Yazı Detayı
11 Eylül 2018 - Salı 00:24
 
ERKEN EVLİLİK MAĞDURLARI!
Hamza Atlı
 
 

Emine Karakaya'yı hatırlayan var mı?

O, üç yıl önce öldü. Ne onu, ne de kocası Levent'i tanıyoruz. Emine Karakaya ve kocasının temsil ettiği dram kimsenin umurunda mı? Böylesine alçak ve böylesine iki yüzlü bir dünyada neyin önemi kalıyor ki? Bir gazete haberinden öğrendiğimiz hikayesi şöyle:

"Ankara Altındağ'da Yenidoğan semtinde oturan Emine Özdemir ve Levent Karakaya, 2006'da birbirlerine aşık oldu. Emine o zaman 15, Levent ise 18 yaşındaydı. Kızın yaşı küçük olduğu için aile evlenmelerine izin vermedi. Gençler birlikte kaçtı. Emine'nin annesi Derya Özdemir, "Kızımı kaçırdılar" diye şikâyetçi oldu. Ancak aile büyüklerinin araya girmesiyle iş tatlıya bağlandı. Emine'nin annesi şikâyetini geri çekti. Genç çifte düğün yapıldı. Evlendiler, mutlu bir yuva kurdular. Seda ve Fırat adında iki çocukları dünyaya geldi. Ancak, markette asgari ücretle çalışıp evini geçindiren Levent'in peşini kamu davası bir türlü bırakmadı. Geçen 20 Şubat'ta (yani 2015'in Şubat'ında. O yıl Emine 24, Levent 27 yaşındaydı. Evliliklerinin üzerinden 9 yıl geçmişti.)

8 yıl 4 ay hapis cezası kesinleşince tutuklanan Levent Karakaya, Ankara Yenikent Cezaevi'ne konuldu. 9 yıl sonra gelen bu şok mahkeme kararı yüzünden genç kadın iki çocuğuyla birlikte ortada kaldı.

Aylık 400 TL olan kirayı ödeyemedi. Üç kira birikti. Ev sahibi "çık" deyince, çaresiz evindeki eşyaları yok pahasına sattı. Emine Karakaya, daha sonra, iki çocuğuyla birlikte, pazarcılık yaparak geçinen babasının evine yerleşti. Genç kadın 8 Haziran günü eşini ziyaret için Yenikent Cezaevi'ne gitti. Üzülmesin diye ona dışarıda yaşadığı sıkıntıları söylemiyordu. Duygusal geçen ziyaretin ardından cezaevi kapısında fenalaşan genç kadın yere yığıldı. Emine, yapılan müdahalenin sonrasında eve gönderildi. Dinlenmeye çekildi. Ama kimseyle konuşmuyor, sürekli uyuyordu. Üzüntüden felç geçirdiği, sol tarafının tutmadığı anlaşıldı.

Ankara Numune Hastanesi'ne kaldırılıp tedaviye alınan Emine Karakaya 3 gün önce aniden fenalaştı. Yoğun bakıma kaldırılan kadının beyin ölümü gerçekleşti. Cezaevindeki Levent Karakaya'ya durumu akrabaları anlattı. Önceki gün tutuklu bulunduğu cezaevinden jandarmalar eşliğinde Ankara Numune Hastanesi'ne getirilen genç adam yıkıldı. Levent Karakaya, beyin ölümü gerçekleşen eşini 20 dakika ziyaret etti. Ardından yeniden cezaevine götürüldü. Babası Murtaza Özdemir ve annesi Derya Özdemir ise çaresiz, kızları Emine'nin başında beklemeye devam etti. Geride ise dul bir koca, iki küçük çocuk, yürekleri yanan akrabalar ve acı bir hikâye kaldı."

Bu acı hikayeden 4 bin tane daha var.

Habere dikkat ettiniz mi? "Kamu davası" diyor. Yani, hiç kimse şikayetçi değil ama "hukukumuz" Levent'in yakasına yapışıyor. Çünkü "feminizm" hukukumuzun yakasına yapışmış. Leventleri hapse attırıncaya, emineleri öldürünceye kadar da bırakmayacak.

Erken evlilik mağdurları, çocuk haklarının, kadın haklarının, yaşlı haklarının, insan haklarının iğrenç bir yalan olduğunu ifşa ediyor.

Emine ölmüş, kadın hakları savunucularının umurunda mı?

Çocuklar; anaları ölmüş, babaları hapse atılmış, yetim ve öksüz kalmışlar, çocuk hakları savunucularının umurunda mı?

Büyük anne-büyük babalar, kızları/gelinleri ölmüş, damatları/oğulları hapiste, yanıp yakılıyorlar, insan hakları savunucularının umurunda mı?

Emine Karakaya'yı google'da aratırsanız, dünyanın bütün emineleri çıkıyor ama Emine Karakaya çıkmıyor. Twitter da arattım, dünyanın bütün emine karakayaları çıkıyor, Emine Karakaya çıkmıyor. Hatta, EMİNEM grubu çıkıyor, Mahmut Karakaya, Ferhat Karakaya (isimleri değiştirdim) çıkıyor, Emine Karakaya yok. Emine'nin sosyal medyada ölüsünü bile bulamıyorsunuz. Asıl sorun bu zaten. Emine'yi yasalarla öldürdüğümüz yetmiyor, onu kendi aramızda da öldürüyoruz. Onu hatırlanmaz kılıyoruz. Emine ölmeye devam ediyor.

Dünyanın bütün riyakarlıklarını şu üç kavramda bulabilirsiniz: "İnsan hakları", "kadın hakları", "çocuk hakları".

İşte Emine Karakaya, bu riyakarlığı ifşa ediyor ve onun gibi 4 bin tanesi daha.

Buradan Emine'ye sesleniyorum:

Kimsenin umurunda değilsin Emine. Hiç kimsenin. Sen de, çocukların da, anne-baban da... Kocan zaten değil; "Daha da beter olsun..." (Haberde dikkatinizi çekmiştir, karısının cenazesi için Levent'e "20 dakika" izin vermişler. Sonra tekrar hapishaneye...).

Dünyanın bütün leventlerini onun yanına göndermeye, dünyanın bütün eminelerini senin yanına göndermeye ahdetmiş bir hukukumuz var.

"Hukukumuz" dediysem, yanlış anlama. Yüzünü hiç görmediğimiz adamlar, hiç gitmediğimiz Brüksel'de yazdılar bu kuralları. Sonra bizim de hukukumuz oldu.

Kadın hakları mı? Onlar ne mi düşünüyorlar?

"Olmaz olsun senin gibi kadın."

Olmaz oldun ya zaten!

Senin hiç bir pazarlık gücün yok Emine.

Haberini yapan gazete bile senin için şöyle demiş: "Çocuk Gelin."

Şunu iyice bil Emine: Onlara göre "çocuk" olman sorun değildi, "gelin" olman sorundu. O yüzden başına geldi bunlar.

Senin arkandan "ah" diyecek bir tek kadın hareketi yok bu dünyada. Senin tezini yazdıracak bir tek akademisyenimiz yok. Dünyanın en ipe sapa gelmez konularını tartışmaya devam ediyoruz.

Yalnızsın, bunu iyice bil. Onların aradığı "kadın" sen değilsin. Görüyorsun, "kadın hakları sopası" nasıl da şaklamaya devam ediyor, geride bıraktıklarının sırtında.

Bu hukuka göre, senin bir hayvan ölüsü kadar değerin yok.

Senin bir köpek kadar değerin yok Emine. Bizi "neler için" ağlattıklarını görüyorsun. Bizim sadece hukukumuz değil, acılarımız da ele geçirilmiş, merhametimiz, öfkemiz, korkumuz da ele geçirilmiş. Küresel vampirler neye üzülmemizi istiyorlarsa ona üzülüyor, neye öfkelenmemizi istiyorlarsa ona öfkeleniyor, neye merhamet etmemizi istiyorlarsa ona merhamet ediyoruz. O yüzden sana sıra gelmiyor. Düşünebiliyor musun Emine, seni bizim merhametimizle görünmez kılıyorlar!

Tam bu satırı yazdığımda sadece "köpek" yazıp twitter'dan arattım. İlk sırada ne çıktı biliyor musun:

"Hatay-Dörtyol'da bir sokak köpeğinin yaşadığı dram."

Ama daha da ilginci, bir kaç tweet sonra, 4 bin yıl önce, Sümer Kralı Ur-Namma'nın yazdığı bir tabletin üstündeki köpeğin ayak izleri!

