Bingöl Yedisu Fayı Deprem Mi Üretiyor?

Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, katıldığı bir yayında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Tüysüz, 'Bölgede Bingöl Yedisu fayı var. 7,2 büyüklüğünde bir deprem üretme olasılığı var' dedi.

Bingöl Yedisu Fayı Deprem Mi Üretiyor?

Elazığ'da 30 Mart 2024 tarihinde saat 03.25'te 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Bingöl, Tunceli, Malatya, Diyarbakır, Batman illerinden de hissedildi. 

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, NTV canlı yayınında depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. Tüysüz, depremin Bingöl Yedisu Fay Hattı'nda gerçekleştiğini ve artçı olarak değerlendirmenin mümkün olduğunu söyledi.

Tüysüz, bölgede en önemli ve tehlikeli fay hattının Bingöl Yedisu Fay Hattı olduğunu ve bu fay hattının 7.2 büyüklüğünde bir deprem üretme potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

'6 Şubat depremiyle sıkışan ve gerilen bir bölge'

Tüysüz, 2020 yılında meydana gelen depremi de bölgede etkisinin olduğunu belirterek, "24 Ocak 2020'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin etki alanı içindeki bir bölge. Artçı deprem olarak değerlendirmek mümkün. Bölge hem 2020 depremiyle hem de geçtiğimiz yıl yaşadığımız 6 Şubat depremiyle sıkışan ve gerilen bir bölge. 2020'de enerjisi boşaldığı için büyük bir deprem beklemediğimiz bir yöre.

Bölgede en önemli ve tehlikeli olarak gördüğümüz Bingöl Yedisu fayı var. Kuzey anadolu fayının 1700'lü yıllardan bu yana kırılmamış o yöredeki en önemli parçası. 7,2 büyüklüğünde bir deprem üretme olasılığı var. Ancak bu depremin onunla bir bağlantısı yok. Yedisu fayı Elazığ'ın biraz doğusundan Karlıova'ya doğru uzanan bir fay parçası. Bunun üzerinde bir deprem beklentimiz var. Onun dışında yöre riskli bir bölge. Çok sayıda fay parçası barındıran bir bölge. En fazla dikkat edilmesi gereken yörelerden bir tanesi" ifadelerini kullandı.