Haber Detayı
12 Temmuz 2018 - Perşembe 21:42
 
Kanalboyu kokuyor
Malatya’nın simge yerleri reklam afişleriyle tanıtılmaya çalışılırken, vatandaşlar sıcakların artmasıyla birlikte koku kabusu yaşamaya başladı. Başta Kanalboyu ve Hürriyet Parkı kesimi olmak üzere, kentin birçok bölgesine hakim olan kötü koku, kent sakinlerinin burun kemiklerini sızlatıyor.
YAŞAM Haberi
Kanalboyu kokuyor

Geçmişte yapılan temizlik çalışmalarının ardından, Kanalboyunun pis kokusunu unutmaya çalışan Malatyalılar, bugünlerde tekrar aynı kabusu yaşamaya başladı. Malatyalılar, başta Kanalboyu ve Hürriyet Parkı olmak üzere yeniden kente yayılan kötü kokuya isyan etti. Kokunun genellikle Kanalboyundaki sulama kanallarından kaynaklandığı belirtiliyor.

ŞİKAYETLER ARTIYOR

Konuyla ilgili olarak her gün çok sayıda şikayet aldıklarını belirten Battalgazi Muhtarlar Derneği Başkanı ve Uçbağlar Mahalle Muhtarı Abdulvahap Ortaç, “Bildiğiniz gibi Kanalboyu ve Hürriyet Parkı ilimizin güzide mekanlarından ve sembol olmuş yerlerden biridir. Buradaki kullanılan su kanal ve göl içinde beklediğinden dolayı suyun yapısında bozulma meydana geliyor ve kokuyor. Bu durumda hem çevre halkı hem de ziyaretçiler rahatsız olduklarını belirterek haklı olarak şikâyette bulunuyor. Bizde bu şikâyetleri ilgili birimlere ulaştırıyor ve çözüm bekliyoruz” diye konuştu. Ortaç, “Kanala daha önce Derme Sulama kanalından su geliyordu. Sürekli akan su koku yapmıyordu. Şimdi kanalda su bekletiliyor. Kernek meydanı altında çıkan bir pınar suyu var. Bu su zaman zaman Kernek kanalının altında bulunan kapalı sistemden akıtılıyor. Küçük bir tadilat ile bu su üstten verilirse hem kendi cazibesi ile kanal temizlenir, hem koku gider, hem de kanalda sürekli temiz su bulunur. Diğer yandan Hürriyet Parkı içindeki bazı işyerlerinin mutfak sularının da park içindeki havuza aktığı iddiaları var. Bunların önlenmesi, kaynak suyunun kanala verilmesi sorunu çözecektir. Bu konu yapılacak 3-5 saatlik bir çalışma ile rahatlıkla çözülebilir. Konunun muhataplarının bu önerimizi dikkate almalarını ve kanal boyunun eski temiz haline getirilmesini umut ediyoruz” dedi.

SORUN GİDERİLECEK

Diğer yandan Malatya Büyükşehir Belediyesi ekipleri ise, sorunun giderilmesi için çalışmalara başladı. Meydana gelen kokunun Atatürk anıtı civarındaki suyun geçtiği alt menfezde kirlilikten dolayı oluştuğu tespit edilerek suyun tahliye edilmesine ve menfezin temizlenerek sıkıntının giderilmesine başlandı. Ekipler ayrıca kokunun giderilmesi ve oluşan sıkıntının tekrarlanmaması için söz konusu menfeze dalgıç pompa kurarak suyu tahliye dereken, oluşan bakteri ve sineklere karşı da kanal içi ve çevresinde dezenfekte çalışma çalışmalarına başladıkları görüldü. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Kanalboyu, kokuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı