Deprem kenti Malatya için ilginç karar! Yapı denetçileri aradan kaldırıldı

İnşaatlarda beton ve demirin denetlenmesine ilişkin yönetmelikte değişikliğe gidildi. Laboratuar testlerinde denetleyici görevi gören yapı denetim firmaları aradan çıkartılırken müteahhitler inşaat kalitesini ölçen laboratuarı kendi bulacak ve ücretini ödeyecek. Alınan kararla yapı güvenliğinin tehlikeye gireceği tartışmaları sürerken 6 şubat depremlerinde büyük yıkımların yaşandığı Malatya'da karar tepkiyle karşılandı.

Deprem kenti Malatya için ilginç karar! Yapı denetçileri aradan kaldırıldı

İnşaatlarda kullanılan demir ve betonun denetlenme işi, yapı denetim şirketleri tarafından yapılıyordu. Bu şirketler inşaat firmalarının kullandığı beton ve demir numunelerini laboratuvarlara yolluyordu ve müteahhit ile laboratuvarlar arasında aracı oluyorlardı. Bu sayede farklı numune gönderiminin önüne geçiliyordu. Ancak yönetmelikte yapılan değişiklikle yapı denetim firmaları aradan çekildi. Müteahhit ile laboratuarlar artık direkt temas halinde olacak. Uzmanlara göre bu durum yapı güvenliği açısından ciddisi sıkıntı yaratabilir. Alınan karar Malatya'da tepkiyle karşılandı.

Yeni yöntemin suistimale açık olduğunu söyleyen İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Şeref Alpago, "Müteahhit laboratuvara para verecek. Beni kontrol et diyecek. Onun dışında numuneyi götürüp kırdığında, o oradaki operatörün vicdanı ve önündeki örnek var. Başka kimse yok odada. O ne acaba uygunsuz bir durumda müteahhitin lehine ama oturanların aleyhine bir rapor yazılır mı? Büyük soru işareti var burada." değerlendirmesinde bulundu.Deprem kenti Malatya için ilginç karar! Yapı denetçileri aradan kaldırıldı

Bu değişiklikle, ekonomik sıkıntılar yaşayan yapı denetim firmalarının yükünün hafifletilmeye çalışıldığı belirtiliyor. Ancak bu da beraberinde başka sorunları getiriyor.

Alpago, "Kamu çıkarı ve vatandaş çıkarı için çalışan bir kuruluş, özel kuruluş. Bunlar inşaatları denetliyor. Eskiden müteahhit kendi seçiyordu. Para veriyordu beni denetle diye. Yaşanan depremde de gördük. Bütün sorunlardan dolayı organiklik kesildi. Bir havuza kondu yapı denetim firmaları ve oradan sırayla atanmaya başladı. Ama şimdi bu sefer esas o laboratuvarda yani sonucun çıktığı aslında sonun başlangıcı olan yer şu anda çok tehlikede. Müteahhitin para vererek yaptırdığı bir iş olacak. O nedenle çok tehlikeli. Suiistimale de çok açık" açıklamasında bulundu(NTV).