Haber Detayı
13 Mayıs 2018 - Pazar 19:29
 
Mantar zehirlenmelerine dikkat
Malatya’da yaklaşık 10 gündür devam eden yağışların kesilmesinin ardından mevsim şartları gereği kırsal alanlarda, ağaçlık ve ormanlık bölgelerde yabani mantarların sıkça görüleceği hatırlatılarak, vatandaşlar bu konuda uyarıldı.
SAĞLIK Haberi
Mantar zehirlenmelerine dikkat

Eczacı Kübra Bakan gazetemize yaptığı açıklamada, mantarın, insan sağlığını koruyucu B kompleks vitaminleri ve C vitamini yönünden zengin bir besin maddesi olduğu, yüksek oranda folik asit ihtiva eden mantarın, anemi olgularının iyileştirilmesinde kullanılmakta olduğunu hatırlattı. Bakan, mantarların düşük karbonhidrat ve yağ oranı nedeniyle kalp ve damar hastalıklarında, kandaki şeker düzeyini düşürme özelliği nedeniyle de şeker hastalıklarında diyet öğesi olarak da önermekte olduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde doğada bol miktarda çeşitli mantar türlerinin görüleceğinin altını çizen Bakan, vatandaşlardan yabani mantarlardan uzak durulması ve herhangi bir zehirlenme durumunda ise Ulusal Zehir Danışma Merkezi (UZEM)’in 114 numaralı telefona müracaat edilmesini istedi. Kübra Bakan, mantar zehirlenmelerinin belirtileri hakkında, “Göz yaşarması, bol tükürük salgısı, terleme, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, baş dönmesi, karın bölgesinde kramplar ve göz bebeklerinde küçülme şikâyetleri olduğunu ve bu belirtilerin görülmesi halinde kişinin bilincini yitirmeden başta 114 nolu UZEM telefonuna, ya da 112 telefonuna vakit kaybetmeden ulaşması gerekir” şeklinde sıraladı. Bakan, “ Mümkünse hastanın yediği mantar örneğinin de beraberinde götürülmesi yararlı olacaktır. Yeterli düzeyde tedavi edilemeyen vakalar, ağır karaciğer yetmezliği ve ölümle sonuçlanabilir” ifadesinde bulundu.

Yanlış bilgilere itibar etmeyin

Uzmanlar, mantarlarla ilgili doğru bilinen yanlışları ise şu şekilde sıralayarak, "Mantar pişirirken kullanılan gümüş kaşık veya yüzük siyahlaşırsa zehirlidir. Demir yanında veya yakınında yetişen mantar zararlıdır. Ağaç üzerindeki mantarlar yenir, zehirlisi yoktur. Böceklerin yediği mantarlar zehirli değildir. Kırdan toplanan mantara dikkat! Üretim şartları sağlıklı olmayan ve ambalajlanmayan mantarları satın almayın. Kır, dağ, orman gibi açıktan toplananları yemeyin. Mantar yedikten sonra bulantı, kusma, ishal ve ağrı gibi belirtiler varsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun. 24 saat, sağlık alanında ücretsiz hizmet veren 114 numaralı telefonu arayın” şeklinde vatandaşları uyarmaktadırlar. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Mantar, zehirlenmelerine, dikkat,
Yorumlar
Haber Yazılımı