Balonlar mezar taşlarında uçuştu

Kahramanmaraş merkezli depremde hayatlarını kaybedenler mezarlıklarda dualarla anılırken, en hüzünlü anlar ise çocuk mezarlarında yaşandı. Hayatlarını kaybeden çocukların mezar taşlarına yakınları tarafından balon bağlandı.

Balonlar mezar taşlarında uçuştu

Adana’da 6 Şubat 2023 tarihinde, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden 418 kişinin defnedildiği Kabasakal Mezarlığı’nda Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılarak dualar edildi. Mezarlıkta düzenlenen programda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da depremde hayatını kaybedenlerin mezarlarını tek tek gezerek karanfil bıraktı. Yakınlarına ise başsağlığı dileklerinde bulundu.

Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğunu belirten Karalar, "Türkiye bir deprem bölgesi, deprem açısından dünyadaki en tehlikeli bölgelerden biri. Her seferinde biz acılara boğuluyoruz, deprem şöyle oldu, yapı stoku düzelmedi, yapı stokları depreme dayanıklı değil, şöyle yapılar var, bir şey yapılmaz. Bu yüzden yaşanılan acıları unutmayıp bir an önce bu işe başlamak lazım, yazık bir sürü bina mezar gibi. Depremde yıkılan binaların olduğu alanları gezerken genç bir kızımız ağlıyor, babasına sesleniyor, ’baba baba biz sana ev almamışız mezar almışız’ diyor. Şimdi böyle bir yapı stoku varken depremde aşırı maddi, manevi ve can kayıplarının olmaması mümkün değil. Bir an önce hepimizin ne varsa başlayıp yapı stokunu düzenlememiz, depreme dayanıklı hale getirmemiz lazım" dedi.

"Zemin etüdü yaptırıyoruz"

Depreme dayanıklı binaların olmasını gerektiğine dikkat çeken Karalar, şöyle devam etti:

"Yeni yapılanmada depreme dayanıklı binalar olsun diye zemin etüdü yaptırıyoruz. Bu projenin 2 veya 3 yıl sürmesini bekliyoruz. 4-5 milyon dolar para harcayacağız, feda olsun. Proje bittikten sonra hangi bölgede nasıl bir bina yapılması gerekiyor, nasıl bir temel olması gerekiyor, o yerde bina olması gerekiyor mu gerekmiyor mu bunların hepsinin tespitini yapıp, bundan sonra oluşan binalarda en azından depremden dolayı oluşan hasar veya ölüm olmasın diye bu projenin çalışmalarına başladık."