Haber Detayı
05 Ağustos 2018 - Pazar 21:12
 
Yerli ürünler tezgahta
Malatya Büyükşehir Belediyesi toptancı sebze halinde satışa sunulan mevsimsel sebze ve meyvelerin büyük bir bölümü yerli ürünlerden oluşuyor.
EKONOMİ Haberi
Yerli ürünler tezgahta

Malatya Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Dernek Başkanı Celal Akbay, sebze haline yerli ürünlerin üretiminin önceki yıllara nazaran düşüş gösterdiğini söyledi. Akbay, sebze halinde Malatya’nın kendi ürünlerinin şuan için mevcut olduğunu belirterek, “Sebze halimizde Ağustos ayı itibariyle domates salatalık biber patlıcan kabak fasulye, sebze olarak marul başta olmak üzere çeşitli sebzeler şuan için Malatya ürünü olarak mevcuttur. Ürünlerin sebze halindeki satış fiyatları şuan mevsim normallerindedir. Domatesin şuan ki haldeki fiyatı 1 lira 50 kuruş, çarliston biber, sivri biber, patlıcan bunlarda ortalama 150 kuruş, Kabak 1 lira, yeşil fasulye 3 liradan satılmaktadır. Mevsim itibarıyla Türkiye genelinde bütün yıllarda olduğu gibi sebze ve meyveler bol olduğu için fiyatlarında düşüş yaşıyoruz” dedi.

Sebze bahçelerinin yerini kayısı fidanları aldı

Malatya’da önceki yıllara nazaran daha az sebze ekimi yapıldığını kaydeden Akbay, “Bunun nedeni bir yandan sulama sıkıntısı, diğer yandan da daha önce sebze ekilen bahçelere kayısı ağaçları dikilmesinden kaynaklanıyor. Bu nedenle de Malatya’da yetişen sebze Malatya’ya yetmiyor ve sebzelerin bir bölümü ise yine diğer illerden Malatya’ya geliyor. Diğer yandan sulama sıkıntısını göze alamayan vatandaşlar da sebze yetiştiriciliğini bıraktı. Yakın bir gelecekte bu konuda çiftçilere destek sağlanmazsa sebze yetiştiriciliğinin günden güne azalmasını da endişe verici olarak karşılıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Yerli, ürünler, tezgahta,
Yorumlar
Haber Yazılımı