Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 20:51
 
Organ bağış standı açıldı
Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Koordinatörlüğü tarafından organ nakil haftası etkinlikleri kapsamında organ bağış standı açıldı.
SAĞLIK Haberi
Organ bağış standı açıldı

Açılan stantta vatandaşın organlarını bağışlamalarına yönelik başvurular kabul edilirken, organ bağışı konusunda bilgiler verilerek, hasta ve hasta yakınlarına broşürler dağıtıldı. Stantta basın mensuplarına konuşan Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Leman Acundelen, “3-9 Kasım organ bağışı haftası olarak kutlanmaktadır. Organ bağışı günümüzde çok önemli bir konuma oturdu. Böbrek, karaciğer, kornea gibi bir sürü organın nakli hastanemizce uzman hekimlerimiz tarafından çok başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Kişinin tıbben hayatı son bulduktan sonra aile kararı ile hastanemizde mevcut olan organ bağış koordinatörlüğünün çalışmalarıyla organlarının bağışlanması tarafımıza bildirildikten sonra nakil işlemlerine başlıyoruz. Çok önemli dışarıda böbrek bekleyen diyalize giren bir sürü vatandaşımız var. Toprak olmaktansa bu organların hastalarımıza nakledilip yeni bir hayata başlamalarına sebep oluyor” dedi.

ORGAN BAĞIŞI YETERSİZ

Organ Nakil Koordinatörü Engin Yılmaz ise, Türkiye’de organ bağışının batıdan doğuya doğru geldikçe bir azalma olduğunu belirterek, “Bizde farkındalık yaratmak adına hastanemiz içerisinde organ bağışı standı açtık. Buradaki amacımız hasta ve gelen vatandaşlarımızı organ ve doku nakliyle ilgili bilinçlendirmek. İnsanların kafalarında bu konuyla ilgili soru varsa cevap vermek. Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımıza da kartlarını tanzim etmek. Ülkemizde organ bağışı yetersiz. Aslında nakil sayılarına baktığımız zaman Avrupa’dan daha iyiyiz fakat bizde yapılan nakillerin yüzde sekseni canlıdan yüzde yirmisi kadavradan aslında olması gereken durum tam tersi yüzde sekseni kadavradan yüzde yirmisi canlıdan yapılması gereken nakillerdir. Ülkemize baktığımız zaman son derece modern nakil merkezlerimiz vardır. Nakilleri gerçekleştirebilecek doktorlarımız var tek eksiğimiz organ bağışı. Biz umuyoruz ki yaptığımız çalışmalarla halkımızın bilinçlenmesiyle beraber organ bağışında belirli bir artış olacaktır. Tabi burada herkese büyük görevler düşmekte tüm kamu kurum kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine ve siz değerli basın mensupları herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir. Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlara yıl boyunca hizmet etmekteyiz. İnsanlarımız organ bağışına karşı tam olarak bilinçli değiller. Özelikle batıdan doğuya geldikçe organ bağışında belirli bir azalma görülüyor. Bunun nedeni tam bir bilince sahip değiliz. Bu yıl hastanemizde altı beyin ölümü tespit ettik sadece bir bağış oldu. Bu çalışmaları yapmamızın sebebi halkımızı bilinçlendirmek’’ diye konuştu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Organ, bağış, standı, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı