Haber Detayı
29 Ekim 2018 - Pazartesi 19:48
 
Önceliğimiz Türkiye
Malatyalı hemşerimiz İstanbul Şişli Kaymakamı İdris Akbıyık, “Önceliğimiz vatanımız ve milletimiz diyerek, ilçemde devlet-halk bütünleşmesini en iyi düzeyde sağlamaya çalışıyorum. İlçe halkının ekonomik, sosyal, kültürel alanlarda gelişmesi için projeler geliştiriyoruz” dedi.
DİĞER Haberi
Önceliğimiz Türkiye

Malatyalı hemşerimiz İstanbul Şişli Kaymakamı İdris Akbıyık ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Kaymakam Akbıyık’ı daha önce de tanıdığımdan mütevazi kişiliğini biliyordum. Yaptığı işleri hayata geçirdiği projeleri, çalışmalarını pazarlamaz. Anlatmaz. Sayın Akbıyık’ın bu hasletini 1987 yılından beri bildiğim için kendisiyle samimi ortamda sohbet havasında bir söyleşi gerçekleştirildik.  Karşılama çok sıcak ve samimiydi. Kendisi ile ilk tanışmamıza,  1986 yılında yazmış olduğum Doğanşehir’i tanıtan kitap vesile olmuştu. Kendisinden randevu istediğimizde sağolsun yoğun işlerinin arasında bize de zaman ayırdı. Daha sonra eski günleri yad ettik.

NETHABER: İdris Akbıyık kimdir?

İdris Akbıyık: Şişli Kaymakamı İdris Akbıyık, 1971 yılında Malatya ili Doğanşehir ilçesinin Çavuşlu Mahallesi doğumludur. Kendisini, “Köyüme, mahalleme, beldeme, Doğanşehir’e, Malatya’ya kısaca Türkiye’me âşık birisiyim” şeklinde ifade etmektedir.

NETHABER: Kaymakam olarak İdris Akbıyık kimdir?

İdris Akbıyık: Devlet Memurluğunda 26.yılında mülki idare amirliğinde ise 24.yılında olan İdris Akbıyık 1. sınıf mülki idare amiridir. İleri derecede İngilizce bilmekte olup, öğretmen Sevim Akbıyık ile evli ve 3 çocuk babasıdır.

NETHABER: İlkokuldan başlayarak eğitim hayatınızı özetler misiniz?

İdris Akbıyık: İlkokulu Çavuşlu Mahallesi ilkokulunda, ortaokul ve liseyi ise Polat Beldesi’nde okudum. Başarılı bir öğrenciydim. Liseyi bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü 1990 yılında bitirdim.  Kayseri,  Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim dalında Türkiye`de Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları ve İstihdam konulu tezi ile Yüksek Lisansını tamamladım. Halen Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde doktora eğitimime devam etmekteyim.

NETHABER: Kaymakamlık öncesi ne tür görevlerde bulundunuz?

İdris Akbıyık: 1991-92 yılında Polis Akademisinde bir yıllık özel eğitimden sonra, Bursa Emniyet Müdürlüğünde iki yıl Komiser Yardımcısı olarak görev yaptım. 1994 yılında Mülki İdare Amirliği görevine başladım. İlk görev yerim Sinop oldu. 6 ay süreyle kaymakam adaylığı, 5 ay da Yeşilyurt ilçesi Kaymakam refikliği yaptım. Daha sonra hizmet gereği 8 aylık bir yurtdışı görevimiz oldu. Bunu da tamamladıktan sonra ülkemize dönerek çalışmalarımıza kaldığımız yerden başlayarak devam ediyoruz.

NETHABER: Kaymakamlık görevi ne zaman başladı?

İdris Akbıyık: Afyon -İhsaniye ile Denizli- Güney ilçelerinde 8 ay kaymakam vekilliği yaptım. Daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından Ankara’da açılan kaymakamlık kursuna katıldım. İlk görev yerim Rize İkizdere ilçesi oldu. Burada 2 yıl kaymakamlık yaptım.  Daha sonra sırasıyla Elazığ-Ağın,  Diyarbakır’ın Çınar, Afyon-Sındırgı,  Kayseri-Yahyalı,  Sakarya-Geyve ve Hendek İlçelerinde Kaymakamlık yaptım.  2016 yılının aralık ayından itibaren de Şişli Kaymakamı olarak görevimi sürdürmekteyim.

NETHABER: Şişli ilçesini nasıl buldunuz?

