Haber Detayı
14 Eylül 2018 - Cuma 01:24
 
Yaşlıları ücretsiz taşıyamıyoruz
Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, “65 yaş vatandaşlarımızı ücretsiz taşımak sosyal devletin gereğidir. Ancak bu devletin sorumluluğunda olmalıdır. Şoför esnafının sorumluluğunda olmaması gerekmektedir” dedi.
EKONOMİ Haberi
Yaşlıları ücretsiz taşıyamıyoruz

İnce yaptığı açıklamada, şoför esnafının günden güne zarar ettiğini belirterek, “65 yaş vatandaşlarımız bizim büyüklerimizdir. Gerçekten yaşlılarımıza hizmet etmek, onların yanlarında olmak görevimizdir. Bizlerde her zaman böyle genç kalmayacak, ileride bizlerde yaşlanacağız. Ancak ekonomik olarak mazotunu benim ve esnafımın karşıladığı bir taşımacılık sektöründe 65 yaş vatandaşlarımızın, polis, asker, jandarma gibi yaklaşık 30-40 kalem ücretsiz taşımacılığın oluşturulduğu bir sistemin içerisinde şoför esnafına siz bunları ücretsiz taşıyacaksınız denmesi doğru değildir” dedi. İnce,“ Biz 65 yaş üzeri büyüklerimizi, annelerimizi, babalarımızı ücretsiz taşıyacaksak o zaman ben bu kanunu çıkartanlara şunu söylemek istiyorum; elektrik, su, ekmek, traşı da bedava etsinler, bütün imkânlardan bedava yararlansınlar. 65 yaş vatandaşımız fırına gittiğinde ekmek parası, elektrik faturasını, su faturasının parasını ödüyor mu? Evet ödüyor. Gemiye, uçağa, trene parayı kullanıyor ama şoför esnafına geldiği zaman para vermeyeceksin. 65 yaş vatandaşlarımızı ücretsiz taşımak sosyal devletin gereğidir. Ancak bu devletin sorumluluğunda olmalıdır. Şoför esnafının sorumluluğunda olmaması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Binişler sınırlandırılmalı

En azından binişlerin sınırlandırılmasını isteyen İnce, “Yaşlı vatandaşlarımıza karşı şoför esnaflarımızda sevgi ve saygı bir karşılama oluşmuyor veya azalıyor. Çünkü zarar eden bir taşımacılıkta bu şoförlere de, hat sahibine de yansımaktadır. Devletimizi bu konuyu gündemine almalı ve özellikle 65 yaş ve üzeri vatandaşların yolculuklarını, belediye otobüslerinden yapması. Bunun özel halk otobüsçü esnafımızın sırtına vurulmaması gerekir. Devlet halk otobüslerimizi bu ücretsiz taşımacılık için halk otobüslerimize aylık bin TL yardım vermektedir. O bin TL’nin on katı taşımacılık yapmaktayız. Bize verdiği parayı biz devletimize verelim. Devletimiz 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın yol masrafları diyerek aylıklarında belirli bir artırıma gidilsin, vatandaşa kart verilsin. Vatandaş ister o kartla otobüse, isterse minibüse binerek kullansın. Ücretsiz diyerek 20-30 defa binen vatandaşlarımız var. Bu ücretsiz binişler ise diğer yandan parası ile binen yolculardan da büyük oranda tepki almaktadır” dedi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Yaşlıları, ücretsiz, taşıyamıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı