Yazı Detayı
12 Temmuz 2018 - Perşembe 21:11
 
Alt yapıda yaşanan devrim
Abdullah Ergün
 
 

Yeni Malatyaspor alt yapısında görev yapan antrenörler büyük bir işe imza atıyorlar. A takım için oluşturulan Arama-Tarama modelinin farklı bir uygulama şeklini hayata geçirerek kulübün geleceğini sağlama almaya yönelik uygulamanın herkes tarafından kabul görmesi ve desteklenmesi lazım.

Bu desteğin maddi ve manevi anlamda en büyüğünün Kulüp Başkanı Adil Gevrek ve ekibinin verdiğini öğrenmek projenin daha sağlıklı hale gelmesi ve başarıya ulaşması için yeterli nedenlerin başında geliyor.

Doğu ve Güney Anadolu’da alt yapı için gerekli olan yetenekli oyuncuların bulunması için yapılan ve hayata geçirilen bu uygulamanın daha kapsamlı ve sağlıklı hale gelmesi için her türlü desteğin artarak devam etmesi lazım.

Günümüzde ailelere futbolun maddi getirisi karşısında yıllar önce yapılanların aksine artık kendi elleriyle çocuklarını alt yapılara gönderiyorlar.

Okulu ihmal etmeden kulüp alt yapısına gelen çocukların aynı şekilde kulüp tarafından okul-kulüp ilişkisi içinde hiç sorun yaşanmaması işi daha etkili hale getiriyor.

Alt yapıya gelen genç oyuncuların futbol eğitimlerinin almasına yönelik en büyük katkıyı sunan alt yapı antrenörlerinin kendilerini geliştirmeleri hem kulüp hemde genç oyuncular için büyük önem taşıyor.

Alt yapı antrenör kavramına uygun yıllar önce köşeme taşımıştım.

Günümüzde artan futbolcu maliyetleri karşında arayışlar içine giren kulüplerin artık gerçeği görme zamanı geldi.

Yeni Malatyaspor Alt Yapı Sorumlusu Murat Uçkun şimdiye kadar sağlıklı bir şekilde yapılmamış bir işi kendi ekibiyle hayata geçirerek ilk adımı atmış durumda, bundan sonra yapılacak olan bu uygulamanın kapsama alanın genişletilmesi için herkesin bu projeye destek vermeleri yeterli olacaktır.

Yazıyı okuduktan sonra alt yapıda görev yapan antrenörlerin yaptıkları işlerin hiçte kolay olmadığını ve ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

Genç futbolculara sadece futbolu öğretmiyorlar. Onlara futbol temel felsefelerinin yanı sıra fizyolojik değişimlerin getirdiği sorunların ortadan kalkmasına yönelik bilgileri de yine alt yapı hocalarından alıyorlar.

