AB, Filistinlilere devlet kuracakmış

Filistinliler için yeni bir devlet inşa edilmesi gerektiğini belirten Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Filistinlilerin sürgününe ve Gazze'nin İsrail tarafından işgaline izin verilemeyeceğini ifade etti.

AB, Filistinlilere devlet kuracakmış

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları haftalardır şiddetli bir şekilde sürerken ev, okul, hastane, cami, kilise bakılmaksızın tüm bölge bombalanıyor.

Açıklanan son resmi verilere göre İsrail'in saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısı 11 bin 180'i aştı, bu kişilerin en az 4 bin 609'unu çocuklar ve 3 bin 100'ünü kadınlar oluşturuyor.

AB: Bölgede barış için çözüm bulmalıyız

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından gazetecilere bilgi veren AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gazze'ye insani yardımların acilen ulaştırılması ihtiyacı üzerinde durduklarını aktararak çatışma bittikten sonra neler yapılacağına, olası senaryolara ilişkin görüşmeler yaptıklarını dile getirdi.

Borrell, sözlerini şöyle sürdürdü:

Filistinliler ile İsrailliler arasında ve bölgede barış için çözüm bulmalıyız. Bugün yaşadığımız dramatik kriz ve hem İsrail hem Filistin tarafındaki çok büyük can kayıpları uluslararası camianın siyasi ve ahlaki olarak başarısızlığını gösteriyor. Bir çözüm bulmakta başarısız olduk. Bu durum nedeniyle şimdi herkesin çözüm ihtiyacının vazgeçilmez olduğunu anlaması lazım. Çözüm de iki devletli bir gelecek olmalı.

"Yeni devlet inşa etmeliyiz"

Gazze'nin yeniden inşasının yetmeyeceğini vurgulayan Borrell, şu ifadeleri kullandı:

Filistinliler için yeni bir devlet inşa etmeliyiz. Bu da çatışmanın sonrası bakmamız gerektiği anlamına geliyor. Arap ülkeleri şu anda bunu konuşmak istemiyor, onlar bugünü konuşmak istiyor. Çözüm için parametreleri belirlemeliyiz. Bugün bakanlara bunun için şartları içeren bir çerçeve sundum. Bakanlar bu yaklaşımı destekledi. ABD ve Arap ülkeleriyle birlikte acilen bu çerçeve üzerinde çalışmalıyız.

Borrell, AB olarak 3 konuya 'hayır' dediklerini aktararak bunları şöyle sıraladı:

Birincisi, Gazze'nin dışına zorla göçe izin verilemez. Filistinlilerin sürgün edilmesine izin veremeyiz. İkincisi, Gazze toprakları küçültülemez. Gazze toprakları İsrail tarafından işgal edilemez. Üçüncüsü ise Gazze'deki durum Filistin meselesinin çözümünün bir parçası olmak zorunda.

"Meşruiyeti olan tek Filistin yönetimi gerekli"

Borrell, Filistin meselesinin çözümü için 'meşruiyeti olan tek bir Filistin yönetimi' bulunması, bunun da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nce (BMGK) kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

"Şu anda bir Filistin yönetimi var. Yeni bir Filistin yönetimi icat etmeyeceğiz" diyen Borrell, mevcut Filistin yönetiminin güçlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Borrell, Gazze'nin Hamas'ın elinde olmasını istemediklerini, bir çeşit Filistin yönetiminin Gazze'de müdahil olması gerekeceğini kaydederek, "Bunu nasıl yapacağız kimse bilmiyor çünkü bu çatışmanın ne zaman biteceğini kimse bilmiyor." dedi.

Bu Filistin yönetimine Arap ülkelerinin güçlü destek vermesi gerektiğinin altını çizen Borrell, Arap ülkeleri müdahil olmadan, yeniden inşaya yardım etmeden, Filistin devletinin oluşumuna siyasi katkı vermeden bir çözümün mümkün olamayacağını dile getirdi.

Borrell ayrıca AB'nin bölgede yeterince bulunmadığını, çözüme mutlaka müdahil olması gerektiğini ifade etti.