Bakanlıktan uyarı! Yaptırım geliyor!

Enflasyonu düşürmeye çabalayan iktidar, kamuda tasarruf tedbirlerini hayata geçirmeye başladı. Kabine toplantısında da masaya yatırılan tasarruf tedbirlerinin özellikle yılın ikinci yarısından itibaren sıkı uygulanacağından bahsediliyor.

Bakanlıktan uyarı! Yaptırım geliyor!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye gazetesinden Emrah Öcan’ın haberine göre, merkezî sistemle takibe alınacak kamu kurumları, uyarılara rağmen harcamalarına dikkat etmezlerse çeşitli yaptırımlar söz konusu olacak.

Bakanlıktan uyarı! Yaptırım geliyor!

Kesinti yapılacak kalemlerin listesi ise şimdiden tutuldu. Zorunlu ihtiyaçlar dışında harcamalara izin verilmeyecek. Yeni fiziki binalara ödenek aktarımı ile kamu binası alım ya da kiralanması olmayacak. Bir kurumun bina ihtiyacı olması durumunda, diğer kurumların âtıl hâlde tuttuğu veya kullanmadığı binalarla bu ihtiyaç karşılanacak. Personel ve araç ihtiyaçları, diğer kamu kurumlarından karşılanacak.

Bakanlıktan uyarı! Yaptırım geliyor!

Makam araçları veya kamuya ait taşıtların kullanımına da sınırlama getirilecek. Bir kurumun araç ihtiyacı olursa, yeni araç alımı veya kiralanması yerine başka kurumların araçlarından yararlanılacak.

Bakanlıktan uyarı! Yaptırım geliyor!

Ayrıca, fiziki gerçekleşmeleri yolun başında olan kamu yatırımlarına ödenek aktarımı yapılmayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı hesaplamalara göre alınacak tedbirlerle tasarruf miktarının 100 milyar liranın üzerine çıkması bekleniyor.