Bakış açısı sorunlu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 'Çevreyolu altı dediğimiz yerde imarla ilgili problemler var, bakış açısı sorunlu. Buraya doğalgaz verilmemesi 'buradan gidin' demek. Malatya imar olarak büyük bir yoksullukla karşı karşıya. Çevre yoksulluğu var' dedi.

Bakış açısı sorunlu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya'da Yeşilyurt Muhtarlar Derneği Başkanı ve Atatürk Mahallesi Muhtarı Salman Şahbaz, Hoca Ahmet Yesevi Muhtarı Orhan Ünalır, Gazi Mahallesi Muhtarı Hüseyin Başıbüyük, Topsöğüt Mahalle Muhtarı Mehmet Emin İşler, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Şahin Demirci ve Seyran Mahalle Muhtarı Zihni Dönmez ile sohbet edip mahalle sorunlarını değerlendirdi.

‘Yeşil Malatya’ tarihe karıştı

Yeşilyurt Hoca Ahmet Yesevi Muhtarlığını ziyaret eden Ağbaba, Muhtar Orhan Ünalır’la görüşmesinin ardından mahallenin sorunlarını ilişkin şunları söyledi: “Belediye çimentocuları, odun kömür satan insanlara yer gösterip şehrin dışına almıştı. Hurdacı esnafa da belediyenin bir yer göstermesi gerekiyor. Burası bir tezat yaşanıyor. Bir tarafta yeni yapılan güzel binalar, diğer tarafta hiç ayak basılmamış eski evler var. Bir merkezin gelişmesi belediyenin oradaki düzenlemeleriyle mümkün olabilir. Çevreyolu altı dediğimiz yerde imarla ilgili problemler var, bakış açısı sorunlu. Buraya doğalgaz verilmemesi ‘buradan gidin’ demek. Malatya imar olarak büyük bir yoksullukla karşı karşıya. Çevre yoksulluğu var. Örneğin Tecde civarına bakın, çok katlı binalar yapılarak meyve ambarımız yok edildi. Oranın 10 yıl önceki haline bakınca ‘Yeşil Malatya’ isminin tarihe karıştığını görebilirsiniz. Demek ki burada yetkililerin rantı yok, olsaydı burayı da büyütürlerdi.”

Mahallemizde büyük sorun var hizmet istiyoruz

Ağbaba’yla görüşen Hoca Ahmet Yesevi Mahalle Muhtarı Orhan Ünalır, “Hoca Ahmet Yesevi’yi kale almıyorlar. Doğalgaz konusunda büyük sorun çekiyoruz. Yaka’ya, Dilek’e doğalgaz hattı bizim mahalleden geçiyor. Ama buradaki insanların üçer dörder katlı evleri olmasına rağmen doğalgazı vermiyorlar. Kentsel dönüşüm yine öyle. Buraya birileri düğmeye basıp rant elde etmeye çalışıyorlar. Mahalleye 380 daire yapıldı. Hurdacılar nedeniyle vatandaşlar camlarını açamıyor. Buraya Engelsiz Yaşam Merkezi yapıldı ama mahallede her türlü engel var. Meclis üyesi arkadaşlar dile getirdi ama hurdacı sorununu da çözemediler. Belediyede bir hantallık ve yorgunluk var. Siz milletvekilimiz bize çok yardımcı oldunuz, ziyarete de geldiniz ama başka kimseyi göremedik. Burada siyaset yapmıyorum, bizim mahalle yoğun bakımlık oldu, bizi de artık servise alsınlar” dedi. Muhtarlık ziyaretlerinin ardından Ağbaba şehir merkezinde esnaf ziyaretlerinde bulundu ve yurttaşların sorunlarını dinledi.
 

Bakmadan Geçme