Haber Detayı
10 Eylül 2018 - Pazartesi 00:38
 
TEOG yeniden düzenlenmeli
Eğitim-Bir Sen Malatya 1 Nolu Şube Başkanı Kerem Yıldırım, geçtiğimiz yıllarda eğitim sisteminde uygulanan TEOG sisteminin revize edilerek veya benzer bir sistemin uygulanmasını istedi.
VİDEO HABER Haberi
TEOG yeniden düzenlenmeli

Yıldırım, 2018-2019 eğitim öğretim yılı başlangıcı nedeniyle sendika binasında değerlendirmelerde bulundu. Yeni sistemde norm fazlası birçok öğretmenin eğitim dışı kaldığını da dile getiren Yıldırım, sınıfların birleştirilmesi konularıyla birlikte, okul idaresi, öğretmen veli ve öğrenci arasındaki problemlerin de diyalog yoluyla çözülmesi önerisinde bulundu.

175 bin öğrenci ders başı yapacak

Yıldırım, “2018-2019 eğitim öğretim yılının inşallah hepimize hem eğitim çalışanlarımıza hem öğrencilerimize hem velilerimize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyoruz. Yeni başlayacak eğitim ve öğretim yılında öncelikle eğitim işlerinin sorunlarının en aza indiği, eğitiminde sorunlarının minimize olduğu bir dönem yaşamayı diliyoruz. Eğitimin eğitimcinin ortak sorunları var. Bu sorunlar kısmen çözünenler olduğu gibi devam eden ve aynı zamanda yeni çıkan sorunlar var. Malatya ölçeğinde baktığımız zamanda Malatya’mızda 175 bin civarında öğrencimiz 12 bin 500 civarında öğretmenimiz şuanda eğitim camiasında faaliyet gösteriyor. Yeni eğitim öğretim yılında İnşallah bunlar eğitime başlayacak. Şuanda öğretmenlerimize seminer döneminde, seminer yapıyorlar” dedi.

Fiziki anlamda sıkıntı yok

Yıldırım, “Malatya’da fiziki anlamda eğitimin çok bir sorunu görünmüyor. Okullaşma anlamında yapılaşma anlamında ise ancak bunun dışında özellikle ortaöğretim kurumlarına geçiş sınavı ile ilgili ve tercih süreci ile ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Neden sıkıntı yaşanıyor daha önceki sistem TEOG sistemi biliyorsunuz kaldırıldı. Yerine yeni bir sistem getirildi. Yani sistem çok değişti. Sistemin kökten değişmiş olması aslında eğitimin olumsuz etkilenmesi anlamına geliyor. Bu nedenle bizim sendika olarak düşüncemiz daha önce de uygulanan TEOG sistemi değişmemelidir. TEOG sistemindeki aksaklıklar revize edilmelidir diye raporumuzu bakanlığa sunmuştuk. Ancak ne yazık ki Bakanlık el yordamıyla paydaşlara da çok danışmadan, ortaöğretim giriş sınavları ve yerleştirme sistemini değiştirdi. Şuanda meslek liselerinde öğrenci sıkıntı yaşanıyor. Neden, çünkü okulların yüzde 10'u puanlı ve sınavlı okul haline getirildi. Öğrencilerin yüzde 10'u ancak bu sınavlı puanlı okullara girilebiliyor. Yüzde 90 ise 5 tane tercih yaptıkları okullara yerleşmeye çalışıyor. 4 defa tercih yapıldı ve bu tercih süreçlerinde maalesef halen açıkta olan öğrencilerimiz var” şeklinde konuştu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: TEOG, yeniden, düzenlenmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı