Haber Detayı
09 Mayıs 2018 - Çarşamba 20:48
 
TKDK bölge birincisi
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç, TKDK Malatya İl Koordinatörlüğünün proje çalışmaları bazında Türkiye’de beşinci, bölgede ise birinci sıraya yükseldiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
TKDK bölge birincisi

Tunç, IPARD II'nin ikinci çağrı ilanına Ocak ayının ilk haftasında çıkmış bulundukları 101 ve 302 tedbirinin başvuru işlemlerinin 27 Nisan 2018 tarihinde sona erdiğini söyledi. Yapılan çağrı sonrasında 101 ve 302 tedbirleri içerisinde 115 proje başvurusu olduğu, bunlara yaklaşık 65-70 Milyon TL civarında destek verileceğini belirten Tunç, “IPARD II’nin II. çağrısında 27 Nisan itibariyle projeler bitti. Projelerimizi teslim aldık. Teslim aldığımız projeler hayvancılık ve 302 programında yöresel ürünler ürünlerle birlikte aldığımız toplam proje sayımız 115 oldu. Bu anlamda Türkiye'de ilk 5 sıra içerisindeyiz. Bölgemizde ise hem hayvancılık hem diğer projeler olsun ilk sırada yer almaktayız. Proje yaparken projelerin çeşitliliği bizim için önemli. Bu dönem seracılık projesi aldık. Malatya'da seracılık yapacağız. Malatya'da buna ne kadar hangi seviye çekebiliriz. Bunu görmemiz gerekiyor” dedi.

Planladığımız hedefe ulaştık 

Murat Tunç, “302 ve 101 hayvancılık ve yöresel ürünler de aldığımız toplam 110 tane proje Bedeli yaklaşık 130 milyon TL civarıdır. Ödeyeceğimiz hibe miktarı da 65-70 milyon TL arası olacak. Tabii bildiğiniz gibi bu ödeyeceğimiz bedeller hibe olarak vatandaşa verilecek. Malatya'da IPARD I projesinde en fazla Tavukçuluk Projesi ve desteklenmişti.  Hayvancılıkla ilgili proje sayısı yok denecek kadar azdı.  IPARD II çağrısında en çok önemsediğimiz hayvancılıkla ilgili proje sayısını artırmakta hamdolsun biz bu dönem 45 tane hayvancılık ile ilgili proje aldık. Bunun 11-12 tanesi süt inekçiliği diğer geri kalan besi ile ilgili projeler oldu” diye konuştu.

Malatya’yı hayvancılık üssü yapmak istiyoruz

Tunç, “TKDK’nın amaçlarından biri de Malatya Bölgesini Bölgesi’nde hayvancılık üssü yapmaktı. Hayvancılıkta söz sahibi bir Merkez haline getirmek ve yan sanayileri ile birlikte bunu Hayata geçirmektir.  Sadece hayvancılık değil yan sanayileri ile birlikte bunu hayata geçirmek istiyoruz. Bizimle ilgili olmayan işlerde de yarın yan sanayinin gelişmesi konularını da toplantı yapmayı planlıyoruz. Örneğin makine ekipmanı Gaziantep'ten alıyoruz, Konya'da alıyorlar niye Malatya'da alınmıyor? Eğer bunun bir potansiyeli varsa bunların Malatyalı o potansiyel varsa sanayi ona yönlendirsin. Bu düşünce kısmen gerçekleşiyor herhalde bir 2 çağrıya kadar Malatya bu anlamda hayvancılık anlamında doğrunun üstü olacak inşallah diye düşünüyoruz” dedi.

Arapgir tulum peyniri çalışmalarımız var

Tunç, “Ayrıca bu dönem ilçeler bazında da tespit ve değerlendirme yapıyoruz. İlçeleri kendi içerisinde belli bir noktada geliştirmeyi düşünüyoruz. Arapgir’de 5 tonluk bir süt işletmesi projesi hazırlayıp hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu konuda Başkan Haluk Cömertoğlu ile görüşmelerimizi tamamladık. Çünkü Arapgir ile ciddi bir küçükbaş hayvan sirkülasyonu var oradaki sütleri alıp bu süt işlemesini yaparsak burada yapacağımızı Arapgir peyniri olarak markalaştıracağız. En lezzetli peynir koyun keçi peyniri düz ayrıca oradaki üretici de kazanacak. Şuan itibariyle vatandaş sütünü verecek yer bulamıyor. Dışarıdan gelenler yem karşılığı burada süt topluyorlar insanlar bu parayı daha yeterince alamıyor ama kendi içerisinde böyle bir süt İşletmesi varsa bunun markalı açtırdınız takdirde Arapgir peynirli olarak Arapgir tulum peyniri olarak oradaki bizim üreticilerimiz için bu farklı bir durum olacak Bunun da muhafız hayata geçirilmesi lazım. Böyle bir projemiz oradaki küçükbaş hayvancılığın geliştirmek istiyoruz” ifadesinde bulundu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: TKDK, bölge, birincisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı