Haber Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 21:18
 
Türkiye kolay lokma değil
Türkiye üzerinde oynanan oyunlara ve darbe girişimlerine dikkati çeken Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, bunların Türkiye'nin lider ülke vasfının engellenmesi için yapıldığını söyledi. Nebati, Türkiye'nin bu girişimlerle dize getirilemeyeceği anlaşılınca ekonomik operasyonlara başvurulduğunu ifade etti.
SİYASET Haberi
Türkiye kolay lokma değil

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati, Malatya Öğretmenevinde iş dünyasının temsilcileriyle bir toplantı yaptı. Nebati, öğleden sonra da Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ile de bir toplantı düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya’nın Doğu'nun incisi bir kent olduğunu ifade etti. Malatya’nın bir yandan tarım bir yandan da sanayi alanında ciddi bir yol aldığını ifade eden Polat, AK Parti iktidarları dönemlerinde Malatya’nın sanayide de büyük bir gelişim kaydettiğini belirtti. Malatya Valisi Aydın Baruş da Malatya iş dünyası çalışmaları ve istihdam hakkında bilgiler paylaştı. Vali Baruş, “Malatya’nın ihracatının en önemli bölümünü kuru meyve mamulleri oluşturmaktadır. Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımız ise ihracatın yüzde 34’e tekabül etmektedir. Yani kuru meyveleri mamulleri artı hazır giyim de konfeksiyon ihracatımız toplam ihracatımızın yüzde 77’sini oluşturmakta. 2017 rakamlarına göre ithalatımız 145 milyon 428 bin dolar civarındadır. 2018 yılı itibariyle yaş kayısı üretimi 400 bin ton civarında, kuru kayısı üretimi ise, 80 bin ton civarında gerçekleşmiştir” dedi.

Türkiye önemli süreçlerden geçti

Nebati, Bakanlık olarak Anadolu'dan yükselen her sese kulak vermek, birlikte düşünmek ve paydaşlarla bir arada olmak için kentte bulunduğunu söyledi. Türkiye'nin önemli süreçlerden geçtiğini belirten Nebati, 1990'lı yılların Türkiye için karanlık ve sıkıntılı bir dönem olduğunu kaydetti. Nebati, geçmişte Türkiye'nin yaşadığı ekonomik sıkıntılara değinerek, "2002'de Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ortaya konulan adımlar Türkiye'yi belirli bir noktaya getirdi. Bu çok da kolay olmadı, zordu, sıkıntılıydı. Çünkü Türkiye üzerinde oynan oyunlardan hiçbir şekilde vazgeçmediler. Türkiye üzerine operasyon yaptılar ve Türkiye'nin kendi bölgesinde lider konumuna gelme konusundaki kararlılığını engellemeye çalıştılar. Çünkü biliyorlar ki Türkiye kendi bölgesinde lider olursa, dünyanın vazgeçilmez lider ülkelerinden biri olma yolunda onu engelleyebilecek hiçbir şey yok." diye konuştu.

Türkiye’ye operasyon çektiler

Türkiye üzerinde oynanan oyunlara ve darbe girişimlerine dikkati çeken Nebati, bunların Türkiye'nin lider ülke vasfının engellenmesi için yapıldığını söyledi. Nebati, Türkiye'nin bu girişimlerle dize getirilemeyeceği anlaşılınca ekonomik operasyonlara başvurulduğunu aktararak, şöyle devam etti: "10 Ağustos günü Sayın Bakanımızın yaptığı basın toplantısında bir tarafta atılan twitler, bir tarafta kaynağı yurt dışında olan trol hesapların sosyal medyada ortaya koyduğu haberler, aynı gece ve sonrasında oynanan swap operasyonları, öncesinde hazırlıkları yapıldığı çok açık olan kaynağı dışarıdan operasyonlarla, önce Türkiye'de döviz fiyatları üzerinde sonra da ekonomisi üzerinde operasyon çektiler. 10 Ağustos ve sonrasında şunlar konuşuluyordu, 'dolar 7-8-9-10 lira olacak, avro bu noktaları geçecek ve insanlar bankalara gidip, paraları, dövizleri çekip önce bankacılık sistemini çökertecek sonra da ülke ekonomisi göçecekti' ama bu operasyonu çekenler yine unuttular, bu ülke kolay bir ülke, kolay bir lokma değil. Bunu lokmayı yiyecek, bu ülkeyi düşürecek bir güç daha olmadı, olmayacak da. Çünkü bu millet 81 milyonluk nüfusuyla vatanına, devletine, bayrağına, ülkesine sahip olma noktasında artık adeta tecrübeleriyle dünyaya örneklik etmiş bir ülke."

Türkiye çok daha iyi noktalara gelecek

Yeni Ekonomi Programı'nda belirlenen rakamların çok konuşulduğunu aktaran Nebati, enflasyonla topluca mücadele konusunda ortaya konan iradeyle Kasım ve Aralık ayında düşüş sağlandığını ifade etti. Nebati, 2019'da da aynı şekilde hedeflerinin bulunduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: "Ekim, Kasım ve Aralık’ta artan ihracat buna karşılık çok ciddi şekilde düşen bir ithalat. Bunun neticesinde Türkiye rekoru kırılarak, 168 milyar doların üzerinde bir ihracatla yılsonunu kapattık. 400 milyar dolara yakın bir dış ticaret hacmiyle de Türkiye belirli bir noktanın üzerine çıkma başarısını ortaya koydu. Bu şu demektir; Türkiye'nin bir gücü, potansiyeli var. Bu potansiyeli durduracak hiçbir operasyon yoktur, olamaz. Biz buradan iş dünyasına sesleniyoruz, hedeflerinizi Yeni Ekonomi Programı'ndaki o hedeflerle mutlaka uyumlu hale getirin. Hatta çok daha iyi olacak. Gerek enflasyon oranlarında gerek cari açıkta gerek ihracatta Türkiye çok daha iyi noktalara gelecek. Ortaya konulmuş olan bu performans Türkiye'nin sürdürülebilir gücünü, sürdürülebilir büyümesini ve dünyaya örneklik teşkil etmesini ortaya koyan bir performanstır."

Kimler katıldı

Malatya Öğretmenevinde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati başkanlığında düzenlenen toplantıya, Malatya Valisi Aydın Baruş, Ak Parti Malatya Milletvekillerinden MKYK üyesi ve Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Necmi İnce, TOÜ Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Ak Parti İl Başkanı İhsan Koca, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, kurum, kuruluş ve iş dünyası temsilcileri katıldı. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Türkiye, kolay, lokma, değil,
Yorumlar
Haber Yazılımı