İdris Akbıyık: Şişli İstanbul’un kalbi ve en önemli ilçelerden biri. Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne kadar cazibesini hiç yitirmemiş Batılı tarzda oluşan ilk ilçelerden. Bütün ticaretin merkezi Şişli’de yer almakta. Türkiye’nin önemli büyük eğitim araştırma hastaneleri, kongre merkezleri ve Atatürk’ün okuduğu sınıfın bulunduğu Harbiye Askeri Müzesi Şişli’de bulunuyor. Her açıdan önemli bir ilçe, en önemlisi Şişli huzurun, barışın olduğu bir ilçe ve burada yaşayan insanlar mutlu.

NETHABER: Şişli’nin nüfus ve demografik yapısı nasıldır?

İdris Akbıyık: TÜİK tarafından 2018 yılında açıklanan 2017 verilerine göre ilçemizde ikamet eden 133 bin 548 Erkek 140 bin 648 kadın olmak üzere 274 bin 196 nüfusa sahiptir.

NETHABER: Kaymakamlık görevinizi icra ederken öncelikleriniz nelerdir?

İdris Akbıyık: Önceliğimiz vatanımız ve milletimiz diyerek, ilçemde devlet-halk bütünleşmesini en iyi düzeyde sağlamaya çalışıyorum. İlçe halkının ekonomik, sosyal, kültürel alanlarda gelişmesi için projeler geliştiriyoruz. Bu amaçla özellikle eğitim alanında Diyarbakır ili Çınar ilçesinde kız çocuklarının okullaşması ve kadınlara dönük kendine özgü başarılı eğitim projeleri hazırladık. "Haydi Anne Babalar Okula” projesi ile 4 bin okuma yazma bilmeyen kadına okuma yazma öğretilmiş ve istihdama dönük eğitimler verilmiştir. Okula devam edemeyen bin civarında kız çocuğunun okula gitmesi sağlanmıştır. İlçedeki 6 ayrı kan davasının barışla sonuçlanmasında aracılık yaparak bölge barışına katkıda bulunuldu. Kayseri ili Yahyalı, Sakarya ili Geyve, Hendek ilçelerinde eğitimin başarısını artırmak amacıyla "Bir Kitap Bir İnsan”, "Her Çocuk Bir Etkinlik", gibi kendine has projeler uygulanmıştır. Böylelikle, eğitim ve okuma alanında ilçelerimizin kültürel anlamda gelişmesine katkı sağlanmıştır. Bunun yanında Kaymakamlık görevinin yanında görev yaptığım ilçelerde içme suyu, yol, kanalizasyon, gelir getirici tarımsal projeler, modern köyler oluşturma, KÖYDES projeleri, istihdama dönük projeler, gelir getirici hayvancılık ve tarımsal projeler başarıyla uygulandı. Diyarbakır-Çınar ilçesinde eğitim alanında yapmış olduğum başarılı proje ve çalışmalar nedeniyle Milli Eğitim Bakanımız tarafında teşekkür ile ödüllendirildim. Görev yapmış olduğum illerin tamamında tak ile ödüllendirildim. Ayrıca, Kayseri ili Yahyalı ilçesinde yapmış olduğum projeler dolayısıyla (özellikle eğitim ve köy alt yapısı ile ilgili) "Yılın Kaymakamı Ödülüne" teklif edildim. Geyve ilçesinde görev yaptığım süre içerisinde Halk-Devlet bütünleşmesi en üst düzeyde sağlanmıştır. Özellikle yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik Konut Projesi uygulamıştır. Benzer projeler Hendek ilçesinde de gerçekleştirilmiştir.

NETHABER: Hayata geçirmek için üzerinde çalıştığınız hedeflediğiniz, projelerinizdeki amacınız nedir?

İdris Akbıyık: Ülkemizin Avrupa Birliğine adaylık sürecinde, Katılım Öncesi AB Mali Yardımlarından ve diğer yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan Şişli ilçemizin daha etkin bir şekilde yararlandırılmasını hedefliyoruz. Buna yönelik; kamu kurum kuruluşları, yerel yönetimler, üniversite, meslek kuruluşları, kalkınma ajansları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde projeler yapılmasını sağlamak amacıyla 2015 tarihinde Şişli AB Proje Birimimiz kurulmuştur. Projelerimizi hayata geçirmek için öncelikle Kaymakamlık olarak AB Proje Koordinasyon birimi oluşturduk. AB Proje Birimimiz ulusal ve uluslararası birçok kurum ve kuruluşa projeler hazırlamaktadır.  Amacı eğitim, kültür, sanat, spor, gönüllü hizmet, çevre ve enerji verimliliği, dezavantajlı grupların sosyal olarak desteklenmesi, engellilerin kamu hizmetlerine ulaşımının kolaylaştırılması ve bağımlılıkla mücadele olan 23 projemiz bulunmaktadır. Röportaj-Foto: A.Vahap Kaygusuz

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Önceliğimiz, Türkiye,
Yorumlar
Haber Yazılımı