Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 20:09
 
Zulüm son bulsun
İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Malatya Şubesi, Doğu Türkistan’daki soydaşlara yapılan zulmün son bulmasını istedi.
GÜNDEM Haberi
Zulüm son bulsun

MAZLUMDER Malatya Şubesi yönetim kurulu üyesi Şaban Kocaman, şube binasında yaptığı basın açıklamasında Doğu Türkistan’daki soydaşlara yapılan zulmün son bulmasını istedi. Kocaman, “Mazlumder 2009 yılındaki Urumçi katliamından sonra 2010 yılında, Doğu Türkistan’la ilgili bir rapor yaptı. Bu raporun üzerinden neredeyse 10 yıl geçmesine rağmen zulmün şiddetini artırarak ve daha yaygın bir şekilde devam ettiğine şahit olmaktayız. 100 binlerce insan aşırılık (radikalizm) bahanesiyle kamplara toplanmakta, orada insanlık dışı muamele ve işkencelere maruz kalmakta. Uygurlu Müslümanlara ayrımcılık yapılmakta ve en temel insan haklarından mahrum bırakılmaktalar. Uygur Türklerine karşı inkâr ve asimilasyon politikası izlenmekte, etnik imhaya maruz kalmaktalar. Sultan Abdülhamit’in, “Doğu Türkistan bizim Anadolu’ya açılan kapımızdır, bizim için Anadolu neyse Doğu Türkistan da odur” demesinden sonra kurulan ulusalcı Cumhuriyet Rejimi, maalesef Müslüman ve akraba topluluklara karşı ilgisiz kalmış ve kabuğuna çekilmiştir. Uzun bir aranın ardından iktidar olan AK Parti yetkilileri, nihayet bu sözün kıymetini anlamışlarsa da, sık sık dile getirdikleri “gönül coğrafyamız” vurgusu söylem olmaktan öte geçememektedir” dedi.

TÜRKİYE KARDEŞLERİMİZE SAHİP ÇIKMALI

Kocaman, “Türkiye’ye gelmiş, oturma izni almış, hatta vatandaş olmuş Uygurların ve diğer Müslüman kimselerin sudan bahanelerle sınır dışı edilmesine artık son verilmelidir. Çin hükümetinin, oradaki Uygurlar ailelerine yaptığı baskılara tepki gösterilmeli, ayrıca buradakilerin geri gönderilmesiyle ilgili talepleri kesinlikle reddedilmelidir. Olması gereken bu olduğu halde, (Mısır’daki) öğrencilerin geri gönderilmesine maalesef engel olunamamıştır. Çin ile ilan edilen “barış ve kültür yılı” bu şartlarda ne kadar gerçekçidir. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri bu meseleye gözlerini kapamaktan vazgeçmelidir. İslam ülkeleri ve uluslararası örgütler, bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni Doğu Türkistan’la ilgili insani bir politika belirlemeye davet ediyoruz. Üniversite ve hukuk camiasını bu konuda çalışmalar yapmaya davet ediyoruz. Türkiye’deki iş adamları ve dernekleri (MÜSİAD, TÜSİAD, İGİAD ve diğerleri) Çin’deki partnerlerine tepki ve hassasiyetimizi taşımalıdırlar. Tüm Doğu Türkistan dostlarına selam olsun” şeklinde konuştu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Zulüm, son, bulsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı