Çocukluk merakı koleksiyona dönüştü

Arapgir'de yaşayan emekli esnaf Asım Külah, çocukluğundan beri biriktirdiği antika eşyaları evinde sergiliyor. Dirhemden kumaşa, sandıktan ütüye kadar birçok parçayı barındıran koleksiyon, ziyaretçileri geçmişte yolculuğa çıkarıyor.

Çocukluk merakı koleksiyona dönüştü

Arapgir ilçesinde yaşayan emekli esnaf Asım Külah, çocukluğundan beri tarih, antika ve musikiye olan merakıyla 50 yılda oluşturduğu koleksiyonunu evinde sergiliyor. Koleksiyonda dirhemden kumaşa, sandıktan ütüye kadar birçok parça bulunuyor. Çocukluk merakı koleksiyona dönüştü

Hat sanatı ile de yakından ilgilenen ve aynı zamanda mevlithan olan Asım Külah, günübirlik yüzlerce insanın ziyaret ederek bol bol fotoğraf çektirdiği ilçe merkezinde bulunan evinde her türlü geleneksel eşyaya, kervan çanlarına, Osmanlı dönemine ait mühürlere, kolonya doldurma şişelerine, eski radyolara, dikiş makinelerine, bakır tepsilere, kalburlara, gümüş mutfak takımları gibi eşyalara rastlamak da mümkün.

Çocukluk merakı koleksiyona dönüştü

“Yurtiçi ve yurtdışında çok fazla ziyaretçilerimiz oluyor”

Evinde sergilediği eşyaların tamamının Arapgir halkına ait olduğunu belirten Asım Külah, “50 yıldır biriktiriyorum. Koleksiyon Arapgir genelinde satın aldığım, yöresel eşyalardan oluşuyor. Çöpe gitmesin diye burada biriktirdim ve bakımlarını yapıyorum. Gelen giden çok oluyor. Hafta sonları özellikle ziyaretçi fazla oluyor. Tekrar tekrar gelen oluyor. Koleksiyonda her çeşit eşyalar var çeşit çok fazla. Çocukluğumdan beri biriktiriyorum” diye konuştu.

Çocukluk merakı koleksiyona dönüştü

Çocukluk merakı koleksiyona dönüştü