Haber Detayı
09 Ağustos 2018 - Perşembe 21:20
 
Meralar ıslah edilmeli
Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Malatya ilindeki mera alanlarını ıslah etme yönünde çalışmalar yaptıklarını söyledi.
YAŞAM Haberi
Meralar ıslah edilmeli

Polat, meralarla ilgili Tarım ve Orman Bakanlıklarının ayrı olduğu dönemlerde yapılan protokolün olduğunu anımsatarak, “Yaptığımız protokol kapsamında bir köydeki meraları 3’e ayırmıştık. İyi meraları beraber ıslah edelim diye karar almıştık. Orta ve zayıf meraları ıslah edelim, buralarda Tarım İl Müdürlüğümüz tarafından yapılacak ot ekimleri, taş toplama vs. yapsın. Bizler bunun yanında meralardaki hayvanlar için svatlar, gölgelikler yapalım diye protokol yapmıştık. Zayıf meralar erozyona maruz üst toprağı taşınmış, taşınma ve oyuntu hala devam eden yerlerin de de ıslah edilmesi veya oralarda bir hayvan varlığı olmayan yerleri de eğer bize tahsis ederlerse biz buraları ağaçlandırmaya talibiz” dedi. 

Otlatma planları yapıyoruz

Ziya Polat, “Orman da mera da bu milletin doğal kaynaklarıdır. Bunları dengeli, ihtiyaca göre kullanmalıyız. Eğer köyde hayvan varlığı varsa bizim meşe alanlarımızda da biz otlatma planlarımızla oradan vatandaşın otlatma amaçlı faydalanmasına imkân veriyoruz. Bu güne kadar Malatya’da ağaçlandırma çalışmaları dışında hayvan zararı oluşmayacak yerlerde hiçbir vatandaşımıza otlatma tutanağı tutmadık. Otlatma cezası vermedik. Ve bununla ilgili otlatma planları da yaptık. Genelde vatandaş kendisi doğal olarak kullanıyor. Meşe ağaçlarının yoğun olduğu Pütürge, Doğanşehir gibi ilçelerimizde meşe alanlarını, ormanlık alanlarımız mera olarak kullanılıyor. Bakanlıklar birleşti inşallah bu işler daha rahat koordine edilecek. İlimizin valisi, oradaki belediye başkanımız, yerel halkla birlikte buranın mera olarak kalması veya ağaçlandırma olması anlamında ortak bir karar verip burayı biz ağaçlandıracağız, Ağaçlandırdıktan sonra orman, orada yaşayan insanların doğal değeri. Bir yerde orman oluşturmak oradaki insanların faydalanabileceği hale getirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Vatandaşların taleplerini alıyoruz

Polat, “Tarım ve Orman Bakanlığının birleşmesiyle yeni bir yol haritası çizerek mutlak suretle, orada yaşayan halkın da isteklerini göz önünde bulundurarak çalışmaya devam edeceğiz. Bu konuda Sayın Valimizin de iradesi var. Bizlere bu konuda zaman zaman direktifleri oluyor. Yeni sisteme bu işlerin daha kolay yürüyeceğini düşünüyoruz. Malatya’da ağaçlandırma çalışmalarımızı bu hızla ve bu ortalamayla devam ettirmek istiyoruz. Boş alan hiç kimsenin faydalanmadığı yerler bize tahsis edilirse biz buraları ağaçlandırırız. Biyolojik bağımsızlığını kazandığında hayvanların zarar vermeyeceğine kanaat getirildiğinde mera olarak kullanılmaya devam eder” ifadesinde bulundu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Meralar, ıslah, edilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı