Tıp Fakültesi Haberleri

Tıp Fakültesi Haberleri

Mezuniyet coşkusu

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı mezunları için mezuniyet töreni düzenlendi.

Bentli eski görevine döndü

14 Haziran 2022 tarihinde görev süresi dolan Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki görevine döndü.

Şampiyonada birinci tıp fakültesi

Malatya İnönü Üniversitesi Kampüs Ligleri basketbol şampiyonası müsabakaları sonunda Tıp Fakültesi birinci oldu.

İhmal istismar farkındalık eğitimi

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlknur Ucuz, istismarın büyük bir travma olduğuna dikkat çekerek, 'Maalesef istismarcıların bir kısmı kendi çocukluğunda istismara maruz kalan kişilerdir' dedi.

Tıbbi bilmeceler birincisi Malatya'dan

Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 50. yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Tıbbi Bilmeceler Yarışmasının birincisi Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Harun Karabiber oldu.

Kalbinize zaman ayırın

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Taşolar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp ve damar hastalıkları ile ilgili ölümlerin ilk sırada olduğunu belirterek, “TÜİK verilerine göre ölümlerin neredeyse @’ı kalp ve damar hastalıkları ile ilişkili görünüyor. Hal böyleyken vücuttaki bütün organları besleyen kalbimize daha çok zaman ayırmamız ve onu korumak adına fazlasıyla özen göstermemiz gerekiyor” dedi.

MTÜ'de canlı cerrahi sempozyumu

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Tıp Fakültesi Omurga Cerrahisi Merkezi'nde Canlı Cerrahi Sempozyumu düzenlendi.

Yapay zeka çağrısı

İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç, yapay zekayla ilgili tıp öğrencilerine önerilerde bulundu.

MTÜ'de Tıp Bayramı kutlandı

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) tarafından 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla planlanan ve hava muhalefeti nedeni ile ertelenen kutlama programı Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Rektör Yardımcıları, Tıp Fakültesi Dekan ve Öğretim Üyeleri ve Tıp Fakültesi öğrencilerinin katılımları ile gerçekleştirildi. Kurumsal sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan kutlamam programı öğrencilerin aileleri tarafından yoğun ilgi gördü.

Erken tanı hayat kurtarıyor

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde kapalı yöntemle gerçekleştirilen akciğer kanseri ameliyatı sayısı 500'e ulaştı. Akciğer kanserinde erken tanının hayat kurtardığını belirten Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakkı Ulutaş, bu konuda farkındalığın arttırılması gerektiğini söyledi.

Hastalara yeni umut

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Pekdemir, by-pass dışında hiçbir tedavi şansı olmayan yüzde yüz tıkalı kalp damarlarının tedavisinde artık tek çözümün ameliyat olmadığını belirterek, "Ameliyat edilemeyen ve sadece hastanın göğüs ağrısını azaltmak için birçok ilaç vermek zorunda kaldığımız bu hasta grubunda, ameliyata alternatif olacak yeni teknolojik malzemeler ve yöntemler güzel sonuçlar almamıza imkan sağlamakta. Özel kronik total oklüzyon (CTO) telleri ve kateterleri hastalara yeni bir umut kapısı" dedi.

Bilim İnsanı Olmak

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinin Kariyer Günleri kapsamında düzenlediği 'Bilim İnsanı Olmak' konferansına Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Bulut konuşmacı olarak katıldı.

Bize nasip oldu

Fırat Nöroloji Derneği'nin katkılarıyla Türkiye'deki 20 tıp fakültesinden akademisyenin kaleminden çıkan ve İnönü Üniversitesi Yayınevinde basımı yapılan "Nöroloji ve Nöroşirürjinin Temelleri" ders kitabı, içerdiği video kare kodları ile öğrencilere yazarların konuyla ilgili videolarını izleme imkanı sunuyor.

İnönü'ye Avrupa Vizesi

Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Kurulu tarafından, Malatya İnönü Üniversitesi'nin de aralarında bulunduğu 39 üniversitedeki 129 lisans programının yeterlilikleri Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) veri tabanına eklendi. Bu kapsamda TYÇ veri tabanına eklenen programlar arasında yer alan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi lisans programı, mezuniyet diplomasında TYÇ ile Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) logolarına yer vermeye hak kazandı.

Beytur'dan çalışma arkadaşlarına veda

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığına atanan Prof. Dr. Ali Beytur, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi görevini bırakması nedeniyle çalışma arkadaşlarına veda etti.

Öğrencisi olduğu fakülteye dekan oldu

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığına Prof. Dr. Ali Beytur atandı. Beytur, 30 yıl önce öğrencisi olduğu Tıp Fakültesi'ne dekan oldu.

Kliniği'ne yeterlilik belgesi

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, kadın hastalıkları ve doğum alanında tıpta uzmanlık eğitimi ile ilgili standartları karşılamış olduğunu gösteren yeterlilik belgesi aldı.

Acil durum eğitimi

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN) tehditler ekibi, afet ve acil durumlar için eğitim aldı.

Beyaz önlük heyecanı

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencilerine beyaz önlükleri Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde takdim edildi.

Ameliyatla sağlığına kavuştu

Sağlık Bakanlığı Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev alan akademisyenler kendi branşlarında tıbbi ve cerrahi müdahalelere devam ediyorlar. Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi. Abdullah Emre Taçyıldız, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Gökçe ve Op. Dr. Eray Tekirdaş, bu kez 50 yaşında bir bayan hastanın beynindeki7x5x6 cm boyutunda ki tümörü başarı ile alarak, hastayı sağlığına kavuşturdu.

İlk ders Rektör'den

2021-2022 eğitim öğretim yılı yüz yüze eğitim kararı alan Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri, dönemin ilk dersine MTÜ konferans salonunda katıldı.

Ailenin gururu oldular

Muş'ta üniversite sınavına birlikte hazırlanıp birbirlerine verdikleri destekle tıp fakültesini kazanan iki kardeş, ailelerinin gurur kaynağı oldu.

'Yemin metnine bilinçli konulmuş'

İnönü Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Ahmet Kızılay, Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde okunan 'Hipokrat Yemini' metnini yaygınlaştırmaya çalışanların ideolojik amaç gütmeye çalıştıklarını söyledi.

İnönü'de mezuniyet coşkusu

Malatya İnönü Üniversitesi'nde 2020-2021 eğitim öğretim yılında dereceye giren öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay 'Tıp fakültesi mezuniyetinde okunan yemin metninde milletimizin değerleriyle örtüşmeyen ifadeler için inceleme başlatıldı' dedi.

Mezuniyet coşkusu

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi 2020-2021 eğitim öğretim yılı 28'inci dönem sonunda mezuniyet töreni düzenlendi. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bu yıl 253 öğrenci mezuniyet coşkusu yaşadı.

Hacamat önerisi

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Evren Köse, hacamat tedavisinin birçok hastalık için uygulanabileceğini belirterek, bağşıklık sistemi güçlendirmek, fibromiyalji sendromunda, romatizmal hastalıklara ait kronik ağrılar ve sabah yorgunluğu gibi durumlarda 2 ile 65 yaş arasındaki herkesin hacamat yaptırabileceğini kaydetti.

Proje hazırlama öğretildi

Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik, ' Projesi Hazırlama, Yürütme ve Uygulama Eğitimleri' online olarak gerçekleştirilerek, öğrencilere projelerin hazırlanması konusunda konu uzmanlarınca bilgi aktarıldı.

Tarihi figürler duvarda

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğr. Grv. Necmi Karkın, bir grup gönüllü öğrenciyle birlikte İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin duvarlarına tıp dünyasında yer alan tarihi figürleri çizdi. Karkın, tıpla ilgili görselleri ve tarihsel bilgileri insanlara estetik bir şekilde göstermeyi amaçladığını söyledi.

Karın içi kitle operasyonu

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gökhan Söğütlü ve Doç. Dr. Burhan Hakan Kanat, intraabdominal tümoral (karın içi) kitle operasyonunu başarıyla gerçekleştirdi.

Hasta kabulüne başlandı

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Tıp Fakültesi akademik kadrosunun oluşmasıyla birlikte Sağlık Bakanlığı Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yeni tıbbi birimlerin kuruluşu hız kesmeden devam ediyor.