Çöşnük Fayı kırıldı

Yer bilimci Prof. Dr. Mehmet Önal, 6 Şubat yaşanan depremler sonrası artçı deprem verilerine göre, Çöşnük Fayı'nın Doğanşehir'den Malatya merkeze kadar kırıldığının kesin olduğunu söyledi.

Çöşnük Fayı kırıldı

Yer bilimci Prof. Dr. Mehmet Önal, ‘Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF)’nda büyük bir deprem olursa’ diyerek uyarıda bulunduğunu belirtti. Önal, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “6 Şubat 2023 7.6 büyüklüğündeki depremden sonra,  artçı deprem verilerine göre, Çöşnük Fayının Doğanşehir'den Malatya merkezine kadar kırıldığı artık kesindir. 
ABD, Rusya ve Türkiye'deki yayınlarımda Çöşnük fayından bahsetmiştim. Çanakkale deprem çalıştayındaki sunumumuzda ''DAF'da büyük bir deprem olursa Çöşnük Fayını da tetikler, çok sayıda binaların altından geçen bu fay büyük zararlara yol açabilir'' demiştik. İnanmayanlar hesap???
Deprem bölgelerinde 7 katın üzerindeki binalarda güçlendirmeye izin verilmesin. Özellikle Malatya'da zemini kötü olan bölgelerde kötü sonuçları olabilir. Lütfen biz bilim insanlarına inanın” ifadelerine yer verdi.