Haber Detayı
12 Ağustos 2018 - Pazar 20:21
 
İtibar etmeyin
Malatya Eczacılar Odası Başkanı Mustafa Türkkölesi, çeşitli televizyonlarda bitkisel ilaç adı altında yapılan reklamlara vatandaşların itibar etmemelerini istedi. Bitkisel ilaç adı altında vatandaşlara sunulan ürünlerin büyük bir bölümünün kimyasal içerdiğini ifade eden Türkkölesi, son zamanlarda bu tür satışların istismar boyutuna ulaştığını hatırlatarak, Sağlık Bakanlığı tarafından da bu tür ilaçlar ile ilgili araştırma ve inceleme çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydetti.
SAĞLIK Haberi
İtibar etmeyin

Dünya ülkeleri ile birlikte ülkemizde de bitkisel ve hayvansal droplar dediğimiz bitkisel ilaçlara yönelme olduğunu vurgulayan Başkan Türkkölesi, bu tür bitkisel ürünlerin dünyanın her yerinde olduğunu hatırlatarak vatandaşların bilinçli olmalarını önerdi. Türkkölesi, “Vatandaşların yeni modern ilaçların yan etkilerinin fazla olması düşüncesiyle ilaçların yan etkilerini durdurayım derken, bir şey yaparken başka bir rahatsızlığa kendilerinin neden olmasın. Bazı ilaçlara ulaşımın sıkıntılı olması insanları organik adı altında bitkisel ilaçlara ve hayvansal denilen ilaçlara yönelme yoğunluğuna var. Ama bunun belli kuralları olması ve yazılı kurallara uymaları lazım. Maalesef bu günümüzde istismara dönmüş durumda” dedi.

ECZACILARDAN YARDIM ALSINLAR

Mustafa Türkkölesi, “Organik bitkisel denilen satılan birçok ürünün özellikle internetten satılan ürünlerin hepsini yalan olduğu ve hepsinin altından kimyasal ürünlerin incelenmesi için Sağlık Bakanlığı ile beraber bir proje geliştirdik. Sağlık Bakanlığı 50 milyar liralık bir bütçe ile bu tür ürünleri internetten özellikle sipariş etti ve kendi kurumunda bunları incelettirdi. Bunların hepsinin kimyasal ürünler olduğunu ve zararlı dozlarda bulunduğunu kaydetti.  O nedenle insanlarımızın kimyasal ürünler yerine bitkisel ürünlere, organik ürünlere yaklaşması her zaman soru işareti ile olmalı. Yapılan araştırmalarda bu tür organik denilen ürünlerde, Kurşun, kükürt, civa her türlü istemediğimiz her şey organik adı altında satılan bitkisel ürünlerin içinden çıkıyor. O yüzden vatandaşlarımız bu işten uzman olan eczacılarımıza danışsınlar. Eczacılarımızın kontrolünde bu işi yapmaya çalışsınlar. Bu konuda aktarları da asla suçlamıyorum yanlış anlaşılmasın. Bitkisel dropların, bitkisel ilaçların Türkiye'de bir yönetmeliği var. Bu yönetmeliğe göre eczacılarımız ürünleri kontrol eder. Şayet bitkisel ilaçları dışarıdan alsalar dahi devamlı gittikleri eczacılardan bunlarla ilgili yardım isteyebilirler, bilgi alabilirler” şeklinde konuştu.

VATANDAŞIN SAĞLIĞI İLE OYNANIYOR

Türkkölesi, “Güç artırıcı ilaçlar adı altında sunulan doğal dediğiniz ilaçlar içinden, Keçiboynuzu, gergedan boynuzu, mesir macunu ‘onun da adını kirleterek bunları kullanıyorlar. Biz eczacılar olarak 8-9 yıl önce bunun araştırmasını yaptık ve bunları tahlile yolladık. Hepsinde kimyasal ürünler çıktı. Hepsi yalan. Bunların hepsinin kimyasal i ilaç olarak satılan ürünlerin toz hali.  Bunlar asla yasal değil. Bizim kontrolümüz dışında ve çok fahiş fiyatlarla satılıyor. Hepsinin içinden piyasada bilinen ilaç formatında olan ilaçların etken maddeleri çıkıyor. Dolayısıyla vatandaşın sağlığı ile oynuyorlar” dedi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: İtibar, etmeyin,
Yorumlar
Haber Yazılımı