Haber Detayı
08 Mart 2018 - Perşembe 13:48
 
Kadınlar Günü kutlandı
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Malatya Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün bir vesile olduğunu, yılın her gününün kadınlar için olduğunu söyledi.
KÜLTÜR Haberi
Kadınlar Günü kutlandı

8 Mart Dünya kadınlar günü nedeniyle Malatya Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi tarafından bir program düzenlendi. Programa katılan kadınlara Kent Konseyi tarafından gül takdim edildi. MABESEM Konferans salonunda düzenlenen programa Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Ak Parti Battalgazi ve Yeşilyurt Kadın Kolları başkanları, Ak Parti Kadın kolları üyeleri katıldı.

Eğitime önem veriyoruz

Programın açılış konuşmasını MABESEM Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Ayşegül Kama yaptı. Kama, “Eğitim şart mantığı üzerinden kadınların her anlamda bilgi sahibi olması için alanında uzman eğitmenler aracılığıyla her hafta farklı bir konuyu gündemimize alıyoruz. Gerek mahalle bazlı gerek konsey bünyesinde yaptığımız bilinçlendirme çalışmaları ile kadınları hayatın her alanında olmasını istiyoruz” şeklinde konuşarak MABESEM katkılarıyla kadınlara yönelik yapılan proje ve çalışmalardan bahsetti.

Sevgi her kadının hakkıdır

Kültür A.Ş. Genel Sekreteri Sabri Akın, “Bu etkinliğimizde, günün önemine binaen yerelde büyükşehir belediyemizin, genelde hükümetimizin siz değerli kadınlara yönelik yapmış olduğu çalışmalarla ilgili sizleri bilgilendirmek ve aynı zamanda sizlerin bu konudaki önerilerinizi ve sorularınızı almak istedik. Bizler Kent Konseyi olarak yaptığımız çalışmalarda kadının merhamet, şefkat, sevgi, emek, fedakârlık ve belki de en önemlisi, bir anne olduğunun bilinci ile hareket ediyoruz. Sayın Başkanımızın ifadesiyle "Saygı ve Sevgi Görmek Her Kadının Hakkı'' olduğuna inanıyoruz. Aslında, kadınların değerinin bir ömür boyunca bilinmesi gerektiğinin ve bugünün bir gün değil, bir yıl değil, bir ömrü ifade ettiğinin farkındayız” şeklinde konuştu. Açılış konuşmalarının ardından Hatice Albayrak’ın koordinatörlüğünde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın katıldığı ‘Kadın’ konulu mini bir panel düzenlendi.  Öznur Çalık konuşmasında yılın 365 gününün kadınlar günü olduğunu ve 8 Mart Dünya Kadınlar gününün sadece bir vesile olduğuna vurgu yaptı. Çalık, İslamiyet’in kadına verdiği değeri vurgulayarak, “Biz Peygamber Efendimizden (sav) itibaren kadına verilen değerin her daim arttığını biliyoruz. İslam’dan önceki kadının ve kız çocuklarının nasıl diri diri toprağa gömüldüğünü biliyoruz. Dünden bu güne İslam’ın yayılması ile birlikte Peygamber Efendimizin kızlarına, eşlerine nasıl davrandığını biliyoruz. Allah hepimize Peygamberimizin ahlakı ile ahlaklanmamızı ve Hatice Annemizin ahlakını nasip etsin” dedi.

Örnek bir belediyecilik var

Katılımcı demokrasiden bütün dünyanın bahsettiğini ve uygulamadıklarını söyleyen Çalık,  “Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a katılımcı demokrasiyi sağlamasından dolayı ve bu konuda engellisi, engelsizi, yaşlısı, genci, kadını, erkeği ile herkesin söz söyleyebileceği bir mekanizma oluşturmasından dolayı çok teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu hizmetlerin yanı sıra sosyal ve kültürel belediyecilikte de örnek bir belediyecilik sergilemesinden dolayı canı gönülden kutluyorum. 81 ili geziyorum. Ve gezdiğim, gördüğüm yerde memleketimdeki bu güzel fotoğraflarla bir kez daha onur duyuyorum. Türkiye Cumhuriyeti tarihi kurulduğu andan itibaren kadınlarımızla ilgili çok önemli yollar kat edildi. Ama en önemli yolları 1934’te kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinden sonra AK Parti iktidarı ile her kademedeki karar mekanizmalarında kadınların, meclisteki temsiline, yerelde belediyelerdeki temsilden, muhtarlıklardaki temsile kadar kadınların her alanda yönetim kademesine katılmasını sağlamak AK Parti adına çok önemli adımlardan bir tanesiydi” dedi.

Kadınlarımızın eğitimi önemli

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise konuşmasında son günlerde artan kadına şiddet olaylarını kastederek, “ Bu gibi günlerin Kadın hakları ve veya ihlalleri ile ilgili, belki yeniden bir yapılanmayı yeniden bir sorgulamanın yapılmasını bir fırsat olarak görüyoruz. Biz de yerel yöneticiler olarak ilimizde, kentimizde, kadınlara yönelik neler yaptığımızı bir kez daha masaya yatırma fırsatı bulduk. Bizler Büyükşehir Belediye Belediyesi olarak göreve geldiğimiz ilk günden itibaren kadınlarımıza yönelik açmış olduğumuz kurslarımızla tüm ailelere ulaşmayı amaçlıyoruz.  Biz temelde kadının başarısı toplumun başarısı demektir. Öğrencinin başarısı demektir. Mutlu bir ev ortamı demektir. Mutlu bir ailenin mutlu bir toplum olduğu bilinciyle, çocuklarıyla birlikte evi oluşturan evin temel direği olan kadındır. Kadın toplumun temel direği olarak görülür. Kadın annedir eştir. Öncelikle insandır. Bu anlayışla biz hangi aşamadayız neredeyiz bunun sorgulamasını geldiğimiz ilk günden itibaren yaparak bu alanda neler yaparız diye çalışıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Kadınlar, Günü, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı