Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 22:43
 
Yarışacak filmler belirlendi
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 9-15 Kasım arası düzenlenecek 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'de yarışacak filmler ve jüri üyeleri belli oldu.
SANAT Haberi
Yarışacak filmler belirlendi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Malatya Valiliği, İnönü Üniversitesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyesi tarafından bu yıl 8.si düzenlenen Uluslararası Film Festivali Tanıtım Toplantısı İstanbul'da özel bir otelde gerçekleştirildi. Gazetemizin muhabirlerinden Abdulvahap Kaygusuz ile Süleyman Keskin’in de takip ettiği tanıtım toplantısına Malatya Valisi Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, Festival Direktörü Suat Koçer, MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, festivalde jüri üyesi Natali Yezej, Hikmet Eryılmaz, Tuncay Yürekli, Neslihan Atagül, Mesut Uçakan, Sermin Çakmak, Afşin Haluk Piyes, Faruk Güven ve Malatya’dan 40 civarında basın mensubu katıldı.

Sinemamızın tanıtılması açısından önemli

Malatya Valisi Ali Kaban, Malatya'nın tarihten getirdiği birikimiyle farklı kültürleri bir arada barındırdığını söyledi. Malatya'nın tanıtımının yapılması gerektiğine vurgu yapan Kaban, “Malatya Uluslararası Film Festivali, büyük bir çabanın bir parçası olarak, kendini farklı bir tarzda ifade etmeli. O anlamda festivalimiz istikrarıyla her tür spekülasyondan uzak, istikamet tutturmuş yapısıyla, Malatya'nın yanı sıra sinemamızın tanıtılması açısından önemlidir. Önümüzdeki uzun yolda festival olarak kendimizi farklılaştıracak süreçler için sürekli arayış içerisindeyiz” dedi.

Film Festivaline büyük destek vermekteyiz

Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise, uzun uğraşların sonucunda festivalin ortaya çıkarıldığını ve bugünden sonra da çok daha hızlı adımlar atarak festivali gerçekleştireceklerini ifade etti. Polat, belediyecilik faaliyetlerinin hayatın her alanını kapsadığına dikkati çekerek, “Şehrimizi bir öte noktaya taşımamız gerekiyor. Malatya, tarihi milattan önce 7000'li yıllara dayanan ve birçok medeniyete beşiklik etmiş, özellikle Cumhuriyet döneminin önemli şehirlerinden. Sevginin, hoşgörünün, birliğin beraberliğin şehridir Malatya. Sanat alanında atacağımız birçok adım olduğu gibi film festivaliyle de herkesi buluşturuyoruz” diye konuştu. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay da, “Köklü bir tarihe sahip, güzel bir şehir. Bilime, sanata, kültüre ve okumaya değer veren bir şehir. 8’incisi düzenlenecek olan Film Festivaline büyük destek vermekteyiz. Öğrencilerimizden destek var. Radyo, Sinema ve Televizyon bölümü okuyan her üniversiteden dört öğrenci davet ettik. Böylece Radyo, Sinema ve Televizyon bölümü olan üniversiteler festivalimize renk katıp farklı üniversiteleri buluşturacağız’’ dedi.

Tarihsel alanda birçok değerimiz var

Battalgazi Başkanı Selahattin Gürkan ise, “Malatya’yı Anadolu’yu ana yurt yaptığı için tanıtmak istiyoruz. Medeniyetler merkezi ve anayurttur.1071 Malazgirt’ten sonra Anadolu’nun kapılarını Türklere açması demektir. Malatya Türkiye’nin ortalama ilk uygarlık merkezidir” dedi. Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da, “Sinema sektörü insanlığı etkileyen yönlendiren yapıya sahiptir. Birçok çalışma sinema sektörü sayesinde halka sunuldu. Son dönemlerde sektörde önemli gelişmeler yaşandı. Toplumun olmazsa olmazı bir sektör haline geldi. Bu festival sayesinde, kayısı, kiraz, elma, ceviz gibi tarımsal, sanatsal, tarihsel alanda birçok değerimiz var’’ ifadelerinde bulundu.

Ulvi Saran jüri özel ödülü verilecek

Film Festival Direktörü Suat Göçer ise Türk sinemasının farklı türlerde filmlerin üretildiği geniş bir endüstri olmaya başladığını belirterek, bu yıl Lütfi Akad adına "En İyi İlk Film Ödülü", "Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü" ve "FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü" olmak üzere 3 yeni ödül vereceklerini söyledi. "Malatya Film Platformu"nun çok büyük ilgi gördüğünü anlatan Suat Göçer, bu kapsamda "Ertem Eğilmez Aile Filmleri Desteği" ve "TRT Ön Alım Desteği"nin yanı sıra, "TRT Kısa Film Yapım Desteği"de de 3 kısa filme 10'ar bin lira para ödülü verileceğini ifade etti. TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli de, TRT'nin sinemaya destek vermek için çalıştığına işaret ederek, festivalin faaliyetlerinin çok yerinde olduğunu söyledi.

Cengiz Aytmatov anma etkinlikleri gerçekleştirilecek

Türk ve dünya sinemasından seçkin örneklerin izleyiciyle buluşacağı 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde bu yıl konuk ülke Filistin'den uzun metraj "Wajib", "Gost Hunting" ve "Writing on Snow" filmlerinin yanı sıra kısa filmler de sinemaseverlerle buluşacak. "Korku Tüneli" bölümünde yerli ve yabancı korku filmlerinin gösteriminin yapılacağı, "Komedi Vitrini" bölümünde "Arif V 216" filmiyle Cem Yılmaz'ın konuk olacağı festivalde Cengiz Aytmatov ve Tevfik İsmailov için anma etkinlikleri gerçekleştirilecek. Malatya Uluslararası Film Festivali'nin "Onur Ödülleri" bu yıl Şener Şen, Perran Kutman ve Osman Sınav'a verilirken, "Sinema Emek Ödülü" makyaj sanatçısı Derya Ergün'e, "Türk Sinemasına Katkı Ödülleri" Hüseyin Yeşil ile Cemal Okan'a takdim edilecek.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Yarışacak, filmler, belirlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı