Beyşehir'de balıkların boyu ölçüldü

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, vatandaşlara boy limiti altında balık satın alınmaması ve tüketilmemesi çağrısında bulunuldu.

Beyşehir'de balıkların boyu ölçüldü

Türkiye’nin önemli tatlı su balıkçılığı üretim merkezlerinden Beyşehir Gölü’nde serbest dönem avcılığına yönelik denetim ve kontroller devam ediyor. Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yürütülen denetimlerde su ürünleri kontrol ekipleri tarafından balıkçı tekneleri, balık alım kantarları ile perakende satış noktaları denetime tabi tutuldu. Denetimlerde balık boy yasaklarına uyulup uyulmadığı da yapılan ölçümlerle incelenirken, kontrollerde sazan balığı için 40, sudak ve kadife sazanı için 26, tatlı su kefali balığı için de 20 santim boy limitinin olduğu hatırlatıldı. Bu limitlerin altında avlanmanın cezai müeyyide gerektirdiği bir kez daha vurgulandı.

Denetimlere ilişkin yapılan açıklamada, yapılan denetimlerde su ürünleri kanunu kapsamında balıkçılara gerekli bilgilendirmelerin de yapıldığı belirtilerek, “İç sularımızda sürdürülebilir su ürünleri ticaretinin yapılabilmesi ve göllerimizdeki balık popülasyonunun korunmasının tek yolu yasaklara uymaktan geçmektedir. Vatandaşlarımızdan da belirtilen büyüklüğün altında olan balıkları tüketmeme konusunda duyarlı olmalarını rica ederiz” dedi.