Haber Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 20:24
 
Kanser hastalarını ziyaret etti
Malatya Sağlık İl Müdürü Doç.Dr. Recep Bentli, kanser hastalığının önemine ve kanserden korunma konusunda alınacak önlemlere vurgu yapmak amacıyla kanser hastalarını ziyaret etti.
SAĞLIK Haberi
Kanser hastalarını ziyaret etti

Tüm dünyada her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kanser hastalığının önemine ve kanserden korunma konusunda alınacak önlemlere vurgu yapmak amacıyla çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. Bu kapsamda İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli ve sağlık yönetiminden bir ekip Malatya KETEM ve Mobil tarama Tırında tarama sonucu tanı almış kanser hastalarını ziyaret ettiler. İlk olarak Sebahat K. adlı hasta ziyaret edildi. Sebahat Hanım başka bir sağlık sorunu dolayısı ile Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beydağı Kampüsüne başvurduğunda, annesinin meme kanserinden vefat ettiği hikayesini duyan hekim tarafından aynı binada yer alan KETEM’e tarama yaptırmak üzere yönlendirilmiş. Tarama Mamaografisi çektiren Sebahat Hanım bir hafta sonra sonucun şüpheli olduğunu ve kendisine KETEM Hekimi tarafından MAEH Erken Teşhis Merkezi aracılığı ile Genel Cerrahi Polikliniğinden randevu alınarak zaman kaybı olmaksızın teşhis süreci başlatılmış. Tanının kesinleşmesi üzerine tedavi süreci başlatılan Sebahat Hanım şuan takipte ve erken tanı ile tedavi başarı oranı yüksek bir hastamızdır.

Hastalar evinde ziyaret edildi

İkinci ev ziyaretimizde ise Hülya D. isimli hastamız, yaklaşık iki yıl önce Fırat ASM bölgesine konuşlandırılmış olan Mobil Tarama Tırına başvurarak yaptırmış olduğu tarama ile erken teşhis almıştır. Hülya Hanım şüpheli sonuçtan haberdar olur olmaz biopsi ile erken teşhis alarak tedavi süreci tamamlanmış. Şu takipte olan hastamız tam şifa bulmuş durumda. Ve erken teşhis amacı ile kurulmuş olan KETEM ve Mobil Tır ile oldukça önemli bir iş yapıldığını ve kendisinin tanı alması üzerine yakınları, komşuları ve arkadaşlarını taramaya kendisinin götürdüğünü söyledi. Hasta ziyaretlerine katılan Bentli, “Malatya Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki KETEM Merkezinde meme kanseri, kolorektal (bağırsak) kanseri, serviks( rahim ağzı) kanseri ve prostat kanseri taramaları ve sigara bırakma danışmanlık hizmetleri ücretsiz olarak yapılmakta olduğunu, 30 yaş ve üstü kadın ile 50 yaş üstü erkek vatandaşlarımızı taramalarını yaptırmak üzere KETEM’e beklediğini, taramaya katılarak kanseri erken teşhis edilebileceğini, KETEM Merkezimizin (Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beydağı Kampüsü binasında) hizmet verdiğini, ayrıca ilimizde bulunan MOBİL KETEM aracı ile de ilimiz aile hekimliği bölgelerinde hizmetler yürütüldüğünü” belirtti. 

Kaynak: (Bülten) - Bülten Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Kanser, hastalarını, ziyaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı