Yazı Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 15:42
 
Bir maçlık değişim
Abdullah Ergün
 
 

Maç öncesi konuşulanların hayata geçirilmediği bir maç izledik. Topu Yeni Malatyaspor’a bırakıp kontra ataklarla hücuma çıkacak denilen Fenerbahçe maçın büyük bölümünde savunmada kalarak Yeni Malatyaspor’a farklı bir oyun formatını sahaya yansıtma fırsatı verdi

Kontrollü oyunu tercih edip pozisyon bulacak denen Yeni Malatyaspor’da bu düşünce maçın ilk yarısında vasatın üstüne çıkmasına rağmen konuk ekibin savunma bloğu karşısında beklentilerin gerisinde kaldı

Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Erol Bulut, Cissokho ve Pereria’yı kenarda tutarak geride kalan maçlarda istikrar noktasında iyi konumda olan bu futbolcuların yerine Konyaspor maçında olduğu gibi savunmanın solunda Doria’yı Pereria’nın olduğu bölgeye, savunmanın sağında görev yapan Chabeke’i kullanarak farklı bir oyun kurgusuyla maça başladı.

Bir anlamda savunmanın ortasını Mina, Sadık ve Doria üçlüsüyle kullanıp Fenerbahçe’nin Guliano-Fernandao bağlantısını kesmek istedi.

Bu üçlünün önünde Murat Yıldırım’ı tutarak daha etkili bir savunma bloğuyla maçı tamamlamak gibi klasik savunma düzeninin uzağında sahada yer aldı.

Fenerbahçe’nin bilinen sıkıntılarının tekrarlanması için Mehmet Topal ve Souza’ya uygulanacak baskı büyük önem taşıyacaktı.

Bu işi Aytaç ve Azubike ile yapma düşüncesi maçın ilk yarısında etkili oldu.

Adem’in daha önceki maçlarda olduğu gibi rakip savunma içinde yapacağı koşular Khalid’e pozisyonlar yaratma düşüncesi orta sahada Mehmet Topal ve Souza’ya yapılacak baskıya bağlıydı.

Fenerbahçe savunmanının dikkatli oyununun kontrolü Mehmet Topal ve Souza ikilisinin çakılı oyunlarına kalmıştı.

Savunmada dikkatli olan Fenerbahçe’nin sadece Hasan Ali ile hücumu düşünmesi kadar Roman ve Martın ikilisinin arkasına atılan toplardaki tehlike sınırının yukarıya çıkmasına engel olacak isim ise Şener oldu

Orta sahada çakılı kalan Mehmet ve Souza ikilisinin kontrollü oyunlarına karşın, Gullianıo, Atıf ve Dirar ile hücuma çıkma düşüncesi de etkili olamadı.

Bu tip maçlarda duran topların etkisinin ne kadar önemli olduğu bu maçta da ortaya çıktı.

İki takımın savunmalarının ortasında görev yapan stoperlerin duran toplardaki etkisinin ön plana çıkmasını bekliyordum.

Fenerbahçe’nin ilk golünde kornerden başlayan organize atak sonrasında golün gelmesi Yeni Malatyaspor’un savunma bloğunun dengesini bozdu.

Atıf’ın sol kulvarı Hasan Ali ile etkili kullanması Chebeke’nın hücum bölgesine yapacağı katkıyı da aşağıya çekti.

Yeni Malatyaspor’un kontrollü oyununun ana temasını oluşturan nedenlerin başında gelen Aytaç Azubike ve Murat üçlüsünün Fenerbahçe ora sahasında Mehmet ve Souza ikilsinin yardımlaşmaya dayalı performansları karşısında bekleneni verememeleri konuk ekibi fizik olarak yukarıda tutmasına da neden oldu.

Khalid’i ceza alanı içine dahi sokmayan savunmasıyla Fenerbahçe takımı bir anlamda Yeni Malatyaspor’un bilinen hücum etkinliğine de engel oldu.

Topa daha çok sahip olan Yeni Malatyaspor, bu konuda ligin en tepesinde yer alan rakibi karşısında pozisyona girme noktasında geride kalması maçın ilginç anekdotları arasında yer alıyor.

Fenerbahçe takımının bu maç için almış olduğu önlemlere karşın topa daha çok sahip olan ev sahibi ekip bilinen hücum etkinliğini maçın ilk yarısında etkili kullanmasına rağmen golü bulamadı.

Maç sonunda ortaya çıkan istatistiklerde Fenerbahçe’ye üstünlük kuran Yeni Malatyaspor, Aykut Kocaman’nın bu maç için sahaya sürdüğü kadro ve farklı bir oyun anlayışı karşısında sahadan yenik ayrılan taraf oldu.

 
Etiketler: Bir, maçlık, değişim,
Yorumlar
Haber Yazılımı