“Futbol kuşkusuz dünyanın en ilgi çeken spor dalı. Milyonlarca kişi futbolun içinde, yanında, peşinde... Kimi oynuyor, kimi yönetici, kimi izliyor, kimi loto — toto meraklısı. Ama futbolun cazibesine kapılmayan ülke yok gibi...
Bu nedenle dünyada çocuğun genel eğitimi paralelinde, “Futbol Eğitimi”ne büyük önem veriliyor. Bu da çok yönlü ve zengin temel eğitim yayınlarıyla, bıkıp usanmadan organize edilen seminer ve benzeri etkinliklerle sağlanıyor. Çünkü bütün ülkeler iyi bir altyapı, akıcı ve düzenli sağlam bir temel eğitime dayalı bir yarın özleminde. Türk Futbolu’nun da yarınları size emanet.
Çünkü futbolda iyi bir kalite, spor performansı çocuklukta ve genç yaşta elde edilir. Bu da gösteriyor ki, oyuncu performansındaki kalitenin “Öğretme” veya “Antrenörlük” kalitesi ile direkt bağlantısı vardır. Geleceğin futbolundan ve futbolcusundan siz altyapı antrenörlerinin sorumluluğu ve önemi de böylelikle ortaya çıkmış oluyor.
Mesleğin temel taşı “SEVGİ” ve sürekli çalışmadır. Genel bir reçetesi yoktur. Mesleğimiz, insan denilen çok yönlü varlığa, kendi kendini aşma gibi çok iddialı bir başka yön, boyut kazandırmak amaçlıdır. Böylesi bir amacın gerçekleşmesi ise, çok titiz detay çalışmasına, ayrıntı gözlemine bağlıdır. Açıkçası akla, bilgiye, tecrübeye, kalemi kağıda dökmeye bağlıdır.
Altyapının önemi ve altyapı antrenörlüğü üzerine sohbet içeriği taşıyan bu sohbetimizden çıkan mesajla özetlediğim bu mektupla sizlere aktarmaya çalışacağım.
Antrenörlük artık sınırlı bir saha çalıştırıcısı olmaktan çıktı. Sosyal, kültürel yönü olan liderler arıyor. Etkinlik yaratacak kişi istiyor. Güçlü olmak için bu kaçınılmaz. “BİLEN İNSAN” değil, “BİLDİKLERİNİ UYGULAYABİLEN İNSAN” dönemi başladı. Ve antrenörlük artık bölgesel ve ulusal olmanın da ötesinde “EVRENSEL” bir değer kazandığı için her geçen gün daha da saygınlık kazanıyor.
Gençlere antrenörlük yapmak, spor içerisinde yer almak açısından etkili bir yoldur. Ama kolay değildir. Sporcuların ilk spor deneyimlerine yardım etmeyi gerektiren sorumluluklar, deneyimsiz ve yeni antrenörleri bunaltabilir. Gençleri ilgilendikleri spor dalına fiziksel ve zihinsel olarak hazırlamak ve onlara olumlu örnek olmak. Sizden bir antrenör olarak istenen zor, fakat ödüllendirici işler arasındadır. İşte bu açıklamalardan sonra antrenör tanımı nasıl yapılmalıdır?
Antrenör; hiç kuşkusuz ilgili bulunduğu branşın gerektirdiği bilgilere sahip, araştırmacı, kendini yenilemeyi bilen, iyi izleyici, lider vasıflarına sahip, güvenilir, adil, dürüst ve sağlam kişilikli birisi olmalıdır. Bu sıraladığım özellikler aslında üzerinde tek tek durulması gerekli unsurlardır. Zira; oyuncularınıza futbolu öğretmeniz kadar, onları kişiliğiniz ile doğru yönlendirmekte son derece önemlidir. Futbola yeni başlayan oyuncular, antrenörlerine karşı büyük bir hayranlık, saygı ve sevgi taşırlar. Onların bu duyguları sizlerin başarılı olmanızda en büyük yardımcı etmendir. Bu duyguları zedelememeye özen göstermeniz gerekir. Çünkü, antrenörlerine inanmayan ve güvenmeyen bir oyuncu, onun söylediklerini can kulağıyla dinlemeyecek ve uygulamayacaktır.
Bir diğer önemli konu ise; Eğitim ve Metedoloji’dir. Belki futbolu çok iyi bilebilir, ancak onu bildiğiniz oranda iyi öğretemeyebilirsiniz. Bu sebepten öğretme teknik ve metotlarını öncelikle öğrenmeye çalışmalısınız. Bu aşamada tüm altyapı antrenörlerinin çok sabırlı olmaları gerekir. Genç oyuncu yetiştirmek büyük bir sabır gerektiren olaydır. Onların yanlışlarını çok iyi izlemek ve bıkmadan, usanmadan düzeltmek gereklidir. Unutmayınız ki; yanlış temeller üzerine bina inşa edemezsiniz.
Bu kadar emek gerektiren bir çalışma için; işin başında öncelikle doğru malzemeyi seçmek ve onunla uğraşmak önemlidir. Şunu hiç unutmamalısınız ki, zaman çok kıymetlidir ve onu iyi şekilde kullanmak gerekir.
Şimdi diyelim ki; şu ana kadar söylediklerimizi yapmak için hazırsınız. Yani bir antrenörde aranan tüm özelliklere sahipsiniz ve elinize doğru malzemeyi geçirdiniz. Artık yapılması gerekenler, bu oyunculara temel futbol hareketlerini öğretmek, onlara futbolcu fiziğini kazandırmak ve kişiliğini en iyi şekilde yoğurmaktır.
Sizlere çalışmalarınızda engin başarılar dilerken, Türk Futbolu’nun yetiştireceğiniz seçkin oyunculara çok ihtiyacı olduğunu vurgularken, yeni değerleri, yeni yıldızları sizin özverisi, heyecanı, dinamizmi ve coşkusuyla kazanacağımız umudu ile aramıza katılımınızdan büyük mutluluk duyduğumu belirterek, “Hoşgeldiniz” derken. aşağıda sıralayacağım incilerden hoşunuza gideni kulaklarınıza küpe gibi takabilirsiniz.
ALTYAPI ANTRENÖRLERİ ‘NE TAVSİYELER
1. Daima bağışlayıcı ve sevgi dolu olunuz. (Hiç kimse devamlı olarak hatasının söylenmesinden ve azarlanmaktan hoşlanmaz.)
2. Oyuncularla ne gerektiğinden fazla yüz göz olmalı, ne de araya uçurumlar koymalısınız. (Bu çizgiyi çok iyi ayırt etmelisiniz.)
3. Her zaman motive edici, ilgili ve uyancı olmalısınız. (Bir arkadaş gibi yakın davranmalı, ancak disiplini de elden bırakmamalısınız.)
4. Oyuncular tek tek uğraşılmaktan büyük zevk alırlar. Zaman zaman onlara bu şansı vermeli, hatta futbol hakkında onlarla konuşmalısınız. (Bu tür ortamlar onların sizin ne istediğinizi daha kolay anlamalarına sebep olacaktır.)
5. Temel futbol hareketlerini öğretirken hiçbir zaman kolaycı veya aceleci olmayınız. Oyuncularınıza en kolay hareketleri defalarca tekrar ettirerek bu hareketlerin onlarda alışkanlık haline gelmesini sağlayınız. Eğer bunu yapamamışsanız, oyuncularınız o birkaç kere çalıştıkları hareketleri hiçbir zaman yapamayacaklardır.
6. Futbolun temel hareketleri olan; pas, dripling, şut, stop, hücum ve savunma konulan birbirinden ayırt etmeksizin, teker teker çalıştırınız. (Sizin çalıştırmaktan zevk almadığınız bir konu, belki de oyuncularınızın en zayıf tarafı olabilecektir.)
7. Çalışmalarınızın en büyük kısmını temel futbol hareketleri kapsamıyorsa biliniz ki, yanlış yoldasınız. Antrenman programlarınızda en çok yer vermeniz gereken ve kafa yormanız gereken konu budur.
8. İşin başında öncelikle doğru malzemeyi seçmek ve onunla uğraşmak çok önemlidir. Şunu hiç unutmamalısınız ki; zaman çok kıymetlidir ve onu en iyi şekilde kullanmak gerekir.

