Yazı Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 11:23
 
İNSANLIK HANGİ MEVSİMDE?
Nesibe Aldemir
 
 

Bahar gelmiş ya da geliyormuş!

 Kime nereye geliyor bahar?

 Ya da ne kadar sahici bu yalancı bahar?

İnsanlık kışın soğuğundan kaskatı kesilmiş. Kan dökülüyor, her yer kan gölü... Çocuklar ölüyor. Açlıktan insanlar eriyor. Savaş kokulu bahar sen mi geldin? Toprağı kan ile sulayan, henüz açmamış çiçek misali kundaktaki yavruları solduran yalancı bahar!

 Son günlerde Doğu Guta’da yaşanan vahşet bir kez daha hatırlatıyor ki insanlar değil insanlık ölüyor. Çocuklarımızın görmesini istemediğimiz, bizlerin ise bir kereden fazla bakmaya dahi gücü yetmediği görüntüleri yaşayan Doğu Gutalı çocuklar. Son 15 günde 814 sivil yaşamını yitirdi. Acil olarak ilaç ve gıda yardımına ihtiyaç olan bölge insanı açlıktan ve hastalıktan yaşamını yitiriyor.

 Suriye'nin karanlık ve kirli zindanlarda kadınlar işkenceye maruz ve iffetlerinin üzerinde kirli eller! Kirlenen iffetler değil bu zulme sessiz kalan insanlık aslında! Arakan'da işkencelerle maruz kalarak ölen çocuklar mı yoksa bunu görmezden gelen insanlık mı ölüyor?

  Çiçekler açmış bahar mevsimine girdiğimizi söylüyoruz. Peki, insanlık hangi mevsimde?

 Tüm bu yaşananlar kavuştuğumuzu sandığımız baharın tadını kaçıyor. Çünkü insanlık kara kışa mahkûm. Böyle de devam ederse hep bu mevsimde takılı kalacak.

 Zalim zulüm yağdırıyor. Onun yanında saf tutanlar güçlü oluyor! Mazlumun yanında olanın dünya karşısında duruyor.

  İnsan hakları deyip bildirge yayınlayıp duran Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yaşanan bu kara kışı güneş gözlükleri izliyor. Onlar kenarda dursun Birleşik Arap Emirliklerine ne demeli?

  Kelime bile bulamıyorum yaşanan vahşet karşında sessizliğe gömülmüş insanlığı! Vicdan denilen doğru yol bu kadar bu kadar mı terkedildi? Merhamet denilen o yüce duygu gönüllerden göç edeli çok mu oldu?

  Şimdi soruyorum; Neredesin insanlık? Neredesin BM? Neredesin UNESCO? Sizi Doğu Guta’da yaşanan vahşete karşı bu denli sessizliğe sürükleyen sebep nedir?

  Bu kadar insanlıktan çıkılmış. Uykularımızı kaçıran görüntüleri izlemeye dahi yüreğimiz cesaret edemiyorken bu denli çivisi çıkmış insanlığı tamir edecek tek silahımız dua ve elimizden geldiğince, gücümüzün yettiği kadarıyla yardım etmektir.

  Müslümanlara karşı yapılan bu zulmü görmezden gelmek demek o zulme ortak olmaktır.

 Değerli dostlar, Bu zulme sessiz kalmak istemiyorsak insanlık adına atılan adımlar olmak veya o adımlara destek olmak zorundayız. Suriye’de yedi yıldır devam eden savaşta hapsedilen, işkence ve kötü muamele gören kadınlara dikkat çekmek ve özgürlüklerini talep etmek için oluşturulan 55 ülkeden farklı din, dil, ve kültürlere mensup kadın aktivistler 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Hatay’da olacak. Bugün yola çıkan vicdan konvoyuna elimizden geldiğince destek olmak insanlığımızın borcudur.

 Doğu Guta için az çok demeden yardımlarımızı ulaştırma gayretinde olmalıyız demiyorum, olmak zorundayız. Eğer insanlığın mevsimini kıştan bahara kavuşturmaksak bizlerin de yürekleri bu kara kışın soğuğunda katılaşacak. Bırakın birkaç eksiği olsun madde üzerine kurulu hayatlarımızın. Eksilmesin insanlığımız, Körelmesin vicdanlarımız.

 
Etiketler: İNSANLIK, HANGİ, MEVSİMDE?,
Yorumlar
Haber Yazılımı