4 bin yıl önce yaşamış bir köpeğin ayak izleri kadar değerin yok.

Öldün Emine, gerçekten öldün. 4 bin yıl önce yaşamış bir köpeğin ayak izi kadar da yoksun aramızda.

Biz, seni öldüren bu hukuktan yana değiliz.

Bu riyakar duygusallıktan yana değiliz.

Biz senden yanayız.

Ülkemizin bütün "yerli ve millilerine" sesleniyorum:

Emine'yi unutmayın. Çünkü o sizi asla unutmayacak.

Bize en çok söylediğiniz şeyi, Emine'nin hatırası için, bir kez de biz size söylüyoruz: "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!"

Emine'yle karşılaşacağınız gün gelmeden bu zulme bir son verin.

"Hangi suçtan dolayı öldürüldü?" diye sorulduğu zaman... (Tekvir, 8-9)

Kaynak: Mücahit Gültekin

 
Etiketler: ERKEN, EVLİLİK, MAĞDURLARI!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
16 Nisan 2019
BU İŞTE BİR YANLIŞLIK VAR!
02 Nisan 2019
AK PARTİYİ KİM BİTİRİR?
27 Mart 2019
SEÇİM TAHMİNLERİM!
20 Mart 2019
ALLAH RIZASI İÇİN!
13 Mart 2019
FAKİR AMA ADİL İDARECİLER!
06 Mart 2019
BİZ ÇOK MU İYİYİZ?
27 Şubat 2019
NEREYE GİDECEĞİMİZİ UNUTTUK!
20 Şubat 2019
SURET-İ HAKTAN GÖRÜNEN ŞEYTANLAR!
12 Şubat 2019
EVLENİLECEK HANIM
05 Şubat 2019
HER İŞTE BİR HAYIR VARDIR!
23 Ocak 2019
65'LİK DAYILARLA İMTİHANIMIZ!
16 Ocak 2019
ADAYLAR NETLEŞTİ, ADAMLAR DEĞİL!
09 Ocak 2019
KABİLE DEVLETİ TÜRKİYE!
01 Ocak 2019
ASGARİ KAYIPLAR NE OLACAK?
25 Aralık 2018
PAPAĞAN BAHTİYAR, PEKİ BİZ NEYİZ?
19 Aralık 2018
LÜTFEN OKUYUN!
10 Aralık 2018
MÜSRİF MÜSLÜMANLAR!
06 Aralık 2018
ASGARİ ZULÜM!
28 Kasım 2018
OYU VEREN AYŞE, KAYMAĞI YİYEN ECE!
19 Kasım 2018
ÜMMETİN KEMALİZM İLE İMTİHANI!
12 Kasım 2018
ZALİM ADALET!
05 Kasım 2018
HİZMETKÂR BAŞKAN
22 Ekim 2018
AK PARTİ "AH PARTİ" OLURSA!
15 Ekim 2018
Gazze'de Siyonist Postalları
10 Ekim 2018
Ve uyuşturuldu insan...
02 Ekim 2018
Yerel seçimler üzerine bir deneme
19 Eylül 2018
NESLİN İMARI!
03 Eylül 2018
SİSTEM İSTİSMARI!
12 Ağustos 2018
Ya Bizim Papazlar!
24 Temmuz 2018
SAPIK KADINLAR!
10 Temmuz 2018
Saygıdeğer Veliler, Sevgili Öğrenciler!
25 Haziran 2018
Reis'in hatırına Ak Parti'ye
19 Haziran 2018
Kent konseyi ne iş yapar?
05 Haziran 2018
Beni anlamak mı istiyorsunuz?
29 Mayıs 2018
Milletvekili adaylarına son uyarı!
14 Mayıs 2018
Memur olmazsa vermem..
08 Mayıs 2018
Ak Partiye Oy Vermeyen Kâfirdir!
02 Mayıs 2018
Uğur'lu Olsun Büyükşehir!
01 Mayıs 2018
Ve Gül Soldu
16 Nisan 2018
Saldırın Fetöcü Bu!
28 Mart 2018
MİLLİ BİR GENÇLİK YETİŞTİRMEDE OKULLARIN ROLÜ
Haber Yazılımı