***

Alt yapıda görev yapmak her antrenörün rüyasıdır. Futbolun alfabesini alt yapı öğrencilerine öğretmek ve bunun karşılığını almak çok güzel bir duygu.

İleride futbolun en tepesine geldikleri zaman sizlerden özgüyle bahsetmek ve bunun sizlerde yaşatacağı mutluluğun gözyaşlarıyla buluşması bizlere de ayrı bir mutluluk yaşatacaktır.

 
Etiketler: Alt, yapıda, yaşanan, devrim,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
18 Mart 2019
Tekrar başa sardık
18 Mart 2019
Sebebini Bilen Var mı?
17 Mart 2019
Hayata dönüş
14 Mart 2019
Play-Off Başlıyor
13 Mart 2019
Beklenen gelişme
11 Mart 2019
Gergin Bekleyiş
10 Mart 2019
Savunmada yaşanan sıkıntılar
06 Mart 2019
Hiçbir şey değişmeyecek
05 Mart 2019
Lig yeni başlıyor
04 Mart 2019
Rüzgâr gibi geçtiler
03 Mart 2019
Oyuncu kalitesi
28 Şubat 2019
Şapkadan tavşan çıkartıyor
27 Şubat 2019
Fark giderek açılıyor
26 Şubat 2019
Rahat ortamı değerlendirmek
25 Şubat 2019
En kötü senaryo
23 Şubat 2019
Sadece skor kötü
20 Şubat 2019
Doğru yönetilmek yeterli olacaktır
20 Şubat 2019
Dengeler değişiyor
18 Şubat 2019
Ajax Gerçeği (3)
17 Şubat 2019
Hayal kırıklığı
15 Şubat 2019
Ajax Gerçeği (2)
14 Şubat 2019
Ajax Gerçeği (1)
13 Şubat 2019
Hücum silahları fazla
12 Şubat 2019
Hücum edenler ve karşılayanların maçı
11 Şubat 2019
Beraberliğe üzülmek
10 Şubat 2019
Doğru kadro sahada olunca
07 Şubat 2019
Son iki maçta yaşananlar
06 Şubat 2019
Gelinen son nokta
05 Şubat 2019
Çocuklarınızı spora yönlendirin
04 Şubat 2019
Yine aynı hatalar
03 Şubat 2019
Aynı sistem devam etmeli
31 Ocak 2019
Yeni transferler
30 Ocak 2019
Amatör kümede yaşanan değişim
29 Ocak 2019
Geçiş oyunları
29 Ocak 2019
Hiçbir şeyi değiştirmez
27 Ocak 2019
Umuda atılan maç sayısı
24 Ocak 2019
Yıldızlara uzanan yolculuk
23 Ocak 2019
Halı saha maçı
22 Ocak 2019
Gelenek bozuldu (2)
21 Ocak 2019
Gelenek bozuldu
20 Ocak 2019
Yine aynı hata
17 Ocak 2019
Kupa performansı
15 Ocak 2019
Roller değişince
14 Ocak 2019
Hala öğrenemediniz mi?
13 Ocak 2019
Kendi haline bıraksak
11 Ocak 2019
İlin en büyük sorunu…
10 Ocak 2019
Fırsatları değerlendirmek lazım
09 Ocak 2019
Aynı hatalar devam edecek
09 Ocak 2019
BAZI ŞEYLERİ ÖZLEMEDİNİZ Mİ?
07 Ocak 2019
Daha iyisini yapabilirsiniz
06 Ocak 2019
Yolun açık olsun
03 Ocak 2019
Dengeler bozulmadan
02 Ocak 2019
Teşekkürler Khalid Boutaib
01 Ocak 2019
Sadece futbol dersi vermiyorlar
31 Aralık 2018
Şimdi daha güzel
30 Aralık 2018
Olumlu değişimler
27 Aralık 2018
Malatya’da Basketbol
26 Aralık 2018
En uygun ortam
25 Aralık 2018
Sürpriz değil
24 Aralık 2018
Görsel güzellik
23 Aralık 2018
Yüksek tempo
19 Aralık 2018
Kupa mesaisi
17 Aralık 2018
Yine gölgede kaldı
17 Aralık 2018
Futbol resitali
13 Aralık 2018
Olgunlaşma sezonu
12 Aralık 2018
Oyuncu grubu
11 Aralık 2018
Tam zamanı
10 Aralık 2018
Aleksic’in koşusu
09 Aralık 2018
İki farklı oyun
05 Aralık 2018
Ali Ayşe’yi Seviyor
04 Aralık 2018
Duraklama devri
03 Aralık 2018
Bir lig daha tarihe karışıyor
03 Aralık 2018
Ligde değişim başladı
30 Kasım 2018
Yalnız kaldılar
29 Kasım 2018
Farklı bir başkan
28 Kasım 2018
Biraz daha konuşulacak
27 Kasım 2018
Bu tip maçları oynamak kolay değil
25 Kasım 2018
Savunma çöktü
21 Kasım 2018
Hücum yönü çok iyi
20 Kasım 2018
Futbolda sistem kargaşası
19 Kasım 2018
En önemli hafta
18 Kasım 2018
Zirve yarışı
15 Kasım 2018
Yeşilyurt Belediyespor
13 Kasım 2018
Futbolda koşu mesafeleri
12 Kasım 2018
Çınar
08 Kasım 2018
Film başlıyor
07 Kasım 2018
Burak Yılmaz faktörü
05 Kasım 2018
İyi futbol geride kaldı
04 Kasım 2018
Yine takım savunmasıyla kazandılar
02 Kasım 2018
Kulübe şimdi daha zengin
01 Kasım 2018
Anadolu İhtilali
30 Ekim 2018
Galibiyet yenilginin gerisinde kaldı
29 Ekim 2018
Ligin üstünde futbol oynandı
28 Ekim 2018
Tuzağa Galatasaray’da düştü
25 Ekim 2018
Aradaki fark giderek açılıyor
23 Ekim 2018
Ligin farklı yönü yaşanmaya başladı
22 Ekim 2018
Oyuncu tercihleri
21 Ekim 2018
Savunmalar belirledi
18 Ekim 2018
Lucescu’nun tazminatı hazır mı?
17 Ekim 2018
Doğru yönetilmesi lazım
16 Ekim 2018
Bizim hakemlerimiz
15 Ekim 2018
UEFA mesajı verdi
14 Ekim 2018
Özil yoksa sizde yoksunuz
11 Ekim 2018
Kernek tarihe karışıyor
10 Ekim 2018
Bütün suç domates salçasında
09 Ekim 2018
Siz işinize devam edin
08 Ekim 2018
Hatalardan ders çıkarmak
07 Ekim 2018
Dört dörtlük hatalar zinciri
04 Ekim 2018
Rahat haftaları değerlendirmek lazım
03 Ekim 2018
Bir iyi bir kötü
02 Ekim 2018
Bir puandan daha fazlası
01 Ekim 2018
Şimdi takım oldular
30 Eylül 2018
Referans maçı
28 Eylül 2018
Tribünlerde bir milletvekili
26 Eylül 2018
Semt sahalarının önemi
25 Eylül 2018
Spor ve Yaşam
24 Eylül 2018
Hazır değiller
23 Eylül 2018
Önce skor
21 Eylül 2018
En kritik maç
19 Eylül 2018
En zor lig başlıyor
18 Eylül 2018
Teknik direktör değişim sezonu açıldı
17 Eylül 2018
Sistem değişecek mi?
16 Eylül 2018
Savunma yalnız kalınca
11 Eylül 2018
En güzel lig
10 Eylül 2018
Güveninizin Eseri!
07 Eylül 2018
Ulusal futbol takımımız
06 Eylül 2018
Futbol kültürümüz sınıfta kaldı
04 Eylül 2018
Tekrar başa döndük
03 Eylül 2018
Dünyanın en büyük mezarlığı!
02 Eylül 2018
İyi kaleci olmana engel değil
01 Eylül 2018
İlk Ders Konya’dan
30 Ağustos 2018
4üncü torbaya düşen Türk futbolu
29 Ağustos 2018
Kulüpler kapanma aşamasına geldi
28 Ağustos 2018
Gelir kaynaklarını yerinde kullanmak
27 Ağustos 2018
Sıra VAR’da
26 Ağustos 2018
Başakşehir maçında belli olur
24 Ağustos 2018
U 21 Gerçeği
19 Ağustos 2018
Eksiklere rağmen
17 Ağustos 2018
Yine Ağustos, yine Fenerbahçe maçı
16 Ağustos 2018
Rakip Fenerbahçe
15 Ağustos 2018
Mehmet başkan konuşur sizler dinlersiniz
14 Ağustos 2018
İlk maçta yaşanan sıkıntılar
13 Ağustos 2018
Bu takımın zamana ihtiyacı var
10 Ağustos 2018
Ligin en iyi takımı
09 Ağustos 2018
Sadece adı süper
08 Ağustos 2018
Savunmalar ön plana çıkacak
07 Ağustos 2018
Kaosla beslenen ligimiz
06 Ağustos 2018
Şah-Mat
05 Ağustos 2018
İlk izlenimler
03 Ağustos 2018
Takım olmak önemli
02 Ağustos 2018
Emektar stat yıkılıyor
01 Ağustos 2018
U12 Ligi’nin ardından
31 Temmuz 2018
İdeal kulüp yapısı
30 Temmuz 2018
Malatya’dan futbolcu çıkar mı?
29 Temmuz 2018
