Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 20:04
 
Organ bağışını teşvik etmeliyiz
Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde organ bağış standındı açıldı. Başhekim Yardımcısı ve Organ Nakil Koordinatörü Uzman Dr. Leman Acundelen, “Biz hastane ve birim olarak çeşitli zamanlarda hem dışarıda hem de hastane içerisinde stantlar kurarak, halkımızın bu konudaki endişelerini azaltarak organ bağışına teşvik etmeye çalışıyoruz” dedi.
SAĞLIK Haberi
Organ bağışını teşvik etmeliyiz

Acundelen, “Ülkemizde organ bağışının yeterli düzeyde olmadığını belirterek Yoğun bakımlarımızda yatan veya acil servise başvuran tıbben hastanemize kurulan komisyonca beyin ölümü tanısı konulduktan sonra aileleriyle görüşme yaparak organ bağışı olursa eğer bu bağışın yerine ulaşmasını sağlayan ekibiz. Bu günümüzde çok önemli. Tıbbi ilerlemeler sayesinde çok başarılı nakiller hem Malatya’da hem de Türkiye’nin muhtelif birçok hastanesinde yapılabilmekte. Yeni hayatların ortaya çıkabilmesi için bunu çok önemsiyoruz. Ülkemizde organ bağışı henüz istediğimiz düzeyde değil. Ama yaptığımız kampanyalarla, verdiğimiz bilgilerle, televizyon programlarıyla halkımızı bilinçlendirip organ bağışının artmasını temenni ediyoruz. Malatya’da İnönü Üniversitesi’nde Karaciğer Nakil Enstitüsü ve organ nakli yapan hocalarımız olduğu için Malatya’da organ bağışı ortalaması yüksek. Net sayı veremiyorum. Canlı dönerden alınan organ nakli de olabiliyor. Bu yüzden sayımız Malatya’da yüksek. Bizim hastanemizde şuan nakil yapılmıyor. Organ donörü bu sene için 6 tane organ bağışımız oldu. Bir tanesi donör oldu. Organ bağışı demek hastanemizde beyin ölümü tanısı koyduğumuz yoğun bakım hastalarımızın ya da acil servise başvurup hastanemiz tarafından kurulan komisyon tarafından beyin ölümü tanısı konulan hastaları organ bağışına alıyoruz, onu gerekli olan yerlere iletiyoruz. Uygunsa donör oluyorlar, organ yapıları uygun değilse donör olamıyorlar maalesef. Organ bağışının hayat kurtaracağı yönünde vatandaşlarımızı bilinçlendirmek istiyoruz. Hepimizin bir gün bir böbreğe, kalbe, bir akciğere ihtiyacı olabilir. Organ bağışı yönünde Malatya şuanda Türkiye ortalamasının üzerinde” ifadelerinde bulundu.

Müftülükle sürekli irtibat halindeyiz

Dini açıdan müftülükle sürekli irtibat halinde olduklarını söyleyen Acundelen, “Farkındalık oluşturmak için toplu yerlerde stantlar açıyoruz. Birimimizde çalışan arkadaşlar mesela askeri kışlalara, üniversite gibi toplu yerlere stant açıp bilgilendirme kampanyaları yapıyorlar. Bunu Bakanlıkta çok önemsiyor. Bakanlık bünyesinde de bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Biz Müftülükle de irtibat halindeyiz. Hastanede çalışan müftülük tarafından görevlendirilen 2 din görevlimiz var. Bunlar zaman zaman vatandaşlarımızı bilinçlendiriyorlar. Dini açıdan bir sakınca olmadığına dair. Bir organ hayat kurtarır. Herkesin empati yaparak bir gün bir organa ihtiyacı olabileceğini düşünerek hem ülke ekonomisine katkıda bulunmak hem de hayat kurtarmak anlamında herkesi organ bağışına davet ediyorum” diye konuştu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Organ, bağışını, teşvik, etmeliyiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı