Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 20:03
 
Yerli patates hasadı yapıldı
Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Darende, Başdirek Mahallesinde “Tohumluk Patates Hasadı Tarla Günü” düzenlendi.
DİĞER Haberi
Yerli patates hasadı yapıldı

Tarla hasadı günü nedeniyle İlçede bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, “Bu proje ile ilimizde 2018 yılında Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Selanik Tohumculuk Hayvancılık Tarım Nakliyat Taşımacılık Taahhüt İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. tarafından Darende İlçesi Başdirek Mahallesinde Mayıs ve Haziran aylarında tohumluk patates üretimi için yaklaşık 550 dekarlık alanda ekim yapılmıştır. Ekimi gerçekleştirilen onaran-2015, nam, ünlenen gibi Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescili gerçekleştirilen yerli patates çeşitlerinin ilimizde ilk defa ekimi yapılmış ve sertifikalı tohumluk olarak üretimi yapılmıştır” dedi.

Yerli ürünlere önem veriyoruz

Yerli tohumların yanında yabancı tohumların da ekimi yapıldığını söyleyen Macit, yerli tohumların yabancı tohumlara oranla yüzde 70 oranında daha fazla verim verdiğini de söyledi. Macit, “Bu çalışmayla yerli ve milli patates çeşitlerimizin tanıtımını ve üretim avantajlarını görsel olarak üreticilerimize iletmeyi hedeflemiştik. Bugün burada bunu gerçekleştiriyoruz. Çalışmalara katılan Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne, Selanik Tohumculuk Hayvancılık Tarım Nakliyat Taşımacılık Taahhüt İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. ne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üreticilerimizin bu üretim alanına olan yoğun ilgilerini görmek bizi ziyadesiyle memnun etmektedir. Tarımın her alanında olduğu gibi tohumluk patates üretimi yapmak isteyen üreticilerimize de her türlü desteği vermeye hazırız. Yeter ki yerli ve milli çeşitlerimizle kaliteli üretimimizi artıralım. Hasadın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Başdirek Mahallesinde programa Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Abdurrahman Cağla, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet Köksal, Darende Tarım ve Orman İlçe Müdürü Fatih Kurt’ta katıldı. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Yerli, patates, hasadı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı