Haber Detayı
06 Temmuz 2018 - Cuma 20:37
 
Yer teslimi yapıldı
Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı kapsamında aralarında Malatya’nın da olduğu Malatya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi arazisi yüklenici firmaya teslim edildi.
SAĞLIK Haberi
Yer teslimi yapıldı

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Abdulvahap Boztepe, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Kelleş, ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Serkan Hangün’ün katılımı ile Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin konferans salonunda projeye ait Uluslararası Çevresel ve Sosyal Etki DeğerIendirmesi yapıldı. Yapılan değerlendirme, “Malatya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi toplam 6 katlı, 20 adet poliklinik sayısı ve 150 yatak kapasiteli ( poliklinik ve destek alanları, Nörolojik, Onkoloji, iş uğraş ve cinsel terapi, Jimnastik salonu, Çocuk rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon, Omirilik zedelenmesi, ortapedik rehabilitasyon, onkoloji rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon bakım üniteleri EMG ve yürüme laboratuvarları, hidroterapi, Elektro terapi vs. ) sağlık alanlarının bulunduğu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinden oluşmaktadır.” 14 bin 830 M2 kapalı alana sahip olacak hastanede 20 Poliklinik, 150 adet ( 48 tek, 48 çift kişilik, 6 suit hasta odası) Poliklinik Sayısı: 20 adet yer alacak. Hastane 6 kattan oluşacak. Ayrıca içerisinde Hastane binasına ek olarak teknik servis binası, rekreasyon alanları, atık binası, otopark ve sosyal alanların yer alacak” bilgileri paylaşıldı.

Çevre illere de hitap edecek

İnşaat süreci ile ilgili açıklama yapan Malatya il Sağlık Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli, “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi (FTR) Hastanesi'ni kamu-özel ortaklığı yolu ile Rönesans İnşaat firması yapıyor. Özelleştirme Yüksek Kurulu kararından sonra hastanenin yerini ilgili firmaya teslim ettik. Yapım işlerinin kısa sürede başlamasını bekliyoruz. Bu hastaneler Türkiye'nin bazı şehirlerinde FTR ile birlikte yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesi yaptırmak isteniyor. Bizim projenin içerisinde sadece FTR var. Burada bir bilgi kirliliği veya karışıklığı olmuş. Başka şehirlerdeki aynı firmanın yapacağı projeleri sanki Malatya’da da uygulayacaklarmış gibi bir yanlış duyum alınmış. Bu firma bize sadece 150 yataklı FTR Hastanesi yapacak. Zaten bakanlığımızın da başından beri bize bunu yapacağını söylüyor. Diğer illerdeki FTR artı yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesi burada yapılacakmış gibi algı oluşmuş. Bir yandan da bu tepki oluşturmuş. Hakikaten şehrin göbeğinde böyle yüksek güvenlikli bir hastanenin yapılması çok doğru değil. Bizde sadece 150 yataklı çok modern, hakikaten bölge illeri, çevre illerinde hepsini hitap edecek şekilde bir FTR istiyoruz. Üniversitemizin de bu konuda eksikliği ve yer sıkıntısı var. İnşallah robotik yürüme cihazı geldi. Bu konuda bilgilendirme gereği duyduk” dedi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Yer, teslimi, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı