Haber Detayı
08 Ekim 2018 - Pazartesi 20:53
 
Suyu yönetmek önemli
Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi(MASKİ) Genel Müdürü Ertan Mumcu, “Su çok önemli bir kavram ve kaynak suyunun yönetilmesi suyun idame edilmesi sadece sorumluluğu tek bir kuruma yüklemek ile ilimizdeki su tedarikini çok da izah edemeyiz” dedi.
YAŞAM Haberi
Suyu yönetmek önemli

Mumcu, MASKİ Genel Müdürlük binasında düzenlediği basın toplantısında kentteki içme suyunun pahalı olduğuna dair toplumda yanlış bir algı olduğunu belirterek, Türkiye’de suyu vatandaşa en ucuza hizmetini sunan beşinci belediyenin Malatya olduğunu söyledi. Mumcu, “MASKİ Genel Müdürlüğü son dönemlerde Malatya merkezde yaptıkları ile ters orantılı olarak maalesef biraz daha tartışılan biraz daha eleştirilen bir kurum haline geldi. Su çok önemli bir kavram ve kaynak suyunun yönetilmesi suyun idame edilmesi sadece sorumluluğu tek bir kuruma yüklemek ile ilimizdeki su tedarikini çok da izah edemeyiz. Zira bu çok paydaşlı bir süreç. Biliyorsunuz günümüzde artık bir kaynak önemli, en önemli hayat kaynağı oldu. Bunun yanında su çok önemli çok stratejik bir değer ve ürün haline geldi. Bu konuda suyu hepimizin çok bilinçli çok şuurlu kullanmamız gerekiyor. Bir kere hepimiz tüketeceğiz bu anlamda canlılar için, ilimiz için, dünya için su çok önemli.  Biliyorsunuz günümüzde hızla su kaynaklarının mevsimsel kuraklıklar yer yer yağış alamamaktan kaynaklı yeraltı su seviyelerinde çok ciddi çekilmeler meydana geliyor” dedi.

KADİM KAYNAKLARIMIZI KORUMALIYIZ

Ertan Mumcu, “Son dönemlerde zaten Türkiye'de özellikle bizler için arzu edilmesini hiç istemediğimiz kaynak doğal kaynakları olmasına rağmen hızla sondaj çalışmaları hızla yer altı sularına meyletme gibi bir süre söz konusu. Aslında bütün dünyada yeraltı suları rezerv sulardır. İleride kullanılması bağlamında stok gibi düşünün. Olağanüstü şartlar için maalesef yeraltı suları da hızla talepler doğrultusunda gündeme gelmeye başladı. Yurdumuzun birçok ülkesinde kadim sularımızın, kadim kaynaklarımızın sondajlarda ve kaynakların korunması yönünde birçok vaka ve olaylar yaşıyoruz. Bu açıdan böylesine önemli bir sürece tek başına bir kurumun sevk ve idaresinin yanı sıra tüketicilerin, ilimizin bütün kurumların ve kuruluşların su gibi önemli bir konu ya hep beraber doğru bilgilerle bu sürece yön etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

YANLIŞ ALGILARI DÜZELTMEK LAZIM

Mumcu, “Bu açıdan hem karşılıklı bilgilendirme ve bundan hareketle de net bilgiyi doğru bilgiye sizinle paylaşma ihtiyacı duyduk. Daha önce muhtarlarımızla, siyasi partilerimizle, derneklerimizle bu süreci başlatmıştır.  Burada gördüğümüz paylaş sizinle paylaşıp anlatmamız gerekiyor. MASKİ ve suyu paylaşmadığını takdirde 2 tane büyük yapmamız gereken çok büyük intikale var diye engel var. Bunu bir tanesi Malatya’nın tamamen su cenneti su zengini biriyle olduğuna dair bir bilgi İkincisi de suyumuzun her yerde su ve doğal olarak suyun kendiliğinden sisteme kazandırıldığını çok da büyük maliyetlere katlanır. Suyun çok pahalı olduğuna dair üç temel de yanlış bilgi var. Bu algıyı değiştirmemiz lazım.  Zira doğruluğuna inandığımız ama yanlış bildiğimiz şeyler var” ifadesinde bulundu.

ALTYAPI HİZMETLERİNE ÖNEM VERDİK

Kurumumuz çok yeni bir kurum. MASKİ henüz 2014'ün teşkilatlanmasında yapılanmasına kendi içerisindeki kurumlaşmasını sağladı. 2015 yılında kendini ifade etmeye başladı. Veri toplamada sahayı tanımaya ölçümler vermeleri vesaire gibi Henüz daha üç buçuk yılında bir kurum olarak tanımlıyor MASKİ. Üç buçuk yıllık bir kurum. İl genelinde büyük bir sorumluluğun altına girmiş üç buçuk yılda da gerçekten farklı reflekslerle hızla kendi öz gelirlerinin dışında kredi ve borçlanarak çok hızlı çok büyük çaplı altyapı hizmetleri ve yaptı. Bu açıdan kurumun daha önünde çok yolu var yatırımcı olma özelliğini uzun yıllar koruyacak MASKİ. Her şeyi 3 yılda 5 yılda 6 yılda bitmeyecek bütün bunları paylaşacağım” dedi.

BİLGİ VERMEYE HER ZAMAN AÇIĞIZ

MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu yaptığı konuşmanın ardından sunumlar eşliğinde MASKİ’nin kuruluşundan bu güne suyun yönetimi, yapılan altyapı ve üst yapı çalışmaları, yağmursuyu drenajı ve kanalizasyon çalışmaları, kayıp ve kaçakların önlenmesi ile ilgili bilgiler paylaştı. 2014-2018 yılları arasında yapılan yatırımlar hakkında da bilgiler veren Mumcu, 12 bin 424 metre kare alanda hizmet verdiklerini, yerleşim yerleri ile birlikte 1273 mezra da 310 bin aboneye hizmet sunduklarını aktardı.  Bu hizmetleri gerçekleştirirken 97 ekip ve 66ı saha personel ile hizmet verdiklerini bin 299 depo 556 sondaj ile vatandaşa içme suyu taşıdıklarını ifade etti. Mumcu konuşmasının sonunda ise MASKİ konusunda basın mensuplarına her türlü bilgi paylaşımına açığız diye seslendi. Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantıda ise Malatya’nın en ucuza su hizmeti sunan 5 belediye içinde yer aldığını vurgulayarak basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını cevapladı.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Suyu, yönetmek, önemli,
Yorumlar
Haber Yazılımı