Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 12:24
 
Mesleki eğitime büyük ilgi
Malatya Yeşilyurt Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Remzi Sevim, “Şuanda çırak öğrenci sayımız 275 civarında. 171 civarında da ustalık eğitimine gelen öğrencilerimiz var. Hâlihazırda Usta öğreticilik içinde kayıt yapan öğrencilerin kursları devam etmektedir” dedi.
EĞİTİM Haberi
Mesleki eğitime büyük ilgi

Sevim, yaptığı açıklamada, eğitim ve öğretimini sürdüren Yeşilyurt Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezinin hem işverenlerin, hem çırak ve kalfaların hem de velilerin uğrak mekânı olduğunu söyledi. Geçtiğimiz eğitim yılında merkeze müracaat eden yaklaşık bin 500 çırak, kalfalık ve ustalık belgesi aldığını belirten Sevim, “Eğitim merkezi olarak hem öğrenciler hem kafa hem de ustalık eğitim olmak üzere eğitimlerimiz devam etmektedir. Şuanda çırak öğrenci sayımız 275 civarında çırak öğrenci kaydımız var. 171 civarında da ustalık eğitimine gelen öğrencilerimiz var. Hâlihazırda Usta öğreticilik içinde kayıt yapan öğrencilerin kursları devam etmektedir. Belgelerini belgeleri verilmektedir. Şubat ayında 850 civarında öğrenci, aday kalfa ve usta adayı sınava katılmış biz bunların 600 tanesini kalfalık ve ustalık belgesi kazandıklarından dolayı belge vermişiz. Haziran döneminde de 700 civarında öğrenci usta ve kalfalık sınava katılmış 480 civarında da onlara ustalık ve kalfalık belgesi verilmiştir” dedi.

Eğitimlerimiz uygulamalı

Sevim, “Daha önceden örgün eğitime bağlıydık. Şimdi Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü'ne 2017 Eylül itibariyle örgün eğitime bağlandık. Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'ne bağlandı.  Genel Müdürlüğe bağlanınca gelen öğrenciler 9 sınıftan geliyor öğrenciler. 9. sınıftan itibaren işte 3 yıl boyunca geldikleri zaman kalfalık belgesini hak ediyorlar. Bir yıl daha okuduğu zaman ustalık eğitimi de gelmiş olur ustalık eğitimlerini de başarıyla bitirirse de ustalık belgesi almış oluyor. Bununla birlikte buraya kayıt olan öğrenci 9 sınıf öğrencisi ise gidip mesleki açık liseye de devam ederse de mesleki açık liseden yüz yüze eğitimi bizden almış oluyor. Diğer fark derslerini verip başarılı olursa da Meslek Lisesi mezunu olmuş oluyor. Okulumuzun böyle bir avantajı da var. Okula kayıtlı olan öğrenci haftada bir gün okula geliyor. İşletmeye, öğrencinin işletmede çalıştığı için devlet teşviki veriyor. 20 kişiden az çalışırsa 290 lira civarında veriyor 20 kişiden fazla çalışırsa da 145 lira her bir çırak öğrenci için para veriyor. Bu öğrencilerin okul tarafından sigortaları yapıyor. İş sağlığı ve meslek hastalıkları sigortası, iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası yaptırılıyor. Bu da işverene ayrıca bir katkı sağlıyor.   İşletme için büyük bir avantaj oluyor. Hem öğrenci haftada bir gün okula gelmiş, hem de sigortalı oluyor. Diğer işlemler giriş işlemleri noktasında da devlet destek vermiş oluyor. Böylece işletmeye destek vermiş oluyor” diye konuştu.

İşletmelerle işbirliği içerisindeyiz

Sevim, “Geçen yaz itibarıyla arkadaşlarla birlikte işletmeleri gezdik.  İşletmelerde gördüğümüz sıkıntıların başında çırak bulamama gibi öyle bir sıkıntımız var. Çırak gelmiyor. Çırak gelmeyince de onlardan bize kayıt gelmesi lazım. Kayıt olmayınca da böyle bir problemimiz var. Kimse çocuğunu çırak olarak yönlendirmek istemiyor. Aslında her halükarda birileri bu işleri yapacak. Hem meslek öğrenmiş hem de okulu bitirmiş olacak.   İşte üniversite mezunu de olsanız gidip bir işyerinde çalışacaksınız. Bu çocuklar erken yaştan itibaren hem sanat öğreniyor, hem de devlet kalfalık ve ustalık ve Usta öğreticilik belgesi olan insanlarda KOSGEB kapsamında kredi bile veriyor. Karşılıksız veriyor, okulumuzun bu özelliği de var. Aslında bu anlamda biraz mesleki eğitime velilerimiz açısından önem vermemiz lazım, destek vermemiz lazım. Çırak sayısının artması gerekiyor ki esnafımızın sanayideki olan kalifiye eleman ihtiyacı giderilebilsin. Bu alanda sıkıntılarımız var” dedi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Mesleki, eğitime, büyük, ilgi,
Yorumlar
Haber Yazılımı