Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 22:04
 
Sulama kanalları bitirilmeli
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya’da tarımsal sulamada en önemli sorunun gövdesi biten barajların kanallarının da aynı süreçte tamamlanması gerektiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Sulama kanalları bitirilmeli

Malatya’da DSİ tarafından yapılan yatırımlar, sorunlar ve çözüm yolları konusunda toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu ile çok sayda muhtar katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Bülent Tüfenkci, Malatya’nın kapalı sulama sistemine acilen geçmesi gerektiğini belirterek, “Geçmişe baktığınız zaman Malatya’ya kazandırılan barajlar parmakla sayılacak kadardı. Örneklerini de söyleyebiliriz; Recai Kutan Barajı, Turgut Özal Barajı daha önce planlanan ama bir türlü yapılamayan ancak AK Parti’yle yapılan barajlardır. Yoncalı Barajı daha önce planlanan ancak iz bedelini aşamayan 17 yıl gibi uzun ve herkesin unuttuğu bir projeyi yine AK Parti hükümetleri tarafından hayata geçirildi. Sulama kanalları keza projeleri vardı ama hayata geçme noktasında bir faaliyet yoktu. Hem biz bunların yapım sürelerini kısalttık hem de çoğaltarak çiftçimizin ve 81 milyon insanımızın hizmetine sunmuş olduk. Beylerderesi Barajı önemli. Ama onun devamında Yeşilyurt’a giden çayın ıslahı noktasında bir proje vardı. Ödeneğin artırılarak, kazmanın vurulması noktasındaki çalışmaların hızlanması için ciddi bir beklentimiz var. Karababa Mahallesi’nin su problemini çözmemiz lazım. Ayrıca Malatya’nın kapalı sulama sistemine acilen geçmesi gerekiyor. Artık bu yetkilerde sizlerde olduğu için hızlı bir şekilde ne varsa yapılması lazım. Kaynak noktasında da bizim devreye girmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

İKİNCİ BİR KAYNAK ÇALIŞMASI YAPILMALI

Öznur Çalık ise, Malatya içme suyu için ikinci bir kaynak çalışması yapılması gerektiğini belirterek, “Malatya Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, hükümete ve bütçemize en fazla katkıyı sunan il. Dolayısıyla bölgede ki bu katkıyı sunan ilimiz ile ilgili olarak sizlerde bizlere her türlü desteği veriyorsunuz. Özellikle birincisi barajlarımızın sulama kanalları, ikincisi göletlerimiz ve üçüncü en önemli hadise ise Malatya’mızın içme suyu sorunlarının biran evvel çözülmesi gerekmektedir. Bunun için Malatya içme suyu kaynağını mutlaka hızlı bir şekilde gündemimize alıp içme suyu ile ilgili sorunlarımızı çözmemiz gerekmekte. DSİ Genel Müdürlüğümüz içme suyu için bütün Malatya’yı planlasın programlasın istiyoruz. Veysel Eroğlu Bakanımız Malatya ziyaretine geldiğinde MASKİ’nin çalışmalarını beğendi ve birlikte çalışalım isteklerini dile getirmişti. O birlikte çalışma üzerine Malatya’nın içme suyunun acil bir şekilde ele alınmasını gerekmekte. Malatya’ya ikinci bir kaynak olması gerekir. Bu anlamda Erkenek’de ki suyumuz dâhil olmak üzere oradaki içme suyu kaynaklarımızın incelenmeye alınması ve Malatya’ya ikinci bir kaynağın oluşturulması gerektiğine inanmaktayım” dedi.

BİZ GÖVDEYE BAKIYORUZ

Çalık, “En önemli sorunumuz şu; Biz Recai Kutan Barajının gövdesini 2013 yılında bitirdik. Turgut Özal Barajımızın gövdesini 2012 yılında bitirdik. Bu çalışmalarda gövde ile birlikte sulama ile yapmanız gerekmektedir. Sulama yapmadığınız takdirde, benim tarımla geçimini sağlayan Malatya’ya bir faydası olmuyor. Bu vesile ile acil bir şekilde gövdesi bitirilen barajlarımızın sulama kanallarına verilmesi lazım. Geçen Kale ilçesine gittiğimde bölge müdürümüzü aradım ve Kapıkaya barajından sulamayı ne zaman vereceğiz dedim. Burada ki insanlarımızın hepsi haklı ve doğru söylüyorlar. ‘Gövde bitti biz gövdeye bakıyoruz, gövde bize bakıyor sulama yapamıyoruz’ dediler. Bölge müdürümüz 15 Mayıs’ta sulama yapalım dedi ve şuan sulamalar yapılmakta” şeklinde konuştu.  

KAYNARCA BARAJI FAALİYETE GEÇMELİ

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Kaynarca barajının Medik Barajına regülâsyonu sağlamak amacıyla çalışmaların biran önce yapılacağını ifade ederek, “Bedeli ne olursa olsun 300-400 milyon bunu mutlaka ayağa kaldırmamız lazım. Tabi su kaynaklarımız kısıtlı. Rehabilitasyonuna başladığımız sulamalarımız var. Çerkez Yazısının açık kanal olan bölümü var. Bunlar mutlak gerek buharlaşma yönünden, gerek aradaki su kaybını önlememiz yönünden bizim biran önce buraları rehabilitasyonunu gerçekleştirmemiz lazım. Yazıhan’ın rehabilitasyonu var. Şahnahan B-C kanallarına içme suyu sağlayacak firmaya ödenek problemi olmadığı şeklinde bilgiler verdim. Buraya ödenek sıkıntısı yaşatmayacağım. Orada bulunan pompa istasyonuna Pompa siparişi verildi. Kaynarca barajının lisansının iptal olması bizim için bir ışık oluşturdu. Kaynarca barajını biran evvel faaliyete almamız gerekmekte. Bu barajın Malatya sulamasına katkısı olacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Sulama, kanalları, bitirilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı