Haber Detayı
12 Haziran 2018 - Salı 15:42
 
Kayısıya destek sözü
İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, seçilirlerse kayısıya destek vereceklerini söyleyerek, “Söz veriyorum, kayısınız elde kalmayacak. Devletin fiyat artı satın alma, onu depolama daha sonra satışa sunma yöntemini yeniden devreye sokacağım ve siz kayısıdan zarar etmeyeceksiniz” dedi.
SİYASET Haberi
Kayısıya destek sözü

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, partisi tarafından Malatya'da Emeksiz Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı. Meydanda toplanan kalabalığa seslenen Akşener, 24 Haziran öncesi kendilerinin seçim dışında kalmasının amaçlandığını fakat başarılamadığını söyledi. Malatya’da yaklaşık 40 bin ailenin geçim kaynağı kayısıyla ilgili projelerinin olduğunu ifade eden Meral Akşener, “Malatya'da yaşayan bir üniversite hocası arkadaşımdan aldığım bilgiyi söylüyorum. 2 milyona yakın kayısı ağacının kesildiği ve yerine başka ürünlerin ekildiği yönünde bilgiler var. Bu bilgiler çok vahim bilgiler. Malatya eşittir kayısıdır. Bu yüzyıllardır böyle biliniyor. Böyle bir şehirde 2 milyona yakın kayısı ağacının kesilmesi başlı başına vahim bir iştir. Bu neden oluyor, çünkü kayısı para etmiyor. Ben 8 sene meclis yönettim herkes car car konuştu, ortaya hiçbir problem çözücü öneri çıkmadı. Ben size bu meydanda şu sözü veriyorum, kayısınız elde kalmayacak. Devletin fiyat artı satın alma, onu depolama daha sonra satışa sunma yöntemini yeniden devreye sokacağım ve siz kayısıdan zarar etmeyeceksiniz" diye konuştu.

MALATYA’DA GENÇLER İŞSİZ

Malatya’da kayısının dışında en büyük probleminin gençlerin işsizliği olduğunu anlatan Akşener, “Şırnak’taki annenin de sorunu çocuğunun işsizliği, Malatya’daki annenin de sorunu çocuğunun işsizliğidir” dedi. Malatya’da Tekel, Sümerbank gibi fabrikaların kapatıldığını ifade eden Akşener, “16 yılda 453 milyar dolar borç alındı. Peki, 70 milyar dolarlık fabrikalar satıldı. 2 milyon dolar bugüne kadar hepinizi cebinden vergi toplandı. Bu vergileri, borçları üst üste koyduğumda 16 yılda 2,5 trilyon dolar para girdi Türkiye’nin kasasına. Soru şu 2,5 trilyon dolar nereye gitti? Sizin cebinize giren bir şey var mı?” dedi.

PROJELERİMİZ İNSANA DOKUNUYOR

Hem genel seçime hem de cumhurbaşkanı seçimine çok iyi hazırlandıklarını belirten Akşener, “Çok önemli ekonomik bir yetkin, bilgili ekonomik kadroyla çalışıyoruz. Çok iyi bir dış politika kadrom var. Sosyal haklar konusunda konusunun en iyisi arkadaşlarım var ve hazırladığımız projeler çılgın mılgın değil; ama insanımıza dokunan, gençlerimize iş ve istihdam sağlayacak olan, fakirimizin elinden tutan, emeklimizi emekliliğinde ayağa kaldıran projeler” şeklinde konuştu.

ŞİMDİ KREDİ KARTLARI DERDİNİZ VAR

Her gence 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacaklarını söyleyen Meral Akşener, “İşsize bir devlet iş bulmak, iş vermek mecburiyetindedir. Bizim devlet anlayışımız budur. Biz şu anda dünyanın en büyük işsizliğine sahip ülkelerinden birisiyiz, yüzde 11 insanlarımız işsiz ve bunun yüzde 26'sı gençler, yüzde 36'sı kadınlar. 5 yıl içerisinde her yıl 50 milyar dolar yatırım yapıp, fabrika açacağız. Bu 50 milyar dolar yatırımın neticesinde 5 yıl sonra 5,6'ya işsizlik oranını düşüreceğiz. Ama her sene, her sene 50 milyar dolarlık yatırım yapacağız. Bunu yaparken ailesinin, arkadaşlarının karşısında başı öne eğilmesin, diye her gencimize 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağız. Şimdi kredi kartları derdiniz var. 4,5 milyon insan takipte. Bunlar çocuğunun okul masrafları için çekmiş, kirasını ödeyebilmek için çekmiş, küçük küçük ama o insanları takibe aldıran faizle karşı karşıya getiren bir borç yükü. Zaten bankalar 100 liralık borcu 10 liraya satıyorlar varlık şirketlerine” dedi.

HERKES BİR YERDEN BİR ŞEY SATIN ALIYOR

AK Parti hükümetinin emekliye bin lira tutarında bayram ikramiyesi vermesiyle ilgilide eleştiride bulunan Akşener, “Emeklilere her bayram bin 500 lira bayram ikramiyesi vereceğiz dedik, 1000 lira bu bayramda yatıracaklarını söylediler. Onu da beceremediler; kiminize 500, kiminize 750, kiminize 1000 lira hesaplarınıza yattı. 'Kaynak nerede?' diye soruyorlar. Birinci kaynak, bugüne kadar çalıp cebinize doldurduklarınızı geri alacağım. İkinci kaynak, 8 milyar lira tutuyor yıllık, lüks arabalara biniyorlar ya damadı biniyor, oğlu biniyor, gelini, biniyor, kızı biniyor; tam 8 milyar lira para çıkıyor. Onları aşağı indireceğim. Bakan çocuklarının trilyonlarla oynadığı bir ülkedeyiz. Beyler çok rahatsız oldular. Devlet satın almaları kafaya göre yapıyor. Herkes bir yerden bir şey satın alıyor. Resmi satın almaları, onları bir araya topluyoruz. Yüzde 10 tasarruf yapıyoruz, alın size bir kaynak daha” ifadesinde bulundu.

YANDAŞ MÜTEAHHİDE PEŞKEŞ ÇEKİLECEK

Kendisinin hiçbir yerden talimat almadığını söyleyen Meral Akşener, “Son zamanlarda Binali Yıldırım durup dururken beni TİKA'yı kapatmakla suçladı. Erdoğan da TİKA ve AFAD'ı kapatacağımı söyledi. Ben bu ikisini kapatacağım demedim, devlet kurumlarını incelemeye alacağız dedim. Amaçları milliyetçilerin gözünde beni zor durumda bırakmak. İkincisi TİKA ve AFAD'ın yaptığı harcamaların üzerini örtmek. Bir de FETÖ'den talimat alıyormuşum. Bugüne kadar bana talimat verecek anasının karnından doğmadı. Başbakana sesleniyorum, FETÖ bana talimat verdiyse gereğini yapmalısın. Dokunulmazlığım yok, gereğini yap, gel tutukla. İftirasını ispatlamayan şerefsizdir. 65 milyar dolarlık Kanal İstanbul projesi var. Gence kaynak yok, kanala var. Yandaş müteahhide peşkeş çekilecek siz bunu sittinsene ödeyeceksiniz. Köprü yapıldı, tünel yapıldı sahibi siz değilsiniz. Sahibi yandaş müteahhit” diye konuştu. Malatyalılardan hem şahsına hem milletvekili adaylarına oy isteyen Akşener, “Milletvekillerime ve ben cumhurbaşkanı adayıyım kendime oy istiyorum. Milletvekili aday arkadaşlarımı ve kendimi sizlere emanet ediyorum. 24 Haziran günü sandığa gidip bir soru soracaksınız, ‘Tayyip Erdoğan ikinci turda karşısında kimi görmek istemez?’ O zaman ona göre oylarınızı vereceksiniz” dedi.

NOTLAR…

-İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, adaylığını açıklarken iddialı çıkışlarda bulundu ancak Muharrem İnce'nin adaylığı Akşener'in hesaplarını karıştırdı.

-Mitingde meydan dolmazken, alandaki boşluklar dikkat çekti.

-Alandakileri seçim otobüsü üzerinden selamlayarak alana giren Akşener, kürsüye çıktığında kadınların sevgi tezahüratlarıyla karşılaştı. Kadınların hediye ettikleri eşarpları alan Akşener’in bu hareketi ilginç görüntüler oluşturdu.

-Akşener’in yaklaşık 20 dakika süren konuşmasını mitinge katılanların bir bölümü de gölgelere sığınarak izledi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Kayısıya, destek, sözü,
Yorumlar
Haber Yazılımı