Haber Detayı
04 Kasım 2018 - Pazar 20:39
 
Millet bahçesi için ilk adım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski statların ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesi talimatının ardından Malatya İnönü Stadının yıkılması için ilk kazma vuruldu. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Millet Bahçesi, Cumhurbaşkanımızın Malatyalılara bir hediyesidir” dedi.
GÜNDEM Haberi
Millet bahçesi için ilk adım

Eski stadyumda gerçekleştirilen yıkım törenine AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekilleri Hakan Kahtalı ile Ahmet Çakır, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, TOKİ Emlak Daire Başkanı Dursun Baştürk ile bazı STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. TOKİ Malatya Emlak Daire Başkanı Dursun Baştürk, “Eski stat yerlerinin TOKİ’ye devri ve akabinde yapımı ile ilgili protokolü ilk imzalanan il Malatya’dır. Bugünde aynı şeyi yaşıyoruz. TOKİ’nin yaklaşık 40 bin dönüm burada mülkiyeti var. Malatya’mıza helali hoş olsun” dedi.

MALATYA’YA MİLLET BAHÇESİ YAKIŞIR

Milletvekili Öznur Çalık ise, Malatya’nın millet bahçesine ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bugün Millet Bahçesinin temeli atmak için buradayız. Malatyasporumuz burada çok maç yaptı. Son sürece girdiğimizde o dönem başkan Haşim Bey(Haşim Karadağ) stadın dayanaksız olduğuna dair bir rapor geldiğini söyledi. Bizde test yaptırdık o zamandan beri yıkılmasına dair net bir karar oluşmuştu. Sayın Cumhurbaşkanımıza yeni bir stat için gittik. Bir talimat vererek Malatya’mıza uluslararası standartlara sahip bir stat kazandırdık. Biz yeni stadımızı yapınca eski stat TOKİ’ye devredildi. Bu stat TOKİ’nindi ya yıkılıp AVM veya rezidans yapılacaktı. Malatya’nın tam göbeğinde yüksek binalar oluşturulacaktı. Biz bu stadın Malatyalılara ait 57 yıllık bir mekan olduğunu ve bu hafızanın korunması gerektiğini ve buranın Malatyalının olduğunu dünya lideri Sayın Cumhurbaşkanımıza söyledik. Liderimiz Erdoğan, milletin yanında her zaman yer aldığı gibi burada da yer aldı.24 Haziran seçimlerinden önce Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim beyannamelerinde millet bahçesi projesi vardı. Sayın Cumhurbaşkanımıza Malatya’nın millet bahçesine ihtiyaç olduğunu söyledik. Malatya’ya millet bahçesi yakışır dedi. Türkiye’de Millet Bahçesi yapılacak olan ilk sekiz il arasında yer alacağını açıkladı. Millet Bahçesi buradan başlayarak Hürriyet Parkının sonuna kadar çok güzel bir mekan olacak.2018 yılında Millet Bahçesi il kazmasını vuruyoruz. Malatya’ya millet bahçesi yakışır, hayırlı uğurlu olsun” ifadelerinde bulundu.

MALATYA YAŞANABİLİR BİR ŞEHRE DÖNÜŞTÜ

Milletvekili Ahmet Çakır da, Malatya’nın her noktada yaşanabilir bir şehre dönüştüğünü ifade ederek, “Bugün Millet Bahçesi’nin temeli atmaktayız. Özellikle şehrimizdeki yaşanabilir yeşil alanların çoğaltılması konusunda Malatya çok iyi bir noktadadır. Dünyada bu noktada belirli standartlar vardır. Malatya standartlara kavuşan illerden bir tanesi. Bu alan da Malatya’nın merkezinde yer alan eski yerleşim yerleri için söylüyorum. Buranın Hürriyet Parkıyla birleşmesiyle birlikte Millet Bahçesine dönüşmesinin başlangıcını yaptık. Aslında Malatya yapılmakta olan birçok parkıyla, kullanılabilir devasa alanlarıyla kişi başına düşen yeşil alan noktasında Avrupa standardını yakalan bir şehir konumunda. Bundan dolayı Başkanlarımıza Teşekkür ediyorum. Yerelde kalkınmanın en iyi gösteren illerden biriyiz. Bu durumu yenilenebilir enerjide, hayvanlara verilen değerde ve kentin temiz havasında da görebilirsiniz. Malatya her noktada yaşanabilir bir şehre dönüştü. TOKİ’ye teşekkür ediyoruz. İlimizde çok büyük yatırımları var. Buranın zamanla bize devredilmesi çok önemliydi. Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu bu proje ilimiz için çok faydalı olacaktır. Burada ihtiyaç olan yüzme havuzun kalması da bu bölgemiz için bir ihtiyaçtır. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YÜZME HAVUZUNU KORUYACAĞIZ

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise yüzme havuzu yıkılmaması ile ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Millet Bahçesine dönüşüm için ilk kazma törenine hoş geldiniz. Millet Bahçesi, Cumhurbaşkanımızın Malatyalılara bir hediyesidir. Malatya’mızı geleceğe hazırlamak için mücadele ettik. Malatya’ya yakışır yeni bir stadyum gerekiyordu. Bu çerçevede bu stadyumu da yaptık. Burası TOKİ’ye verilmişti. Buranın alış veriş merkezi şeklinde bir planı vardı. Görüşmeler ve Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla burası, Millet Bahçesine dönüşecek. Bu kompleks içerisinde stat, kapalı yüzme ve kapalı spor salonumuz vardı. Yüzme havuzunu koruyacağız. Bu konuda çalışmaları yapıyoruz. Bu bölgenin yapısına göre bir kapalı spor salonu da ihtiyaç var. Onunla ilgili çalışmaları da ortaya koyacağız. AK Parti söz verdi mi yerine getirir. Bugüne kadar ne söz verdiysek sözümüzü yerine getirdiklerini” ifade etti. Konuşmaların ardından AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı ile Polat, Baştürk ve davetliler tarafından çalışmaların resmi olarak başlaması için hazırlanan butonlara basıldı. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Millet, bahçesi, için, ilk, adım,
Yorumlar
Haber Yazılımı