Haber Detayı
13 Mayıs 2018 - Pazar 19:34
 
Sülüklü Göl ilgi bekliyor
Hekimhan İlçesi Hasançelebi, Başkınık ve Çimenlik mahalleleri yakınlarında yer alan ve halk arasında ‘dipsiz göl’ ve ‘sülüklü göl’ adıyla bilinen mesire yeri yerel yönetimlerden ilgi bekliyor.
DİĞER Haberi
Sülüklü Göl ilgi bekliyor

Hasançelebi Mahallesine 7 kilometre mesafe uzaklıkta Başkınık ve Çimenlik köyleri arasında yaylalara giriş yolunun hemen girişinde yer alan doğa harikası gölün yeniden düzenlenerek ülke turizmine kazandırılması isteniyor. Göl çevresinde kilise kalıntıları ve yakınlarında birkaç küçük gölünde yer aldığını söyleyen çevre sakinleri, havaların ısınması ile birlikte göl ve çevresine ziyaretçi akını başladığını söylediler. Hasançelebi Belediye eski başkanı Mehmet Şerif Yıldırım, halk arasında dipsiz göl olarak bilinen ve sülüklü göl ismiyle da anılan bölgenin, dönemin Malatya Valisi Ulvi Saran’ın katkılarıyla çevre düzenlemesinin yapıldığını hatırlatarak, o günden bugüne herhangi bir çalışma yapılmadığından yakındı. Sülüklü göl ve çevresi hakkında bilgilerde veren Yıldırım, “ Sülüklü göl, Başkınık'la Çimenlik köyü arasında, Yamadağları’nın tepesinde bir krater gölüdür. Gölün yakınlarında bir kilise kalıntısı bulunmaktadır. Burada bir ekipte kazı çalışmaları yaptı. Burası yaklaşık bin 700 metre yükseklikte yer almakta, yaz aylarında serin havasıyla dikkat çekmektedir” dedi.

Doğal yapı korunmalı

Gölün bulunduğu bölgede 5 bin metrekare genişliğindeki bakir bir alan olduğuna işaret eden Mehmet Şerif Yıldırım, “Buralar bakir yerler, yayla turizmine kazandırılması, yollarının bakımlı hale getirilmesi bizi mutlu eder. Bölgenin kendine özgü doğal bir yapısı var. Özellikle yabani kuşların uğrak ve yumurtlama bölgesi olarak dikkat çekiyor. Yörede angut kuşu olarak anılan yaban ördeğinin üremek için seçtikleri tek nokta bu gölün üzerindeki kayalardır. Bu kayalara yumurtasını bırakırlar. Bu yumurtalardan yavrular çıkar. Angut kuşları erkeği ayrı tepede, dişisi ayrı tepede durarak yavrularını sürekli izlerler. Yavruları gölde büyüyüp bağımsız yaşayabilecek duruma gelince yavrularını da alıp orayı terk ederler” dedi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Sülüklü, Göl, ilgi, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı