ile birlikte BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Gezer ve üyeleri ile bir araya geldi. Marasalı, 'Bizler sivil tolum örgütlerinin yanımızda değil karşımızda olmasını isteyen bir partiyiz' dedi.

Eleştiri olmazsa olmaz

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Gezer, “Önümüzdeki günlerde ülkemiz seçime gidiyor. Bu seçimlerin ülkemize, şehrimize, bölgemize hayırlı olmasını ve bir şenlik havasında geçmesini diliyorum. Bu süreçte yer alan bütün adaylara başarılar diliyorum. Malatya ile ilgili geçmişten beri yaptığımız çok sayıda çalışma ve projemiz var, gerek büyükşehir ile ilgili gerek de ilçeler ile ilgili. Tarımı ile sanayisiyle, eğitimiyle, kültürüyle çok farklı alanlarda yaptığımız çalışmalarımız var. Bunlardan adaylarımıza hediye etmek isteriz. Malatya ile ilgili öngördüğümüz, çalışmalar, projeler var. Önümüzdeki günlerde de “Malatya Ekonomi Raporu”muz yayınlanacak. Raporda da Malatya ile ilgili ekonomik durum daha net bir şekilde bulabilirsiniz. Birkaç ay sonra da “Malatya Gelecek Stratejileri” diye bir rapor çalışmamız olacak. Orada da durum tespitinden öte Malatya’yı geleceğe taşıyabilecek projeler neler olabilir? Malatya özelinde bölgesel, ulusal ve küresel planda nereye konumlandırılabilir? Bunlar yer alacak. Bu planlamalar yapılmadan yol almaya çalışmak doğru değil. Gideceği yeri bilmeyen kaptan hiçbir rüzgarın faydası olmam diye bir sözümüz var bizim. Maalesef ülkemizde gelen yöneticiler, yetkililer, yönettikleri şehirler ile ilgili kurumlar ile ilgili bir konumlandırma çalışması yapmadan, nereye oturacak, gelişim aksları neler olacak, rekabet üstünlüğü olan alanlar nedir, Malatya’nın potansiyelinde bir şehir hangi alanlara konumlanıp neleri başarmalı. Bunları belirlemeden yola çıkmanın doğru olmadığını düşünüyorum” ifadelerinin kaydetti.

Eksiklikleri görüp ifade eden STK’lar lazım

Saadet Partisi Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Emine Akkurt da BİLSAM’ın bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu; “BİLSAM gerçekten bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur. Son zamanlarda sivil toplum kuruluşları açısından bu çizgi çok önemli. Bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olarak kurucusu olduğunuz BİLSAM’ın çalışmalarını, çalıştaylarını yakından takip ediyoruz. Sadece Malatya’ya değil, Türkiye’deki birçok alanda önemli değerler katacak çalışmalarınız olduğunu gözlemliyoruz. Bu çalışmalarınızdan ötürü teşekkür ediyorum.” Saadet Partisi Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Cemali Marasalı ise, BİLSAM’ın içerisinde olmaktan gurur duyduğuna vurgu yaparak, “BİLSAM’ın içerisinde olmaktan gurur duyuyorum. Çünkü BİLSAM hem öğrenciyi, hem üniversite hocasını, hem Malatya’daki fikir adamlarını, hem sanayicisini, hem de iş adamını bu çatı altında toplayabiliyor. Öğrencilere atölye hizmeti sunan, fikir adamlarına fikirlerini ifade hürriyeti sunan, öğrencileri öğrenci sıfatı ile kabul edip, kimlik ve ideoloji ayrımı yapmaksızın, kendisini yetiştirmeye yönelik faaliyetlere katkıda bulunan bir sivil toplum kuruluşumuz. Bizler sivil tolum örgütlerinin yanımızda değil karşımızda olmasını isteyen bir partiyiz. Bunun sebebi de sivil toplum örgütü adından da anlaşılacağı üzere eleştirel yaklaşan, eksiklikleri görüp ifade eden örgütler olması lazım. BİLSAM Malatya’daki bu eksikliği gideren bir sivil organizasyon. Malatya’da sadece nelerin eksik olduğunu söylemiyor, aynı zamanda Malatya’da gelecek ile ilgili vizyonu da ortaya koyup, Malatya’daki insanların ufkunu açan bir sivil toplum kuruluşumuz. Bu çalışmalarının da artarak devam etmesini diliyorum” diye konuştu.