Tedirgin bekleyiş devam ediyor
27 Temmuz 2018
Klasik lig hazırlıkları
26 Temmuz 2018
Sadece izleyin
26 Temmuz 2018
Çocuklara karışmayın
24 Temmuz 2018
Yeni bir takım
23 Temmuz 2018
Kazanınca Alman, Kaybedince Göçmen
22 Temmuz 2018
Geçlerbirliği'nin olmadığı sezon
19 Temmuz 2018
Futbolda erken emeklilik
18 Temmuz 2018
UEFA Finansal Fair Play Kuralları Olmasaydı?
17 Temmuz 2018
Sil baştan
16 Temmuz 2018
Altın jenerasyon kazandı
15 Temmuz 2018
Diallo kalmalıydı
13 Temmuz 2018
Oyuna müdahale etmeyin
11 Temmuz 2018
Doğru bir uygulama
10 Temmuz 2018
Teknik Direktör Performansı
09 Temmuz 2018
Kupa Avrupa’da Kaldı
08 Temmuz 2018
Herkesi mutlu edemezsiniz
04 Temmuz 2018
Final yaklaşıyor
02 Temmuz 2018
İspanya’da modaya uydu
01 Temmuz 2018
Almanlar suçluyu buldu
28 Haziran 2018
Yolun Açık Olsun Yeğen Fendoğlu
27 Haziran 2018
Sistem ve Transfer
25 Haziran 2018
Manchester City Şampiyon Olurdu
24 Haziran 2018
Bir Almanya Klasiği
23 Haziran 2018
Muhammed Salah Sevgisi
18 Haziran 2018
Sürprizlerle başladı
13 Haziran 2018
En değerli kulüp
12 Haziran 2018
Futbol ve Alt Yapı
10 Haziran 2018
Altın jenerasyon
06 Haziran 2018
Azubike - Murat
05 Haziran 2018
Kıskanarak seyredeceğiz
03 Haziran 2018
Fazla transfere gerek yok
31 Mayıs 2018
Canım Kardeşim
30 Mayıs 2018
Futbol şöleni başlıyor
29 Mayıs 2018
LeBron ve Stephen Curry
27 Mayıs 2018
Bir Real Madrid Klasiği
25 Mayıs 2018
Daha bekleyecek misiniz?
24 Mayıs 2018
Futbol ve Değişim
20 Mayıs 2018
Sezonu özetleyen maç oldu
17 Mayıs 2018
Kupa doğru takıma gitti
16 Mayıs 2018
Kınama sırası kimde (!)
14 Mayıs 2018
Yeni sezona hazırlık
13 Mayıs 2018
Maç ilk dakikada bitti
10 Mayıs 2018
Daha iyisini yapabilirler
08 Mayıs 2018
Birlikte hareket etmek
07 Mayıs 2018
Direkler arası
06 Mayıs 2018
NBA’de final heyecanı
03 Mayıs 2018
Kaosla beslenen futbolumuz
01 Mayıs 2018
Yabancı futbolcuların maçı oldu
29 Nisan 2018
Golcülere takılan kelepçe
27 Nisan 2018
Çöpten çıkan enerji
24 Nisan 2018
Malatya Atatürk Lisesi
23 Nisan 2018
Savunma düşünce
22 Nisan 2018
Lig formatının dışında
20 Nisan 2018
Kenan Işık ve Şifa Mahallesi
19 Nisan 2018
Yerde yatan futbolumuz
17 Nisan 2018
Artık rahat uyuyabilirsiniz
15 Nisan 2018
Yazık oldu
13 Nisan 2018
Büyükşehrin futbol gerçeği
12 Nisan 2018
Kara Ali Futbol Turnuvası
11 Nisan 2018
Ligde kalıcı olmak
10 Nisan 2018
Sessiz sedasız bitti
08 Nisan 2018
İyi olan taraf kazandı
06 Nisan 2018
Mohamed Salah ve İan Rush
05 Nisan 2018
2.Amatör Küme
03 Nisan 2018
Bundan sonrası daha kolay
01 Nisan 2018
Yeni bir başlangıç
29 Mart 2018
Bu Gurur Kulüplerimizin (!)
27 Mart 2018
Gülen adam artık yok
26 Mart 2018
Bir maçtan daha fazlası
23 Mart 2018
Ayrılık ev Hüzün
21 Mart 2018
İlk defa yaşandı
20 Mart 2018
Tekrar başa döndük
19 Mart 2018
Savunma mesajı verdi
16 Mart 2018
Amigo Ayhan
15 Mart 2018
Bu maç unutulmaz
14 Mart 2018
Orta saha belirleyici oldu
12 Mart 2018
Bir maçlık değişim
09 Mart 2018
FİFA yaptırımları başladı
07 Mart 2018
Şimdiden başlamak lazım
06 Mart 2018
Dengeleri bozan takım
Haber Yazılımı