Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 16:38
 
Kayısı izin bekliyor
Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, “Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) kayısı alımı yapabilmesi için Bakanlar Kurulu kararı ve karardan sonra Hazine Bakanlığının izni gerekmektedir. Bakanlar Kurulu karar verecek. Cumhurbaşkanımız imzalayıp Hazine Bakanlığına satış için izin ver diyecek” dedi.
GÜNDEM Haberi
Kayısı izin bekliyor

TMO ŞUANDA ARAŞTIRMA YAPMAKTADIR

Başkan Özcan gazetemizi ziyaretinde yaptığı açıklamada, Malatya kayısısının Toprak Mahsulleri Ofislerinin satış dükkânlarında satılması için izin beklenildiğini belirterek, “TMO kayısı alımı yapabilmesi için Bakanlar Kurulu kararı ve karardan sonra Hazine Bakanlığının izni gerekmektedir. Bakanlar Kurulu karar verecek. Sayın Cumhurbaşkanımız imzalayıp Hazine Bakanlığına satış için izin ver diyecek. İzin de bir yıllık TMO şuanda araştırma yapmaktadır. TMO ürün alıma çıktığı zaman aynı ÇAYKUR gibi kalite, sınıf şartları arayıp taban fiyat belirleyecek. Taban fiyatın altından ihracatçı alamayacak. Bu durum ihracatçıyı TMO’nun çizgisine getirecek. Fiyat istikrarı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

BORSANIN GÖREVİ SADECE KAYISI DEĞİL

Malatya’da herkesin kayısının sorunlarını bildiğini fakat bir türlü çözüme kavuşturulmadığını ifade eden Ramazan Özcan, “Siyasi irade, yerel, görsel basın, sivil toplum örgütleri, kamu idarecileri herkes kayısıyı biliyor konuşuyor ama 40 senedir çözülmüyor. Kayısının tanıtımı yapmalıyız yüzde 80’i ihraç edilen kayısıyı dış pazarda tanıtmalıyız. İç piyasada zaten iyiyiz. Borsanın görevi sadece kayısı değil. Şuanda en zor ve sıkıntıda olan sektörümüz hayvancılık. İthalatta sürekli piyasanın açığını kapatmaya çalışırken bir taraftan üreticiyi zor durumda bırakıyoruz. Hükümetimize bir rapor gönderdik. Sulama sıkıntısı olarak yaz döneminde üç bölgeyi gezdik. Barajlar hazır, sulama kanalların bitmesiyle su sorunu halledilmiş olur. Artık kapalı sulama sistemine geçilmelidir’’ dedi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Kayısı, izin, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı