Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 22:07
 
Reçeteler sisteme yazılmalı
Malatya Eczacılar Odası Başkanı Mustafa Türkkölesi, ‘Gabapentin grubu’ olarak adlandırılan ve yeşil reçete ile satılması gereken ilaçların bundan böyle Medula sistemi üzerinden SGK’ya diğer reçeteler gibi kayıt edilmesi gerektiğini belirtti.
SAĞLIK Haberi
Reçeteler sisteme yazılmalı

Türkkölesi yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce Malatya Özalper bölgesindeki yan yana bulunan 4 eczaneye 3 kişi tarafından uygun olmayan reçetelerle başvuru yapıldığını anımsatarak, “Yeşil ve kontrole tabi ilaçları (gabapentin grubu) almak için başvurmuşlardır. Eczanelerimiz mevcut kurallar çerçevesinde yönetmeliğe uygun olmayan bu ilaçların verilemeyeceğini kendilerine söylemişlerdir. Bu kişiler hakaret, küfür ve hatta tehditle bu ilaçları almaya çalışmışlardır. Maalesef daha ileriye giderek eczane çalışanlarını dışarıya çağırıp tehdit etmişlerdir. Bu konular daha önceden emniyet yetkilileri ile paylaşıldığı ve karar alındığı için eczanelerden gelen her telefonda polisler olay yerine gelmiş, müdahale etmiş ve şahısları uzaklaştırmıştır. Fakat onlar gidince aynı durumlar tekrar yaşanmıştır. Polislerin en son gelmesiyle maalesef daha kötü olaylar yaşanmış muhtemelen eczaneye yönelecek şiddet polislere yönelmiş ve büyük bir fedakarlıkla görev yapan polislerimize ateş açılmış bir çatışma ortamı yaşanmıştır. Bu reçeteleri karşılamak için düştüğümüz ortam budur. Tek tesellimiz kimsenin hayatını kaybetmemesidir” dedi.

SAHTECİLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Daha birkaç gün önce dışarıdan bakıldığında her şeyi tamam olan bu grup (yeşil reçeteli ilaçlar, gabapentin ve pregabalin grubu) ilaçları karşılayan üç eczanemiz doktorların ben yazmadım demesiyle eczacılarımız resmi kurumlarda ifade vermek zorunda kalmıştır. Eczanelerimizin asla anlayamayacağı orjinal reçete kâğıdına yazılı fakat sahte imzalı, sahte kaşeli reçeteler yüzünden maddi ve manevi kayıplara uğramıştır. Ayrıca ülkenin her yerinden her ay rutin olarak kayıp kaşe kayıp reçete yazıları bize gelmektedir. Eczacılarımız dışarıdan bakıldığında eksiksiz gibi duran reçeteleri karşıladığında resmi kurumlara ifade vermekte, en ufak bir şüphede kaldığında vermediği ilaçlar için kendisi ve çalışanları şiddete maruz kalmaktadır. Tüm eczanelerimiz bu reçetelerle ilgili sıkıntı içindedir. Bu olaylar normal mesai saatleri içerisinde gerçekleşmiştir. Sabaha kadar nöbet tutan eczanelerimizde endişe hat safhadadır. İnsanlara çare olmak, onların sağlıklarını iyileştirmek için sabaha kadar hizmet eden eczacılarımız ve personelimiz kendi sağlıklarından olmuştur” ifadesinde bulundu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Reçeteler, sisteme, yazılmalı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı